Division 27-3a Standings - 2019

District Overall
W L W L T
Yoakum Bulldogs 10 0 14 10 2
Poth Pirates 7 3 13 12 0
Luling Eagles 6 4 12 8 1
Nixon-Smiley Mustangs 4 6 10 15 0
Karnes City Badgers 2 8 7 13 1
Stockdale Brahmas 1 9 9 18 0

Yoakum Bulldogs

Team Website:

Coach: Karl Saenz(3 Years As Head Coach, 163 Career Wins)

Assistant Coaches: Kyle Foster; Anthony Bryson

2018 Record: 19-11/9-5; Bi-District Finalist

Returning Starters

Holden Lauer, Sr, SS/P (.400, 23 RBI, 3rd Team All-State OF) Hagen Garvin, Sr, C/P (.333, 11 RBI, 2nd Team AD UTIL) Staton Pakebusch, So, 3B/P (.321, 12 RBI, 2nd Team AD 3B)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Cuero Gobblers 10-5(L) 0-1-0
02/21 Tournament Sinton Pirates 6-4(W) 1-1-0
02/22 Tournament Gonzales Apaches 7-2(W) 2-1-0
02/22 Tournament Hallettsville Brahmas 2-2(T) 2-1-1
02/23 Tournament Cuero Gobblers 3-9(L) 2-2-1
02/25 Regular Columbus Cardinals 5-3(W) 3-2-1
03/01 Tournament Vanderbilt Industrial Cobras 10-1(L) 3-3-1
03/01 Tournament Palacios Sharks 7-0(W) 4-3-1
03/02 Tournament La Vernia Bears 5-9(L) 4-4-1
03/08 Tournament Bay Area Christian School Broncos 3-2(L) 4-5-1
03/08 Tournament Miles Bulldogs 4-1(L) 4-6-1
03/08 Tournament Salado Eagles 2-2(T) 4-6-2
03/09 Tournament Teague Lions 6-5(L) 4-7-2
03/15 Tournament Geronimo Navarro Panthers 6-8(L) 4-8-2
03/15 Tournament Geronimo Navarro Panthers 5-15(L) 4-9-2
03/19 Regular Marion Bulldogs 5-3(L) 4-10-2
03/22 District Luling Eagles 6-5(W) 5-10-2
03/26 District Nixon-Smiley Mustangs 5-0(W) 6-10-2
03/29 District Poth Pirates 10-7(W) 7-10-2
04/02 District Karnes City Badgers 17-1(W) 8-10-2
04/05 District Stockdale Brahmas 10-0(W) 9-10-2
04/09 District Luling Eagles 6-1(W) 10-10-2
04/12 District Nixon-Smiley Mustangs 4-2(W) 11-10-2
04/15 District Poth Pirates 5-1(W) 12-10-2
04/18 District Karnes City Badgers 15-0(W) 13-10-2
04/23 District Stockdale Brahmas 10-0(W) 14-10-2

Poth Pirates

Team Website:

Coach: Gary Smith(1 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Bill Miller

2018 Record: 14-6/7-0; Area Finalist

Returning Starters

Jacob Alexander, Sr, SS/P (1st Team AD P) Isaac Gonzales, Sr, 3B (1st Team AD 3B) Chandler Gorzell, Sr, 2B/P (2nd Team AD 2B) Braden Loeffler, Sr, OF/P (1st Team AD OF) Devin Arevalos, Sr, OF Preston Dallmeyer, Jr, OF (Newcomer of the Year)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Tournament Hondo Owls 8-5(L) 0-1-0
02/21 Tournament Southwest Legacy Titans 2-10(L) 0-2-0
02/22 Tournament San Antonio Holy Cross Knights 3-2(L) 0-3-0
02/22 Tournament Pearsall Mavericks 11-2(W) 1-3-0
02/26 Regular George West Longhorns 4-1(L) 1-4-0
03/01 Tournament North Hopkins Panthers 3-19(W) 2-4-0
03/01 Tournament Cornerstone Christian 4-7(L) 2-5-0
03/02 Regular Jourdanton Indians 9-5(W) 3-5-0
03/02 Regular Jourdanton Indians 10-4(W) 4-5-0
03/05 Regular Odem Owls 11-0(L) 4-6-0
03/08 Tournament Southwest Legacy Titans 8-7(W) 5-6-0
03/09 Tournament Crystal City Javelinas 3-12(L) 5-7-0
03/12 Regular Falls City Beavers 7-6(W) 6-7-0
03/13 Regular Pearsall Mavericks 7-11(L) 6-8-0
03/18 Regular Lytle Pirates 7-2(L) 6-9-0
03/22 District Stockdale Brahmas 8-0(W) 7-9-0
03/26 District Luling Eagles 9-7(W) 8-9-0
03/29 District Yoakum Bulldogs 10-7(L) 8-10-0
04/02 District Nixon-Smiley Mustangs 7-3(W) 9-10-0
04/05 District Karnes City Badgers 6-3(W) 10-10-0
04/09 District Stockdale Brahmas 2-1(W) 11-10-0
04/12 District Luling Eagles 2-1(L) 11-11-0
04/15 District Yoakum Bulldogs 5-1(L) 11-12-0
04/18 District Nixon-Smiley Mustangs 4-3(W) 12-12-0
04/23 District Karnes City Badgers 4-0(W) 13-12-0

Luling Eagles

Team Website:

Coach: Cory Matthews(3 Years As Head Coach, 28 Career Wins)

Assistant Coaches: Ben Keilman; Undre Smith Jr.

