Division 31-3a Standings - 2019

District Overall
W L W L T
Bishop Badgers 12 0 30 10 0
Banquete Bulldogs 7 5 18 18 0
San Diego Vaqueros 6 6 18 10 0
Santa Gertrudis Academy Lions 5 7 10 14 1
Falfurrias Bulls 5 7 16 12 0
Hebbronville Longhorns 4 8 11 9 0
London Pirates 3 9 13 12 1

Bishop Badgers

Team Website:

Coach: Mike Medina(3 Years As Head Coach, 43 Career Wins)

Assistant Coaches: Corky Gallegos; J.D. Pinon; Cody Perez

2018 Record: 27-9-1/7-1; Regional Finalist

Returning Starters

Nic Hernandez, Sr, OF/P (.306, 20 RBI, 147 K, 1st Team AD) Tanner Smith, Sr, OF (.290, 15 RBI, 2nd Team AD) David Garcia, Sr, OF (.275, 10 RBI, 2nd Team AD) Kobe Jaramillo, Jr, SS/P (.357, 137 K, 1st Team AD, All-State) Bryce Long, Jr, INF (.352, 20 RBI, 2nd Team AD) Criztian Delgado, Jr, INF (.350, 12 RBI)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Tournament Victoria West Warriors 4-0(L) 0-1-0
02/22 Tournament Rio Grande City Grulla Gators 10-4(W) 1-1-0
02/22 Tournament Riviera Seahawks 16-3(W) 2-1-0
02/23 Tournament Gregory-Portland Wildcats 5-2(W) 3-1-0
02/23 Tournament Victoria West Warriors 11-3(L) 3-2-0
02/28 Tournament Del Rio Rams 10-3(W) 4-2-0
02/28 Tournament Hanks 5-0(W) 5-2-0
03/01 Tournament Los Fresnos 5-6(L) 5-3-0
03/01 Tournament Corpus Christi Veterans Memorial Eagles 0-12(L) 5-4-0
03/02 Tournament PSJA North Raiders 6-11(L) 5-5-0
03/05 District Santa Gertrudis Academy Lions 3-0(W) 6-5-0
03/07 Tournament La Joya Palmview Lobos 5-9(L) 6-6-0
03/07 Tournament PSJA Southwest Javelinas 5-3(W) 7-6-0
03/08 Tournament PSJA Memorial Wolverines 14-12(W) 8-6-0
03/09 Tournament PSJA North Raiders 13-1(W) 9-6-0
03/09 Tournament Harlingen Cardinals 7-4(W) 10-6-0
03/12 Regular Cuero Gobblers 11-1(W) 11-6-0
03/14 District Hebbronville Longhorns 9-1(W) 12-6-0
03/19 District Banquete Bulldogs 12-2(W) 13-6-0
03/22 District San Diego Vaqueros 11-0(W) 14-6-0
03/26 District London Pirates 18-8(W) 15-6-0
03/29 District Santa Gertrudis Academy Lions 10-0(W) 16-6-0
03/30 Regular Corpus Christi Incarnate Word Angels 5-2(L) 16-7-0
04/02 District Falfurrias Bulls 13-2(W) 17-7-0
04/06 Regular Corpus Christi John Paul II Centurions 7-4(W) 18-7-0
04/12 District Hebbronville Longhorns 5-1(W) 19-7-0
04/16 District Banquete Bulldogs 11-1(W) 20-7-0
04/18 District San Diego Vaqueros 20-5(W) 21-7-0
04/23 District London Pirates 13-2(W) 22-7-0
04/26 District Falfurrias Bulls 2-1(W) 23-7-0
04/27 Regular Sinton Pirates 3-4(L) 23-8-0
05/02 Playoff Monte Alto 23-0(W) 24-8-0
05/10 Playoff Taft Greyhounds 14-0(W) 25-8-0
05/11 Playoff Taft Greyhounds 10-6(W) 26-8-0
05/15 Playoff Odem Owls 10-0(W) 27-8-0
05/16 Playoff Odem Owls 6-2(W) 28-8-0
05/22 Playoff Yoakum Bulldogs 7-4(W) 29-8-0
05/23 Playoff Yoakum Bulldogs 3-1(W) 30-8-0
05/31 Playoff Blanco Panthers 3-2(L) 30-9-0
06/01 Playoff Blanco Panthers 6-2(L) 30-10-0

Banquete Bulldogs

Team Website: Banquete Baseball Fans

Coach: Rusty Miller(6 Years As Head Coach, 151 Career Wins)

Assistant Coaches: Lawrence Neslony; Jesse Carbajal; Johnny Delapaz

2018 Record: 25-11-1/4-4; Regional Quarterfinalist

Returning Starters

Chris Pacheco, Sr, 1B/P (.265, 22 RBI) Nick Munoz, Jr, C/P (.365, 21 RBI, 3rd Team All-State) Isaak Delapaz, Jr, 3B/P (4-2, 3.4 ERA) Quentin Hinojosa, Jr, SS Jaden Martinez, Jr, OF (.292, 15 SB) Alex Ramirez, Jr, OF (.239, 25 SB) Josh Gidrey, Jr, OF/P (2-0, 24 K)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Rockport-Fulton Pirates 10-6(W) 1-0-0
02/21 Tournament Corpus Christi Miller Buccaneers 11-1(W) 2-0-0
02/21 Tournament Victoria St. Joseph Flyers 2-1(W) 3-0-0
02/22 Tournament Corpus Christi Incarnate Word Angels 5-9(L) 3-1-0
02/22 Tournament Ingleside Mustangs 4-8(L) 3-2-0
02/23 Tournament George West Longhorns 11-3(L) 3-3-0
02/28 Tournament Corpus Christi Moody Trojans 17-2(L) 3-4-0
02/28 Tournament San Antonio East Central Hornets 9-2(L) 3-5-0
03/01 Tournament PSJA North Raiders 4-8(L) 3-6-0
03/02 Tournament El Paso Hanks Knights 4-2(L) 3-7-0
03/05 District San Diego Vaqueros 5-1(W) 4-7-0
03/07 Tournament Vanderbilt Industrial Cobras 4-3(L) 4-8-0
03/08 Tournament Hallettsville Brahmas 14-0(L) 4-9-0
03/09 Tournament Wharton Tigers 10-5(W) 5-9-0
03/09 Tournament Gonzales Apaches 10-3(W) 6-9-0
03/12 District Santa Gertrudis Academy Lions 15-5(L) 6-10-0
03/15 District Falfurrias Bulls 3-1(W) 7-10-0
03/19 District Bishop Badgers 12-2(L) 7-11-0
03/22 District Hebbronville Longhorns 9-8(W) 8-11-0
03/26 Regular Goliad Tigers 9-6(W) 9-11-0
03/29 District San Diego Vaqueros 9-5(L) 9-12-0
04/02 District London Pirates 8-2(W) 10-12-0
04/05 District Santa Gertrudis Academy Lions 4-2(W) 11-12-0
04/06 Regular Corpus Christi Tuloso-Midway Warriors 12-1(L) 11-13-0
04/12 District Falfurrias Bulls 6-4(W) 12-13-0
04/16 District Bishop Badgers 11-1(L) 12-14-0
04/18 District Hebbronville Longhorns 4-3(L) 12-15-0
04/23 Regular Taft Greyhounds 16-11(W) 13-15-0
04/26 District London Pirates 6-3(W) 14-15-0
05/02 Playoff Edinburg IDEA Trailblazers 11-1(W) 15-15-0
05/10 Playoff Aransas Pass Panthers 8-6(W) 16-15-0
05/11 Playoff Aransas Pass Panthers 13-5(W) 17-15-0
05/17 Playoff Goliad Tigers 5-0(W) 18-15-0
05/18 Playoff Goliad Tigers 15-0(L) 18-16-0
05/24 Regular Blanco Panthers 12-2(L) 18-17-0
05/25 Playoff Blanco Panthers 12-3(L) 18-18-0

San Diego Vaqueros

Team Website:

Coach: Juan Mendietta(6 Years As Head Coach, 37 Career Wins)

