Division 9-4a Standings - 2017

District Overall
W L W L T
Argyle Eagles 9 1 25 3 1
Sanger Indians 7 3 22 11 3
Decatur Eagles 7 3 27 12 0
Krum Bobcats 4 6 13 19 0
Bridgeport Bulls 3 7 12 15 0
Gainesville Leopards 0 10 3 18 0

Argyle Eagles

Team Website:

Coach: Ricky Griffin(10 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Steve Stinson; Jake Fischer; Curtis King

2016 Record: 28-7/9-1; Regional Finalist

Returning Starters

Connor Mushinski, Sr, 1B/P (District MVP) Seth Green, Sr, SS (2nd Team AD) Watson Timmons, Sr, OF (1st Team AD) Brett Lundy, Sr, P (District P of the Year) Garrett Carter, Sr, DH (1st Team AD) Austin King, So, C (1st Team AD) Brenden Dixon, So, 2B (1st Team AD) Preston King, So, 3B (Newcomer of the Year) Dillon Carter, So, OF/P

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament Dallas Hillcrest Panthers 0-12(W) 1-0-0
02/23 Tournament Joshua Owls 10-0(W) 2-0-0
02/24 Tournament Red Oak Hawks 3-0(W) 3-0-0
02/25 Tournament Lake Dallas Falcons 3-0(W) 4-0-0
03/02 Tournament Frisco Raccoons 5-4(W) 5-0-0
03/02 Tournament Denton Ryan Raiders 10-0(W) 6-0-0
03/03 Tournament Frisco Centennial Titans 6-3(W) 7-0-0
03/03 Tournament San Angelo Central Bobcats 2-1(W) 8-0-0
03/04 Tournament Fayetteville, AR 7-1(W) 9-0-0
03/09 Tournament Taylor Ducks 8-3(W) 10-0-0
03/10 Tournament Waller Bulldogs 4-4(T) 10-0-1
03/17 Regular Bonham Warriors 11-1(W) 11-0-1
03/18 Regular Dallas Adamson Leopards 11-1(W) 12-0-1
03/21 District Decatur Eagles 2-1(L) 12-1-1
03/24 District Gainesville Leopards 19-0(W) 13-1-1
03/28 District Sanger Indians 17-2(W) 14-1-1
03/31 District Bridgeport Bulls 13-3(W) 15-1-1
04/04 District Krum Bobcats 4-0(W) 16-1-1
04/07 District Decatur Eagles 2-1(W) 17-1-1
04/08 Regular Midlothian Heritage Jaguars 15-2(W) 18-1-1
04/11 District Gainesville Leopards 9-0(W) 19-1-1
04/13 District Sanger Indians 7-1(W) 20-1-1
04/18 District Bridgeport Bulls 11-2(W) 21-1-1
04/21 District Krum Bobcats 16-0(W) 22-1-1
05/05 Playoff Dallas Roosevelt Mustangs 17-0(W) 23-1-1
05/12 Playoff Princeton Panthers 6-1(W) 24-1-1
05/18 Playoff Bonham Warriors 12-0(W) 25-1-1
05/25 Playoff Texarkana Pleasant Grove Hawks 6-1(L) 25-2-1
05/27 Playoff Texarkana Pleasant Grove Hawks 8-0(L) 25-3-1

Sanger Indians

Team Website:

Coach: Steve Ford(5 Years As Head Coach, 270 Career Wins)