2018 Record: 12-8/7-7

Returning Starters

Jason Waddell, Sr, INF/P (.407, 24 RBI, 87 K, 1st Team AD P) Miguel Ordonez, Sr, OF (.393, 3 3B, 1st Team AD OF) Wesley Zumwalt, Sr, INF/P (0.79 ERA, 2nd Team AD P) Bryce Grogan, Jr, C (.978 FP) Jacob Goff, So, INF/P (.364, .562 OBP) Kross Conley, So, INF/P (2nd Team AD DH)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Regular Manor New Tech Titans 14-3(W) 1-0-0
02/23 Regular Manor New Tech Titans 16-3(W) 2-0-0
02/26 Regular Pleasanton Eagles 9-3(W) 3-0-0
03/02 Regular Burton Panthers 8-1(L) 3-1-0
03/02 Regular Burton Panthers 4-4(T) 3-1-1
03/07 Tournament Round Top-Carmine Cubs 1-5(L) 3-2-1
03/07 Tournament Tidehaven Tigers 4-0(W) 4-2-1
03/09 Tournament Edna Cowboys 9-4(W) 5-2-1
03/12 Regular Smithville Tigers 1-2(L) 5-3-1
03/14 Regular Fischer Canyon Lake Hawks 8-7(W) 6-3-1
03/19 Regular Caldwell Hornets 2-10(L) 6-4-1
03/22 District Yoakum Bulldogs 6-5(L) 6-5-1
03/26 District Poth Pirates 9-7(L) 6-6-1
03/29 District Karnes City Badgers 12-1(W) 7-6-1
04/02 District Stockdale Brahmas 5-4(W) 8-6-1
04/05 District Nixon-Smiley Mustangs 8-0(W) 9-6-1
04/09 District Yoakum Bulldogs 6-1(L) 9-7-1
04/12 District Poth Pirates 2-1(W) 10-7-1
04/15 District Karnes City Badgers 7-5(L) 10-8-1
04/18 District Stockdale Brahmas 10-0(W) 11-8-1
04/23 District Nixon-Smiley Mustangs 2-0(W) 12-8-1

Nixon-Smiley Mustangs

Team Website:

Coach: San Juan Arias(1 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Kyle Houdmann

2018 Record: 16-8/8-6; Bi-District Finalist

Returning Starters

Chris Brown, Jr, OF (HM AD) Santos Pompa, Jr, INF/P (HM AD) Sean Villanueva, Jr, C/P (1st Team AD) Xavier Arias, So, INF/P (District Newcomer of the Year) Jesse Riojas, So, OF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Hallettsville Sacred Heart Indians 3-1(L) 0-1-0
02/22 Tournament Goliad Tigers 3-1(L) 0-2-0
02/22 Tournament Goliad Tigers 4-3(L) 0-3-0
02/25 Regular Natalia Mustangs 3-1(W) 1-3-0
02/28 Tournament Falls City Beavers 21-1(L) 1-4-0
03/01 Tournament Universal City Randolph Ro-Hawks 4-1(W) 2-4-0
03/01 Tournament Victoria Faith 10-2(W) 3-4-0
03/01 Tournament Victoria Faith Academy Cougars 12-6(W) 4-4-0
03/02 Tournament Marion Bulldogs 14-6(L) 4-5-0
03/05 Regular Pleasanton Eagles 1-7(L) 4-6-0
03/08 Tournament Flatonia Bulldogs 7-5(W) 5-6-0
03/08 Tournament East Bernard Brahmas 4-0(L) 5-7-0
03/09 Tournament Round Top-Carmine Cubs 0-14(L) 5-8-0
03/11 Regular Antonian Prep Apaches 0-10(L) 5-9-0
03/14 Regular Corpus Christi Incarnate Word Angels 1-0(W) 6-9-0
03/22 District Karnes City Badgers 8-6(W) 7-9-0
03/26 District Yoakum Bulldogs 5-0(L) 7-10-0
03/29 District Stockdale Brahmas 4-2(W) 8-10-0
04/02 District Poth Pirates 7-3(L) 8-11-0
04/05 District Luling Eagles 8-0(L) 8-12-0
04/09 District Karnes City Badgers 11-1(W) 9-12-0
04/12 District Yoakum Bulldogs 4-2(L) 9-13-0
04/15 District Stockdale Brahmas 2-0(W) 10-13-0
04/18 District Poth Pirates 4-3(L) 10-14-0
04/23 District Luling Eagles 2-0(L) 10-15-0

