Division 24-3a Standings - 2018

District Overall
W L W L T
East Bernard Brahmas 9 1 14 8 0
Danbury Panthers 8 2 11 15 1
Wallis Brazos Cougars 7 3 12 12 1
Altair Rice Consolidated Raiders 4 6 10 14 0
Hitchcock Bulldogs 1 9 2 14 1
La Marque Cougars 1 9 3 12 0

East Bernard Brahmas

Team Website:

Coach: Tony Cruz(8 Years As Head Coach, 106 Career Wins)

Assistant Coaches: Jeremy Sapp; Chase Janczak

2017 Record: 12-11/9-1; Bi-District Finalist

Returning Starters

Sabby Muniz, Sr, 1B (HM AD) Stephen Castillo, Sr, SS/C (1st Team AD) Will Anderson, Sr, OF (1st Team AD) Layton Swoboda, Sr, INF/P (1st Team AD) Jared Brantly, Sr, 2B/P (2nd Team AD) Hunter Goudeau, Jr, C/INF (Newcomer of the Year)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/20 Regular Wharton Tigers 11-4(W) 1-0-0
03/01 Tournament Geneva School Eagles 13-4(W) 2-0-0
03/01 Tournament Hallettsville Sacred Heart Indians 4-1(L) 2-1-0
03/06 Regular Bay City Blackcats 8-7(L) 2-2-0
03/08 Tournament Edna Cowboys 2-4(W) 3-2-0
03/08 Tournament Bloomington Bobcats 9-3(W) 4-2-0
03/10 Tournament Tidehaven Tigers 8-3(L) 4-3-0
03/15 Regular Bellville Brahmas 1-0(L) 4-4-0
03/16 Regular Gonzales Apaches 19-2(W) 5-4-0
03/20 District Danbury Panthers 1-0(W) 6-4-0
03/23 District Altair Rice Consolidated Raiders 8-3(W) 7-4-0
03/26 District Wallis Brazos Cougars 7-3(W) 8-4-0
04/03 District Hitchcock Bulldogs 21-3(W) 9-4-0
04/06 District La Marque Cougars 15-1(W) 10-4-0
04/10 District Danbury Panthers 8-1(W) 11-4-0
04/13 District Altair Rice Consolidated Raiders 13-0(W) 12-4-0
04/17 District Wallis Brazos Cougars 11-3(L) 12-5-0
04/20 District Hitchcock Bulldogs 22-0(W) 13-5-0
04/24 District La Marque Cougars 7-0(W) 14-5-0
04/30 Regular Columbus Cardinals 17-5(L) 14-6-0
05/03 Playoff East Chambers Buccaneers 4-3(L) 14-7-0
05/05 Playoff East Chambers Buccaneers 3-1(L) 14-8-0

Danbury Panthers

Team Website:

Coach: Rusty Sample(1 Years As Head Coach, 75 Career Wins)

Assistant Coaches: Matt Bowles

2017 Record: 16-16-1/7-3; Regional Quarterfinalist

Returning Starters

Corbin Larson, Sr, 1B (2nd Team AD) Nick Gill, Sr, OF (2nd Team AD) Garrett Williamson, Jr, OF Branson Vrazel, Jr, UTIL

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/19 Regular Brazosport Exporters 6-5(L) 0-1-0
02/22 Tournament Sealy Tigers 6-0(L) 0-2-0
02/23 Tournament Needville Blue Jays 0-3(L) 0-3-0
02/24 Tournament Bellville Brahmas 1-13(L) 0-4-0
02/26 Regular HCYA 0-10(L) 0-5-0
03/01 Tournament Wharton Tigers 5-3(L) 0-6-0
03/02 Tournament Stafford Spartans 3-2(W) 1-6-0
03/02 Tournament West Houston Thunder 6-6(T) 1-6-1
03/05 Regular Brazosport Exporters 9-2(L) 1-7-1
03/08 Tournament Venus Bulldogs 3-4(L) 1-8-1
03/09 Tournament Eustace JV 9-4(W) 2-8-1
03/09 Tournament Rice Bulldogs 3-11(W) 3-8-1
03/10 Tournament Venus Bulldogs 2-11(L) 3-9-1
03/13 Regular Needville Blue Jays 1-0(L) 3-10-1
03/14 Regular Huffman Hargrave Falcons 8-3(L) 3-11-1
03/20 District East Bernard Brahmas 1-0(L) 3-12-1
03/23 District Hitchcock Bulldogs 22-3(W) 4-12-1
03/26 District Altair Rice Consolidated Raiders 4-3(W) 5-12-1
04/03 District La Marque Cougars 22-2(W) 6-12-1
04/06 District Wallis Brazos Cougars 8-6(W) 7-12-1
04/10 District East Bernard Brahmas 8-1(L) 7-13-1
04/13 District Hitchcock Bulldogs 5-4(W) 8-13-1
04/17 District Altair Rice Consolidated Raiders 4-3(W) 9-13-1
04/20 District La Marque Cougars 20-1(W) 10-13-1
04/24 District Wallis Brazos Cougars 5-3(W) 11-13-1
05/03 Playoff Buna Cougars 2-1(L) 11-14-1
05/04 Playoff Buna Cougars 8-0(L) 11-15-1