Assistant Coaches: Brent Holzer; Floyd Holt

2016 Record: 23-10/5-5; Regional Quarterfinalist

Returning Starters

Julien Ly, Sr, OF/P (1st Team All-Area) Bryson Bell, Sr, OF/P (AD) Dayton Harkey, Jr, P (AD) Zane Walden, Jr, P (AD) Clay Webster, Jr, SS (AD) Luke Pennington, Jr, INF (AD) Brock Howard, So, C (AD) Cade Hamilton, So, INF (AD) Hagen Coin, So, INF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament Iowa Park Hawks 8-5(L) 0-1-0
02/23 Tournament Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 11-1(W) 1-1-0
02/24 Tournament Wichita Falls Coyotes 11-3(W) 2-1-0
02/24 Tournament Fort Worth Nolan Catholic Vikings 6-6(T) 2-1-1
02/25 Tournament Burkburnett Bulldogs 8-2(L) 2-2-1
03/02 Tournament Whitewright Tigers 4-8(W) 3-2-1
03/02 Tournament Denton Braswell Bengals 14-4(W) 4-2-1
03/03 Tournament Boyd Yellow Jackets 9-9(T) 4-2-2
03/03 Tournament Prosper JV 5-8(L) 4-3-2
03/04 Tournament Graham Steers 7-4(L) 4-4-2
03/04 Tournament Holliday Eagles 9-0(W) 5-4-2
03/09 Tournament Sulphur Springs Wildcats 9-13(L) 5-5-2
03/10 Tournament Bonham Warriors 4-0(W) 6-5-2
03/10 Tournament HSAA 5-0(W) 7-5-2
03/11 Tournament R.L. Turner Lions 0-12(W) 8-5-2
03/11 Tournament HSAA 6-6(T) 8-5-3
03/14 Regular Van Vandals 3-0(W) 9-5-3
03/16 Regular Denison Yellow Jackets 7-6(W) 10-5-3
03/21 District Bridgeport Bulls 8-0(W) 11-5-3
03/24 District Krum Bobcats 12-1(W) 12-5-3
03/28 District Argyle Eagles 17-2(L) 12-6-3
03/31 District Gainesville Leopards 10-0(W) 13-6-3
04/04 District Decatur Eagles 3-2(W) 14-6-3
04/07 District Bridgeport Bulls 8-6(W) 15-6-3
04/11 District Krum Bobcats 6-2(W) 16-6-3
04/13 District Argyle Eagles 7-1(L) 16-7-3
04/18 District Gainesville Leopards 11-0(W) 17-7-3
04/21 District Decatur Eagles 10-0(L) 17-8-3
04/28 Regular Legacy Christian Academy Eagles 8-0(W) 18-8-3
05/05 Playoff Wilmer-Hutchins Eagles 10-0(W) 19-8-3
05/12 Playoff Aubrey Chaparrals 6-5(L) 19-9-3
05/13 Playoff Aubrey Chaparrals 7-6(W) 20-9-3
05/13 Playoff Aubrey Chaparrals 8-3(W) 21-9-3
05/19 Playoff Decatur Eagles 7-2(W) 22-9-3
05/19 Playoff Decatur Eagles 6-3(L) 22-10-3
05/20 Playoff Decatur Eagles 7-3(L) 22-11-3

Decatur Eagles

Team Website:

Coach: Brian Tickell(3 Years As Head Coach, 38 Career Wins)

Assistant Coaches: Freddy Amador; Jack Reeves

2016 Record: 23-11-1/8-0; Regional Quarterfinalist

Returning Starters

Bryce Elder, Sr, P (8-2, 1.36 ERA, District P of the Year) Jaxon Terrell, Sr, 1B/P (7-2, 2.73 ERA, 1st Team AD P) Tyler Ticknor, Sr, OF/P (.326, 1st Team AD OF) Ben Crofford, Sr, DH (.389, 1st Team AD DH) Derek Potts, Sr, SS/P (.346, 2nd Team AD SS) Trey Penny, Sr, INF/OF (.368 OBP, 2nd Team AD UTIL) Tucker DuBois, Sr, C Beau Bedford, So, OF Wilson Hicks, So, OF/P

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament Wichita Falls Coyotes 12-0(W) 1-0-0
02/23 Tournament Arlington Heights Jackets 2-1(W) 2-0-0
02/24 Tournament Princeton Panthers 8-5(W) 3-0-0
02/24 Tournament Stephenville Yellowjackets 12-0(W) 4-0-0
02/25 Tournament Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 0-4(L) 4-1-0
03/02 Tournament Peaster Greyhounds 1-0(L) 4-2-0
03/03 Tournament Godley Wildcats 14-0(W) 5-2-0
03/03 Tournament Paradise Panthers 12-4(W) 6-2-0
03/04 Tournament S & S Consolidated Rams 13-1(W) 7-2-0
03/04 Tournament Bowie Jackrabbits 12-2(W) 8-2-0
03/09 Tournament Grandview Zebras 3-2(W) 9-2-0
03/10 Tournament All Saints Episcopal Saints 0-14(L) 9-3-0
03/11 Tournament Brock Eagles 11-10(L) 9-4-0
03/11 Tournament Maypearl Panthers 3-10(W) 10-4-0
03/17 Regular Iowa Park Hawks 5-0(L) 10-5-0
03/18 Regular Kennedale Wildcats 4-3(W) 11-5-0
03/21 District Argyle Eagles 2-1(W) 12-5-0
03/24 District Bridgeport Bulls 10-0(W) 13-5-0
03/25 Regular Springtown Porcupines 6-0(W) 14-5-0
03/28 District Gainesville Leopards 16-6(W) 15-5-0
03/31 District Krum Bobcats 2-1(L) 15-6-0
04/01 Regular Graham Steers 7-3(W) 16-6-0
04/04 District Sanger Indians 3-2(L) 16-7-0
04/07 District Argyle Eagles 2-1(L) 16-8-0
04/11 District Bridgeport Bulls 3-1(W) 17-8-0
04/13 District Gainesville Leopards 12-0(W) 18-8-0
04/19 District Krum Bobcats 4-2(W) 19-8-0
04/21 District Sanger Indians 10-0(W) 20-8-0
05/05 Playoff Dallas Pinkston Vikings 14-0(W) 21-8-0
05/06 Playoff Dallas Pinkston Vikings 15-0(W) 22-8-0
05/11 Playoff Melissa Cardinals 10-0(W) 23-8-0
05/12 Playoff Melissa Cardinals 4-2(L) 23-9-0
05/13 Playoff Melissa Cardinals 4-3(W) 24-9-0
05/19 Playoff Sanger Indians 7-2(L) 24-10-0
05/19 Playoff Sanger Indians 6-3(W) 25-10-0
05/20 Playoff Sanger Indians 7-3(W) 26-10-0
05/24 Playoff Gilmer Buckeyes 2-0(W) 27-10-0
05/31 Playoff Texarkana Pleasant Grove Hawks 10-2(L) 27-11-0
06/01 Playoff Texarkana Pleasant Grove Hawks 1-0(L) 27-12-0

Krum Bobcats

Team Website:

Coach: Matt McBrayer(1 Years As Head Coach, 13 Career Wins)

Assistant Coaches: Spence Hayes; Jim Hayes

2016 Record: 13-10/6-4; Regional Quarterfinalist

Returning Starters

Brandon Reeves, Sr, OF (1st Team AD) Kota May, Sr, OF Tanner Knight, Sr, C/1B/P

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament Mabank Panthers 6-2(L) 0-1-0
02/24 Tournament Sunnyvale Raiders 6-1(L) 0-2-0
02/24 Tournament West Mesquite Wranglers 1-0(W) 1-2-0
02/25 Tournament Colleyville Covenant Christian Cougars 3-9(L) 1-3-0
03/02 Tournament Paris Wildcats 10-0(L) 1-4-0
03/03 Tournament Alvarado Indians 4-1(L) 1-5-0
03/03 Tournament Greenville 0-2(L) 1-6-0
03/04 Tournament Gainesville Leopards 8-3(W) 2-6-0
03/09 Tournament Godley Wildcats 4-0(L) 2-7-0
03/10 Tournament Trintiy 4-0(W) 3-7-0
03/10 Tournament FW Castleberry Lions 7-0(W) 4-7-0
03/10 Tournament Trinity Valley School Trojans 4-0(W) 5-7-0
03/11 Tournament Midlothian Heritage Jaguars 2-1(L) 5-8-0
03/14 Regular Aubrey Chaparrals 6-2(W) 6-8-0
03/16 Regular Iowa Park Hawks 13-0(L) 6-9-0
03/21 District Gainesville Leopards 9-1(W) 7-9-0
03/24 District Sanger Indians 12-1(L) 7-10-0
03/28 District Bridgeport Bulls 5-0(W) 8-10-0
03/31 District Decatur Eagles 2-1(W) 9-10-0
04/04 District Argyle Eagles 4-0(L) 9-11-0
04/07 District Gainesville Leopards 8-7(W) 10-11-0
04/08 Regular Celina Bobcats 10-6(W) 11-11-0
04/11 District Sanger Indians 6-2(L) 11-12-0
04/13 District Bridgeport Bulls 5-2(L) 11-13-0
04/19 District Decatur Eagles 4-2(L) 11-14-0
04/21 District Argyle Eagles 16-0(L) 11-15-0
04/22 Regular Graham Steers 7-1(L) 11-16-0
04/28 Regular Whitesboro Bearcats 6-5(L) 11-17-0
05/05 Playoff Carrollton Ranchview Wolves 8-2(W) 12-17-0
05/06 Playoff Carrollton Ranchview Wolves 4-3(W) 13-17-0
05/12 Playoff Bonham Warriors 8-2(L) 13-18-0
05/12 Playoff Bonham Warriors 5-1(L) 13-19-0

Bridgeport Bulls

Team Website:

Coach: Ted Leps(8 Years As Head Coach, 351 Career Wins)

Assistant Coaches: Collin White; Jace Hudson

2016 Record: 11-12/5-3; Bi-District Finalist

Returning Starters

Hayden Sutherland, Sr, SS (1st Team AD) Jacob Martinez, Sr, C Marcus DeLuna, Sr, 1B/DH Colton Water, Jr, 1B/P (Newcomer of the Year) Zane Morrow, Jr, 2B

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament Paris Wildcats 13-0(L) 0-1-0
02/23 Tournament Ft. Worth North Side Steers 7-2(W) 1-1-0
02/24 Tournament Ft. Worth South Hills Scorpions 8-5(W) 2-1-0
02/24 Tournament Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 5-2(W) 3-1-0
02/25 Tournament Alvarado Indians 4-5(W) 4-1-0
03/02 Tournament Windthorst Trojans 6-1(W) 5-1-0
03/03 Tournament Peaster Greyhounds 7-1(L) 5-2-0
03/03 Tournament Henrietta Bearcats 10-5(W) 6-2-0
03/04 Tournament Godley Wildcats 10-0(L) 6-3-0
03/04 Tournament Bowie Jackrabbits 7-6(L) 6-4-0
03/09 Tournament R.L. Turner Lions 7-8(L) 6-5-0
03/10 Tournament Whitewright Tigers 7-10(W) 7-5-0
03/10 Tournament Celina Bobcats 4-3(W) 8-5-0
03/11 Tournament Bonham Warriors 3-1(L) 8-6-0
03/14 Regular Graham Steers 3-0(W) 9-6-0
03/16 Regular Brownwood Lions 8-3(L) 9-7-0
03/16 Regular Brownwood Lions 13-0(L) 9-8-0
03/21 District Sanger Indians 8-0(L) 9-9-0
03/24 District Decatur Eagles 10-0(L) 9-10-0
03/28 District Krum Bobcats 5-0(L) 9-11-0
03/31 District Argyle Eagles 13-3(L) 9-12-0
04/04 District Gainesville Leopards 5-3(W) 10-12-0
04/07 District Sanger Indians 8-6(L) 10-13-0
04/11 District Decatur Eagles 3-1(L) 10-14-0
04/13 District Krum Bobcats 5-2(W) 11-14-0
04/18 District Argyle Eagles 11-2(L) 11-15-0
04/21 District Gainesville Leopards 14-3(W) 12-15-0

Gainesville Leopards

Team Website:

Coach: Shane Minks(1 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: 0-20/0-10

2016 Record: 0-20/0-10

Returning Starters

Hunter Turbeville, Sr, C/SS (.311, HM AD) Seth Bennett, Sr, OF/1B/P (.244) Ja’Haud Spencer, Sr, OF (.250, 1st Team AD) Nathan Burnett, Sr, 1B/P (.231) Janson Robeson, Sr, 3B (.200) Calion Baker, Jr, SS/P (.235) Tyler Edington, Jr, DH/C (.231) Dawson Cassidy, So, 2B (.286, 1st Team AD)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Regular S & S Consolidated Rams 18-11(L) 0-1-0
02/24 Regular Pilot Point Bearcats 13-5(W) 1-1-0
02/28 Regular Howe Bulldogs 18-8(L) 1-2-0
03/02 Tournament Midlothian Heritage Jaguars 15-2(L) 1-3-0
03/02 Tournament FW Castleberry Lions 10-1(L) 1-4-0
03/03 Tournament Farmersville Farmers 10-1(L) 1-5-0
03/04 Tournament Krum Bobcats 8-3(L) 1-6-0
03/07 Regular Denton Braswell Bengals 13-3(L) 1-7-0
03/11 Regular Ft. Worth Wyatt Chaparrals 10-0(W) 2-7-0
03/11 Regular Ft. Worth Wyatt Chaparrals 15-1(W) 3-7-0
03/14 Regular Springtown Porcupines 12-8(L) 3-8-0
03/21 District Krum Bobcats 9-1(L) 3-9-0
03/24 District Argyle Eagles 19-0(L) 3-10-0
03/28 District Decatur Eagles 16-6(L) 3-11-0
03/31 District Sanger Indians 10-0(L) 3-12-0
04/04 District Bridgeport Bulls 5-3(L) 3-13-0
04/07 District Krum Bobcats 8-7(L) 3-14-0
04/11 District Argyle Eagles 9-0(L) 3-15-0
04/13 District Decatur Eagles 12-0(L) 3-16-0
04/18 District Sanger Indians 11-0(L) 3-17-0
04/21 District Bridgeport Bulls 14-3(L) 3-18-0