Assistant Coaches: Ryan Guerrero; Victor Garcia; Kenneth Arredondo

2018 Record: 12-19-1/3-5; Area Finalist

Returning Starters

Anthony Perez, Sr, 2B (.397, 37 SB, 1st Team AD) Ariel Salaiz, Sr, OF (.968 FP, 2nd Team AD) Christian Alvarez, Jr, P (28 K, 2nd Team AD) Jeron Adams, Jr, C (.360, 33 BB, HM AD) Romeo Ramirez, Jr, OF/P (.333, 5-4, 48 K, 1st Team AD) Sergio Guerra, So, SS (.349, .879 FP, 2nd Team AD) Derrick Gonzalez, So, OF (.957 FP) Brandon Ramirez, So, P (37 K)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Freer Buckaroos 12-0(W) 1-0-0
02/21 Tournament Aransas Pass Panthers 4-8(W) 2-0-0
02/21 Tournament Mathis Pirates 2-1(W) 3-0-0
02/22 Tournament Palacios Sharks 14-3(W) 4-0-0
02/23 Tournament Taft Greyhounds 12-4(L) 4-1-0
03/01 Tournament Ben Bolt Badgers 8-2(W) 5-1-0
03/02 Tournament Mathis Pirates 8-2(W) 6-1-0
03/05 District Banquete Bulldogs 5-1(L) 6-2-0
03/07 Tournament Rio Hondo Bobcats 5-4(W) 7-2-0
03/07 Tournament Taft Greyhounds 6-2(W) 8-2-0
03/08 Tournament Falfurrias Bulls 7-0(W) 9-2-0
03/09 Tournament Hebbronville Longhorns 6-5(W) 10-2-0
03/12 District London Pirates 8-3(W) 11-2-0
03/13 Regular Ingleside Mustangs 1-6(L) 11-3-0
03/15 District Santa Gertrudis Academy Lions 8-3(W) 12-3-0
03/19 District Falfurrias Bulls 3-1(W) 13-3-0
03/22 District Bishop Badgers 11-0(L) 13-4-0
03/26 District Hebbronville Longhorns 8-1(W) 14-4-0
03/29 District Banquete Bulldogs 9-5(W) 15-4-0
04/05 District London Pirates 3-0(L) 15-5-0
04/12 District Santa Gertrudis Academy Lions 2-1(L) 15-6-0
04/16 District Falfurrias Bulls 5-4(W) 16-6-0
04/18 District Bishop Badgers 20-5(L) 16-7-0
04/23 District Hebbronville Longhorns 5-2(L) 16-8-0
05/02 Playoff Santa Rosa Warriors 9-0(W) 17-8-0
05/10 Playoff Goliad Tigers 3-1(L) 17-9-0
05/11 Playoff Goliad Tigers 9-8(W) 18-9-0
05/11 Playoff Goliad Tigers 10-3(L) 18-10-0

Santa Gertrudis Academy Lions

Team Website:

Coach: Michael Ruiz(2 Years As Head Coach, 15 Career Wins)

Assistant Coaches: LaRod Roberson; Remigio Rios; Carlos Rocha

2018 Record: 15-16/3-5; Regional Quarterfinalist

Returning Starters

Steven Grimes, Sr, 1B/P (.341, 107 K, 1st Team AD P) Eloy RJ Ramirez, Sr, C/3B/P (.521, 56 K, 1st Team AD P) John David Guerrero, Sr, 1B/3B (.217, 2nd Team AD P) Kendal Burney, Sr, OF (14 putouts, 2nd Team AD OF) Preston Merriman, Jr, OF (.278, 1st Team AD OF) Adam Loera, Jr, OF (.313) Jacob Espinoza, So, SS (.341, 3 2B, Newcomer of the Year) Aidyn Cadena, So, C/3B (.286, 1 2B) Ty Donnell, So, 2B/P

