3A Top 25 (March 20)

Posted on:
1. Lago Vista (14-2) 2. Clyde (16-0) 3. Gunter (17-4) 4. Central Heights (13-1-1) 5. Grandview (13-2) 6. Troy (13-3) 7. Hallettsville (9-1) 8. Edgewood (10-5-1) 9. Groesbeck (11-3) 10. Brock (10-3-1) 11. West (7-6-2) 12. Beckville (10-1) 13. White Oak (10-5) 14. Bish... (read more...)

3A Top 25 (March 13)

Posted on:
1. Lago Vista (13-1) 2. Clyde (15-0) 3. Gunter (15-4) 4. Central Heights (11-1-1) 5. Grandview (11-2) 6. West (7-4-2) 7. Edgewood (8-3-1) 8. Troy (11-3) 9. Hallettsville (7-1) T10. Farmersville (11-5-1) T10. Bishop (7-5-1) 11. White Oak (9-4) 12. Hughes Springs (9-1) ... (read more...)

3A Top 25 (March 6)

Posted on:
1. Lago Vista (9-1) 2. Clyde (10-0) 3. Troy (7-1) 4. Gunter (8-4) 5. West (4-2-2) 6. Central Heights (7-1-1) 7. Farmersville (6-3-1) 8. Bishop (6-3-1) 9. Hallettsville (5-0) 10. Wall (7-0-1) 11. White Oak (5-3) 12. Hughes Springs (6-0) 13. Beckville (7-1) 14. Groesbe... (read more...)

3A Preseason Top 20

Posted on:
3A Preseason Top 20 1. Lago Vista - 8 starters return from a 23-13 Regional Semifinalist Team. Sr SS/P Alex DeLeon (.500, 33 RBI, 119 K), Sr C/P Collin Docker (.340, 27 R, 20 RBI) 2. Gunter - 7 starters return from a 28-8-1 Regional Quarterfinalsit Team. Sr 2B/P Bo Whiteker (.3... (read more...)

3A THSBCA All State Honors

Posted on:
The following are the All State Selections as chosen by the Texas High School Baseball Coach's Association THSBCA CLASS 3A ALL STATE 2016 THSBCA Class 3A All Star All State Team 2016... (read more...)

3A Final Top 25 (2016)

Posted on:
1. West – 33-52. Van Alstyne - 31-4-23. Banquete - 23-8-34. Shallowater - 32-4-25. Central Heights - 28-56. Bishop – 30-97. Brock – 27-98. Jim Ned – 30-59. Bowie – 27-11-110. Alpine – 22-911. Lago Vista - 23-1312. Gateway Prep – 19-6-113. Danbury - 24-9-114. Farmers... (read more...)

3A State Tournament Schedule and Results

Posted on:
Wednesday, June 8 @ Dell Diamond 4:00 PM  Van Alstyne 8  Banquete 7 - Van Alstyne/Banquete Article 7:00 PM  West 6  Shallowater 1 - West/Shallowater Article Thursday, June 9 @ Dell Diamond 12:00 PM - West 8 Van Alstyne 1  (WEST IS THE 3A STATE CHAMPION) - West/Va... (read more...)

3A Regional Finals Schedule & Results

Posted on:
REGION I   W4 Alpine Vs. W2 Shallowater Shallowater 10 Alpime 0 Shallowater 7 Alpine 3 (SHALLOWATER ADVANCES) REGION II   W11 Brock Vs. W13 Van Alstyne Van Alstyne 4 Brock 3  Van Alstyne 7 Brock 2 (VAN ALSTYNE ADVANCES)... (read more...)

3A Regional Quarter-Finals Schedules & Results

Posted on:
REGION I W4 Alpine Vs. R2 Littlefield Alpine 5 Littlefield 4 Littlefield 7 Alpine 3 Alpine 12 Littlefield 8 (ALPINE ADVANCES) W8 Clyde Vs. R6 Wall Clyde 2 Wall 0 Wall 4 Clyde 2 Clyde 6 Wall 4 (CLYDE ADVANCES) W... (read more...)

3A Area Playoff Schedule & Results

Posted on:
REGION I W4 Alpine Vs. T2 Friona Alpine 15 Friona 5 Alpine 9 Friona 6 (ALPINE ADVANCES) W3 Idalou Vs. R2 Littlefield Littlefield 4 Idalou 1 (LITTLEFIELD ADVANCES) W8 Clyde Vs. T6 Ballinger Clyde 8 Ballinger 0 Clyde ... (read more...)
1 2 3 13