Karnes City Badgers

Team Website:

Coach: Mariano Gonzales(2 Years As Head Coach, 6 Career Wins)

Assistant Coaches: Manny Peralta

2018 Record: 6-16/2-6; Bi-District Finalist

Returning Starters

Micheal Ochoa, Sr, SS/2B (.270, .400 OBP, 12 R) Sebastian Sgura, Jr, 1B/P (.222, 7 R, 5 RBI) Ryland Wieding, So, 1B/P (.275, 7 RBI, 2nd Team AD 1B) Jacob Peralta, So, C/UTIL (.355, 9 R, 7 RBI)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/19 Regular Sam Houston 19-4(W) 1-0-0
02/22 Tournament Three Rivers Bulldogs 11-2(W) 2-0-0
02/22 Tournament Falfurrias Bulls 15-0(L) 2-1-0
02/22 Tournament Pettus War Eagles 3-3(T) 2-1-1
02/23 Tournament Ingram Moore Warriors 2-1(L) 2-2-1
02/28 Tournament Runge Yellow Jackets 13-3(W) 3-2-1
02/28 Tournament Marion Bulldogs 8-0(L) 3-3-1
03/05 Regular Falls City Beavers 6-8(W) 4-3-1
03/08 Tournament Poteet Aggies 0-16(L) 4-4-1
03/11 Regular Skidmore-Tynan Bobcats 12-3(W) 5-4-1
03/18 Regular Odem Owls 18-1(L) 5-5-1
03/22 District Nixon-Smiley Mustangs 8-6(L) 5-6-1
03/26 District Stockdale Brahmas 10-0(L) 5-7-1
03/29 District Luling Eagles 12-1(L) 5-8-1
04/02 District Yoakum Bulldogs 17-1(L) 5-9-1
04/05 District Poth Pirates 6-3(L) 5-10-1
04/09 District Nixon-Smiley Mustangs 11-1(L) 5-11-1
04/12 District Stockdale Brahmas 11-7(W) 6-11-1
04/15 District Luling Eagles 7-5(W) 7-11-1
04/18 District Yoakum Bulldogs 15-0(L) 7-12-1
04/23 District Poth Pirates 4-0(L) 7-13-1

Stockdale Brahmas

Team Website:

Coach: Roland Salinas(8 Years As Head Coach, 130 Career Wins)

Assistant Coaches: Randy Mciver

2018 Record: 10-17/2-12

Returning Starters

Peyton Lerma, Jr, OF/P (2nd Team AD) Alonzo Marquez, Jr, SS/P (2nd Team AD) Sean Washburn, Jr, UTIL (2nd Team AD) Shjan Abney, Jr, UTIL Jayden Soefje, So, 2B

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Tournament Pettus War Eagles 0-1(L) 0-1-0
02/22 Tournament Sabinal Yellow Jackets 0-5(L) 0-2-0
02/22 Tournament Three Rivers Bulldogs 3-9(L) 0-3-0
02/23 Tournament Kenedy Lions 3-4(L) 0-4-0
02/25 Regular Bloomington Bobcats 8-2(W) 1-4-0
02/28 Tournament San Antonio Kennedy Rockets 1-9(L) 1-5-0
02/28 Tournament San Antonio Houston Hurricanes 7-1(W) 2-5-0
03/01 Tournament San Antonio Cole Cougars 7-3(W) 3-5-0
03/02 Tournament Laredo Martin Tigers 0-13(L) 3-6-0
03/05 Regular Kenedy Lions 11-9(W) 4-6-0
03/07 Tournament Three Rivers Bulldogs 3-1(W) 5-6-0
03/08 Tournament Skidmore-Tynan Bobcats 8-1(W) 6-6-0
03/08 Tournament Mathis Pirates 1-7(L) 6-7-0
03/09 Tournament Mathis Pirates 3-4(L) 6-8-0
03/09 Tournament Bloomington Bobcats 5-3(W) 7-8-0
03/12 Regular Carrizo Springs Wildcats 6-3(W) 8-8-0
03/14 Regular Ben Bolt Badgers 10-14(L) 8-9-0
03/22 District Poth Pirates 8-0(L) 8-10-0
03/26 District Karnes City Badgers 10-0(W) 9-10-0
03/29 District Nixon-Smiley Mustangs 4-2(L) 9-11-0
04/02 District Luling Eagles 5-4(L) 9-12-0
04/05 District Yoakum Bulldogs 10-0(L) 9-13-0
04/09 District Poth Pirates 2-1(L) 9-14-0
04/12 District Karnes City Badgers 11-7(L) 9-15-0
04/15 District Nixon-Smiley Mustangs 2-0(L) 9-16-0
04/18 District Luling Eagles 10-0(L) 9-17-0
04/23 District Yoakum Bulldogs 10-0(L) 9-18-0