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Taft Greyhounds 1-0(W) 1-0-0
02/21 Tournament Laredo Nixon Mustangs 10-0(L) 1-1-0
02/21 Tournament San Antonio Churchill Chargers 18-0(L) 1-2-0
02/22 Tournament San Antonio Brandeis Broncos 13-1(L) 1-3-0
02/22 Tournament Pasadena Dobie Longhorns 15-0(L) 1-4-0
02/23 Tournament Edinburg Bobcats 8-0(L) 1-5-0
03/01 Tournament Kenedy Lions 8-2(W) 2-5-0
03/01 Tournament Corpus Christi West Oso Bears 8-1(W) 3-5-0
03/02 Tournament Mathis Pirates 11-5(W) 4-5-0
03/05 District Bishop Badgers 3-0(L) 4-6-0
03/08 Tournament Carrizo Springs Wildcats 2-2(T) 4-6-1
03/08 Tournament Carrizo Springs Wildcats 4-5(L) 4-7-1
03/12 District Banquete Bulldogs 15-5(W) 5-7-1
03/15 District San Diego Vaqueros 8-3(L) 5-8-1
03/19 District London Pirates 3-1(L) 5-9-1
03/22 Regular Dilley Wolves 13-0(W) 6-9-1
03/26 District Falfurrias Bulls 2-0(L) 6-10-1
03/29 District Bishop Badgers 10-0(L) 6-11-1
04/02 District Hebbronville Longhorns 5-1(W) 7-11-1
04/05 District Banquete Bulldogs 4-2(L) 7-12-1
04/12 District San Diego Vaqueros 2-1(W) 8-12-1
04/16 District London Pirates 11-5(L) 8-13-1
04/23 District Falfurrias Bulls 6-5(W) 9-13-1
04/27 District Hebbronville Longhorns 4-3(W) 10-13-1
04/29 Regular Falfurrias Bulls 5-1(L) 10-14-1

Falfurrias Bulls

Team Website:

Coach: David C. Salinas(31 Years As Head Coach, 649 Career Wins)

Assistant Coaches: Gus Esquivel; Rey Regalado; Lalo Guzman

2018 Record: 24-10/6-2; Regional Semifinalist

Returning Starters

Brad Aynsley, Jr, C/P (.411, 20 RBI, 7-2, All-State) Mando Ramos, Jr, 3B/C (.337, 14 RBI, All-District) Chase Roberts, Jr, OF (.254, 10 RBI, All-District)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Ben Bolt Badgers 4-3(W) 1-0-0
02/22 Tournament Three Rivers Bulldogs 1-6(W) 2-0-0
02/22 Tournament Karnes City Badgers 15-0(W) 3-0-0
02/23 Tournament Sabinal Yellow Jackets 0-1(L) 3-1-0
02/23 Tournament Ben Bolt Badgers 7-1(W) 4-1-0
02/28 Tournament La Feria Lions 1-9(W) 5-1-0
03/01 Tournament Harlingen South Hawks 0-7(L) 5-2-0
03/02 Tournament La Villa Cardinals 0-10(W) 6-2-0
03/07 Tournament Sharyland Pioneer JV 3-0(W) 7-2-0
03/07 Tournament Aransas Pass Panthers 2-1(W) 8-2-0
03/08 Tournament San Diego Vaqueros 7-0(L) 8-3-0
03/09 Tournament George West Longhorns 2-1(L) 8-4-0
03/12 District Hebbronville Longhorns 2-1(W) 9-4-0
03/13 Regular Cotulla Cowboys 11-7(W) 10-4-0
03/15 District Banquete Bulldogs 3-1(L) 10-5-0
03/19 District San Diego Vaqueros 3-1(L) 10-6-0
03/22 District London Pirates 3-0(W) 11-6-0
03/26 District Santa Gertrudis Academy Lions 2-0(W) 12-6-0
03/30 Regular Dilley Wolves 8-1(W) 13-6-0
04/02 District Bishop Badgers 13-2(L) 13-7-0
04/05 District Hebbronville Longhorns 3-2(W) 14-7-0
04/12 District Banquete Bulldogs 6-4(L) 14-8-0
04/16 District San Diego Vaqueros 5-4(L) 14-9-0
04/19 District London Pirates 5-3(W) 15-9-0
04/23 District Santa Gertrudis Academy Lions 6-5(L) 15-10-0
04/26 District Bishop Badgers 2-1(L) 15-11-0
04/29 Regular Santa Gertrudis Academy Lions 5-1(W) 16-11-0
05/03 Playoff Lyford Bulldogs 4-3(L) 16-12-0

Hebbronville Longhorns

Team Website:

Coach: Gonzie Trevino(11 Years As Head Coach, 230 Career Wins)

Assistant Coaches: Chris Saenz; Marcus Garza

2018 Record: 17-11/6-2; Bi-District Finalist

Returning Starters

Zach Trevino, Sr, SS/P (District MVP) Nico Solis, Sr, 3B/P (1st Team AD P) Michael Ibanez, Sr, C (2nd Team AD C) Meme Gonzalez, Sr, 2B/P (2nd Team AD INF) Emilio Salinas, Sr, OF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/28 Tournament Houston Chavez Lobos 9-1(W) 1-0-0
03/01 Tournament Corpus Christi Miller Buccaneers 9-2(W) 2-0-0
03/02 Tournament Freer Buckaroos 11-7(W) 3-0-0
03/06 District London Pirates 6-2(W) 4-0-0
03/07 Tournament Odem Owls 12-1(W) 5-0-0
03/07 Tournament Laredo LBJ Wolves 10-3(W) 6-0-0
03/07 Tournament Laredo LBJ 10-3(W) 7-0-0
03/08 Tournament George West Longhorns 8-3(W) 8-0-0
03/09 Tournament San Diego Vaqueros 6-5(L) 8-1-0
03/12 District Falfurrias Bulls 2-1(L) 8-2-0
03/14 District Bishop Badgers 9-1(L) 8-3-0
03/22 District Banquete Bulldogs 9-8(L) 8-4-0
03/26 District San Diego Vaqueros 8-1(L) 8-5-0
03/29 District London Pirates 4-1(W) 9-5-0
04/02 District Santa Gertrudis Academy Lions 5-1(L) 9-6-0
04/05 District Falfurrias Bulls 3-2(L) 9-7-0
04/12 District Bishop Badgers 5-1(L) 9-8-0
04/18 District Banquete Bulldogs 4-3(W) 10-8-0
04/23 District San Diego Vaqueros 5-2(W) 11-8-0
04/27 District Santa Gertrudis Academy Lions 4-3(L) 11-9-0

London Pirates

Team Website:

Coach: Kevin Carr(6 Years As Head Coach, 117 Career Wins)

Assistant Coaches: Albert Amaya

2018 Record: 10-15/0-8

Returning Starters

Chase Gonzales, Sr, C/P (2nd Team AD) John Barrera, Sr, 2B (2nd Team AD) Joe Micklencak, Sr, P Tristan Ortega, Jr, 1B (2nd Team AD) Konner Kuypers, So, OF/P John Martinez, So, SS Ty Leonard, So, OF Zach Britton, So, P

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/19 Regular Aransas Pass Panthers 6-5(W) 1-0-0
02/21 Tournament Edinburg Economedes Jaguars 6-0(W) 2-0-0
02/22 Tournament Mission Sharyland Rattlers 1-10(L) 2-1-0
02/22 Tournament PSJA Southwest Javelinas 1-0(W) 3-1-0
02/23 Tournament Rio Hondo Bobcats 5-4(L) 3-2-0
02/25 Regular Port Aransas Marlins 6-0(W) 4-2-0
02/28 Tournament Woodsboro Eagles 27-5(W) 5-2-0
02/28 Tournament Sabinal Yellow Jackets 2-2(T) 5-2-1
03/01 Tournament Aransas Pass Panthers 4-3(L) 5-3-1
03/02 Tournament Odem Owls 14-6(W) 6-3-1
03/06 District Hebbronville Longhorns 6-2(L) 6-4-1
03/07 Tournament Mathis Pirates 6-0(W) 7-4-1
03/07 Tournament Three Rivers Bulldogs 1-6(W) 8-4-1
03/09 Tournament Victoria Faith Academy Cougars 11-0(W) 9-4-1
03/09 Tournament Yorktown Wildcats 11-0(W) 10-4-1
03/12 District San Diego Vaqueros 8-3(L) 10-5-1
03/19 District Santa Gertrudis Academy Lions 3-1(W) 11-5-1
03/22 District Falfurrias Bulls 3-0(L) 11-6-1
03/26 District Bishop Badgers 18-8(L) 11-7-1
03/29 District Hebbronville Longhorns 4-1(L) 11-8-1
04/02 District Banquete Bulldogs 8-2(L) 11-9-1
04/05 District San Diego Vaqueros 3-0(W) 12-9-1
04/16 District Santa Gertrudis Academy Lions 11-5(W) 13-9-1
04/19 District Falfurrias Bulls 5-3(L) 13-10-1
04/23 District Bishop Badgers 13-2(L) 13-11-1
04/26 District Banquete Bulldogs 6-3(L) 13-12-1