Wallis Brazos Cougars

Team Website:

Coach: Michael Pyeatt(2 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Brad Norris; Scott Dougherty

2017 Record: 9-12/4-6

Returning Starters

Aaron Zook, Sr, C (1st Team AD C) Bailey Gonzales, Sr, 3B/P Nick Ledesma, Sr, OF (2nd Team AD) Colten Mayo, Sr, 1B/P (2nd Team AD) Daimon Lafrance, Sr, OF (HM AD) Lyndon Hardin, Sr, OF Luke Demny, Jr, 2B/P (1st Team AD) Kaden Kneip, So, P (1st Team AD) Jaylin Vela, So, UTIL

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/19 Regular Palacios Sharks 8-7(W) 1-0-0
02/23 Tournament Legacy Preparatory Christian Academy Lions 5-5(T) 1-0-1
02/23 Tournament Bay Area Christian School Broncos 2-7(L) 1-1-1
02/24 Tournament Legacy Preparatory Christian Academy Lions 7-6(L) 1-2-1
03/02 Tournament Edna Cowboys 2-4(L) 1-3-1
03/02 Tournament Louise Hornets 20-0(W) 2-3-1
03/03 Tournament Hempstead Bobcats 8-3(W) 3-3-1
03/05 Regular Burton Panthers 6-3(L) 3-4-1
03/09 Tournament Louise Hornets 20-0(W) 4-4-1
03/09 Tournament Van Vleck Leopards 0-10(L) 4-5-1
03/10 Tournament Ingleside JV 16-2(W) 5-5-1
03/13 Regular Bay City Blackcats 8-11(L) 5-6-1
03/15 Regular Fort Bend Christian Academy Eagles 13-3(L) 5-7-1
03/20 District Hitchcock Bulldogs 17-0(W) 6-7-1
03/23 District La Marque Cougars 13-0(W) 7-7-1
03/26 District East Bernard Brahmas 7-3(L) 7-8-1
04/03 District Altair Rice Consolidated Raiders 4-1(W) 8-8-1
04/06 District Danbury Panthers 8-6(L) 8-9-1
04/10 District Hitchcock Bulldogs 8-2(W) 9-9-1
04/13 District La Marque Cougars 19-1(W) 10-9-1
04/17 District East Bernard Brahmas 11-3(W) 11-9-1
04/20 District Altair Rice Consolidated Raiders 6-5(W) 12-9-1
04/24 District Danbury Panthers 5-3(L) 12-10-1
05/03 Playoff Hardin Hornets 21-18(L) 12-11-1
05/05 Playoff Hardin Hornets 6-3(L) 12-12-1

Altair Rice Consolidated Raiders

Team Website:

Coach: Mike Ingram(2 Years As Head Coach, 9 Career Wins)

Assistant Coaches: Travis Combs; Brent Maxwell

2017 Record: 9-14/4-6; Bi-District Finalist

Returning Starters

David Castaneda, Sr, 1B/P (2nd Team AD) Orvil Ruvalcaba, Sr, SS (2nd Team AD) Kyle Korenek, Sr, OF Jeremy Gonzales, Sr, 1B/P Hank Barker, Jr, 3B/P (1st Team AD) Darren Gentry, Jr, INF/P (1st Team AD) Joseph Castillo, Jr, OF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/19 Regular Louise Hornets 16-4(W) 1-0-0
02/23 Tournament Boling Bulldogs 2-3(L) 1-1-0
02/23 Tournament Schulenburg Shorthorns 4-6(L) 1-2-0
02/27 Regular Shiner Comanches 12-2(L) 1-3-0
03/01 Tournament Hempstead Bobcats 7-6(W) 2-3-0
03/01 Tournament Ganado Indians 14-7(W) 3-3-0
03/03 Tournament Royal Falcons 10-5(W) 4-3-0
03/06 Regular Vanderbilt Industrial Cobras 17-0(L) 4-4-0
03/08 Tournament Houston Washington Eagles 18-1(W) 5-4-0
03/09 Tournament Alief Taylor JV 11-12(L) 5-5-0
03/10 Tournament Houston Wheatley Mustangs 20-0(W) 6-5-0
03/15 Regular Tidehaven Tigers 10-2(L) 6-6-0
03/20 District La Marque Cougars 19-1(W) 7-6-0
03/23 District East Bernard Brahmas 8-3(L) 7-7-0
03/26 District Danbury Panthers 4-3(L) 7-8-0
04/03 District Wallis Brazos Cougars 4-1(L) 7-9-0
04/06 District Hitchcock Bulldogs 14-0(W) 8-9-0
04/10 District La Marque Cougars 15-1(W) 9-9-0
04/13 District East Bernard Brahmas 13-0(L) 9-10-0
04/17 District Danbury Panthers 4-3(L) 9-11-0
04/20 District Wallis Brazos Cougars 6-5(L) 9-12-0
04/24 District Hitchcock Bulldogs 14-3(W) 10-12-0
05/03 Playoff Kirbyville Wildcats 11-0(L) 10-13-0
05/04 Playoff Kirbyville Wildcats 3-0(L) 10-14-0

Hitchcock Bulldogs

Team Website:

Coach: T.J. Moore(2 Years As Head Coach, 14 Career Wins)

Assistant Coaches: Shae Bolton; Jake Havron

2017 Record: 14-10/6-4; Area Finalist

Returning Starters

Randy Williams, Sr, OF/P Quin Yarn, Sr, OF J.J. Gutierrez, Sr, OF Freddy Velez, Jr, SS

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament Hempstead Bobcats 15-4(L) 0-1-0
02/23 Tournament La Marque Cougars 5-4(W) 1-1-0
02/24 Tournament Wharton Tigers 9-9(T) 1-1-1
02/24 Tournament Palacios Sharks 0-16(L) 1-2-1
03/01 Tournament PNG JV 2-12(L) 1-3-1
03/02 Tournament Hardin Hornets 12-4(L) 1-4-1
03/07 Regular Anahuac Panthers 21-5(L) 1-5-1
03/20 District Wallis Brazos Cougars 17-0(L) 1-6-1
03/23 District Danbury Panthers 22-3(L) 1-7-1
03/26 District La Marque Cougars 12-11(L) 1-8-1
04/03 District East Bernard Brahmas 21-3(L) 1-9-1
04/06 District Altair Rice Consolidated Raiders 14-0(L) 1-10-1
04/10 District Wallis Brazos Cougars 8-2(L) 1-11-1
04/13 District Danbury Panthers 5-4(L) 1-12-1
04/17 District La Marque Cougars 17-4(W) 2-12-1
04/20 District East Bernard Brahmas 22-0(L) 2-13-1
04/24 District Altair Rice Consolidated Raiders 14-3(L) 2-14-1

La Marque Cougars

Team Website:

Coach: Eric Joyce(4 Years As Head Coach, 12 Career Wins)

Assistant Coaches: DJ Fiterman; Tommy Plunkett

2017 Record: 3-15/0-10

Returning Starters

Myles Launius, Sr, INF/P (.400, 12 BB, 13 RBI, 2nd Team AD) Leon'Zay Cooper-Pettaway, Sr, C/INF/P Greg Evans, Sr, OF David Owens, Jr, OF (.405, 12 R, 11 RBI, 1st Team AD) Deuce Arvie, Jr, C/OF/P Richard Limones, So, C/INF Seth Wright, So, INF/P

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/19 Regular Houston Yates Lions 0-1(W) 1-0-0
02/23 Tournament Hitchcock Bulldogs 5-4(L) 1-1-0
02/24 Tournament Wharton Tigers 7-3(L) 1-2-0
03/05 Regular Houston Yates Lions 1-13(W) 2-2-0
03/09 Regular Brazosport Exporters 11-0(L) 2-3-0
03/20 District Altair Rice Consolidated Raiders 19-1(L) 2-4-0
03/23 District Wallis Brazos Cougars 13-0(L) 2-5-0
03/26 District Hitchcock Bulldogs 12-11(W) 3-5-0
04/03 District Danbury Panthers 22-2(L) 3-6-0
04/06 District East Bernard Brahmas 15-1(L) 3-7-0
04/10 District Altair Rice Consolidated Raiders 15-1(L) 3-8-0
04/13 District Wallis Brazos Cougars 19-1(L) 3-9-0
04/17 District Hitchcock Bulldogs 17-4(L) 3-10-0
04/20 District Danbury Panthers 20-1(L) 3-11-0
04/24 District East Bernard Brahmas 7-0(L) 3-12-0