Diamond Pro/THSB Preseason 4A Top 20

1. Argyle Eagles – 8 Starters return from 37-0 State Champion: Brenden Dixon, Sr, SS (All State; Texas); Dillon Carter, Sr, OF (All State; Texas Tech)

2. Sweeny Bulldogs – 8 Starters return from 35-6 State Finalist: Caden Homniok, Sr, SS/P (12-1, 79.2 IP, 121 K; District MVP; All County MVP; 1st Team All State; All State Tournament Team; Texas A&M); Wes Folse, Sr, C (.323, 31 RBI, 42 H; District Defensive MVP; All County Defensive MVP; Honorable Mention All State; Sam Houston State); Quinton Martin, Sr, OF/P (.362, 31 R, 30 RBI, 8 2B, 3 HR; 1st Team AD; 1st Team All County; 2nd Team All State; Rice)

3. Canton Eagles – 9 Starters return from 29-5 Regional QuarterFinalist: Blayne Clower, Sr, OF (.451, 6 3B, 43 R, 11 2B, 2 HR, 22 SB; 3rd Team All State; 1st Team All East Texas; 1st Team AD); Johnnie Krawietz, Sr, SS/P (10-1, 0.95 ERA, 101 K, .378, 17 SB; District MVP; 2nd Team All State; 2nd Team All East Texas; District MVP; Weatherford)

4. Texarkana Pleasant Grove Hawks – 9 Starters return from 26-5 Regional Semi-Finalist: Nick Voyles, Sr, P (10-1, 1.65 ERA); Jackson Cobb, Jr, SS (.374); Seth Hopkins, Sr, OF (.415; Seminole State)

5. Godley Wildcats – 4 Starters return from 30-3 State Semi-Finalist: Chase Lummus, Jr, 1B/P (.440, 10 2B, 38 RBI, 38 R, 6-0; 1st Team AD; Texas); Nick Menchaca, Sr, INF/P (.305, 8 2B, 22 RBI, 25 R; 1st Team AD); Easton James, Sr, OF (.441, 7 2B, 17 RBI, 26 R; 1st Team AD)

6. Iowa Park Hawks – 7 Starters return from 31-7 Regional Finalist: Kase Johnson, Sr, IF (1st Team AD); Chris Dickens, Sr, INF/P (District MVP, 1st Team All-State; Odessa JC); Kaleb Gafford, Jr, OF/P (District Off MVP; Honorable Mention All State)

7. Carthage Bulldogs – 8 Starters return from 17-10 Area Finalist: Seth Smith, Sr, IF/P (3-1, 19.1 IP; 2nd Team AD); Gunner Capps, Sr, C (.488, 8 2B, 14 RBI; 1st Team AD; Weatherford); Baylor Colle, Sr, OF (7 RBI, 6 HBP, 9 SB; 1st Team AD)

8. Levelland Lobos – 8 Starters return from 22-16 Regional Quarterfinalist: Zak Betancourt, Jr, P/OF (.396, 40 H, 15 2B, 3 3B, 2 HR, 28 RBI, 7-3, 2.65 ERA, 76K, TSWA/THSCA All State OF)

9. Sunnyvale Raiders – 7 Starters return from 25-9 Regional Quarterfinalist in Class 3A: Logan Titsworth, Sr, OF/P (.431, 47 H, 8 2B, 4 3B, 1 HR, 34 RBI; 1st Team All State); Andrew Lyon, Jr, OF/P (7-0, 2.26 ERA, 75 K, .326; Pitcher of the Year)

10. Crandall Pirates – 6 Starters return from 25-12 Regional Semi-Finalist: Brian Brito, Sr, OF (1st Team AD); Jake Redding, Sr, OF (Newcomer of the Year); Blake Sacharko, Jr, P/1B (1st Team AD)

11. China Spring Cougars – 5 Starters return from 20-12-1 Area Finalist: Payton Spell, Sr, OF (.337, 2 HR, 10 2B, 20 RBI; 1st Team AD); Jaxson Pitts, Sr, C (.370, 2 hr, 7 2b, 27 RBI; 1st Team AD)

12. Jasper Bulldogs – 4 Starters return from 33-8-1 State Semi-Finalist: Colton Womack, Sr, SS/P (12-2, 2.12 ERA, .386, 37 RBI; 2nd Team All-State); Charles Burnett, Sr, OF (.444, 16 RBI, 12 SB; 1st Team AD)

13. Cuero Gobblers – 5 Starters return from 26-9 Regional Semi-Finalist: Michael Barta, Sr, 3B/P (10-0, 75 K, 0.86 ERA; 3rd Team All State); Jared Barta, Sr, 1B/P (.381, 12 2B, 37 RBI; 3rd Team All State); Austin Schwarz, So, SS (.342, 26 R, 12 RBI, 10 SB; District and Area Newcomer of the Year).

14. Sealy Tigers – 4 Starters return from 22-8-1 Area Finalist: Garrett Zaskoda, Sr, SS/P (1st Team AD; Rice); Hunter Kelly, Sr, SS/P (1st Team AD).

15. Huffman Hargrave Falcons – 5 Starters return from 22-12 Regional Semi-Finalist: Matthew Dorcz, Sr, 3B (1st Team AD); Ben Leisure, Sr, OF/P (District MVP); Mason Strolberg, So, 1B/P (Newcomer of the Year).

16. Bridge City Cardinals – 6 Starters return from 25-9-1 Regional QuarterFinalist: Peyton Havard, Jr, 3B/P (District MVP); Logan Hamm, Jr, Ut/P (All State; Offensive MVP)

17. Midlothian Heritage Jaguars  7 Starters return from 20-6 Area Finalist: Cody Moore, Sr, 1B (.378, 7 2B; 1st Team AD); Bryce Fuller, Sr, P (5-0, 5 Sv, .98 ERA; 1st Team AD); Cade Sumbler, Jr, C (.385, 5 3B, 8 2B; Defensive POY; Oklahoma State); Travis Belz, Jr, SS/P (58 K, 1.83 ERA; Newcomer of the Year)

18. Robinson Rockets – 7 Starters return from 27-5-1 Regional Semi-Finalist: Peyton Powell, Sr, C (Texas)

19. Lufkin Hudson Hornets – 6 Starters return from 19-17 Regional QuarterFinalist: Reed Smith, Sr, 3B/P (3-1, 1 Sv, 2.77 ERA); Mason McDonald, Sr, OF (.312, 9 RBI, 8 SB; 1st Team AD))

20. Lubbock Estacado Matadors – 7 Starters return from 20-17 Area Finalist: Johnny Gomez, Jr, IF/P (.470, 10 HR, 39 R, 39 RBI; 1st Team All State); Drue Gomez, Sr, C (.354, 8 2B, 11 RBI; 1st Team AD); Keanu Maldonado, Jr, IF/P (.346, 2 HR, 11 RBI, 32 R; 1st Team AD)

Next 10 Teams (Alphabetically): Boerne; Kennedale, Little Cypress Mauriceville, Lorena, Kilgore, Madisonville, Melissa, Pittsburg, Salado, Taylor

Posted on: