7-5A

Schedules
Arlington Heights
North Side
South Hills
Southwest
Trimble Tech
Western Hills
Wyatt

W-Arlington Heights
R-Trimble Tech
T-South Hills
F-Southwest

Division 7-5a Standings - 2018

District Overall
W L W L T
Arlington Heights Jackets 12 0 24 9 1
Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 10 2 15 11 0
Ft. Worth South Hills Scorpions 8 4 11 11 2
Ft. Worth Southwest Raiders 6 7 9 18 0
Ft. Worth North Side Steers 5 8 6 19 0
Ft. Worth Western Hills Cougars 2 10 2 24 1
Ft. Worth Wyatt Chaparrals 0 12 0 16 1

Arlington Heights Jackets

Team Website:

Coach: Steven Jimenez(2 Years As Head Coach, 219 Career Wins)

Assistant Coaches: JT Herak, Erik Peterman, Travis Rose

2017 Record: 17-15-1 (11-2, District Champion) Bi-district Finalist

Returning Starters

Andres Rios, 12, 2B/3B/P (2nd Team AD) Julian Martinez, 12, SS (2nd Team AD) Nich Guajardo, 12, C Luke Hawthorne, 12, OF/IF/P Izzy Lopez, 11, SS (Defensive POY) Wylan Kolts, 11, 1B/3B/OF Marco Facuedo, 11, OF/IF/P

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/24 Tournament Godley Wildcats 2-8(L) 0-1-0
02/26 Regular Alvarado Indians 4-1(L) 0-2-0
03/01 Tournament Fort Worth Country Day 10-0(W) 1-2-0
03/01 Tournament All Saints Episcopal Saints 3-2(W) 2-2-0
03/02 Tournament Cleburne Yellow Jackets 11-0(L) 2-3-0
03/02 Tournament White Settlement Brewer Bears 5-1(W) 3-3-0
03/03 Tournament Oakridge School Owls 10-0(W) 4-3-0
03/08 Tournament Seagoville Dragons 8-3(W) 5-3-0
03/08 Tournament Mansfield Timberview Wolves 7-1(W) 6-3-0
03/09 Tournament Weatherford Kangaroos 3-3(T) 6-3-1
03/10 Tournament Ennis Lions 10-0(L) 6-4-1
03/10 Tournament Arlington Seguin Cougars 3-2(W) 7-4-1
03/10 Tournament Ft. Worth Paschal Panthers 8-3(L) 7-5-1
03/13 District Ft. Worth Southwest Raiders 19-1(W) 8-5-1
03/15 District Ft. Worth Wyatt Chaparrals 34-1(W) 9-5-1
03/20 District Ft. Worth South Hills Scorpions 7-6(W) 10-5-1
03/23 District Ft. Worth North Side Steers 11-0(W) 11-5-1
03/26 District Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 2-6(W) 12-5-1
03/30 District Ft. Worth Western Hills Cougars 13-1(W) 13-5-1
03/31 Regular Fort Worth Benbrook 5-0(W) 14-5-1
04/03 District Keller Fossil Ridge Panthers 3-2(W) 15-5-1
04/09 District Ft. Worth Southwest Raiders 7-2(W) 16-5-1
04/10 District Ft. Worth Wyatt Chaparrals 16-0(W) 17-5-1
04/13 District Ft. Worth South Hills Scorpions 8-0(W) 18-5-1
04/17 District Ft. Worth North Side Steers 22-0(W) 19-5-1
04/20 District Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 0-10(W) 20-5-1
04/21 Regular Ft. Worth Paschal Panthers 3-2(L) 20-6-1
04/24 District Ft. Worth Western Hills Cougars 10-4(W) 21-6-1
04/27 Regular Weatherford Kangaroos 6-1(L) 21-7-1
05/02 Playoff Birdville Hawks 6-2(W) 22-7-1
05/04 Playoff Birdville Hawks 11-2(W) 23-7-1
05/11 Playoff Denison Yellow Jackets 3-2(W) 24-7-1
05/12 Playoff Denison Yellow Jackets 4-1(L) 24-8-1
05/12 Playoff Denison Yellow Jackets 2-1(L) 24-9-1

Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs

Team Website:

Coach: James Reid(6 Years As Head Coach, 96 Career Wins)

Assistant Coaches: Jeff Haeder, Ryan Berry, Dwayne Henry

2017 Record: 14-15 (8-4, 3rd Place) Bi-district Finalist

Returning Starters

Jose Oropeza, 12, P Vince Burton, 12, OF/P Jarrett Gales, 12, CF (2nd Team AD) Ivan Vasquez, 12, LHP (2nd Team AD) Anthony Guadian, 12, 2B Matthew Gamez, 12, SS/OF/P Bryan Delgadillo, 12, C Isaiah Ortiz, 10, SS/P (Newcomer)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/24 Regular White Settlement Brewer Bears 2-6(L) 0-1-0
02/24 Regular White Settlement Brewer Bears 5-16(L) 0-2-0
02/26 Regular Nolan Catholic Vikings 0-14(L) 0-3-0
03/01 Tournament Everman Bulldogs 10-3(W) 1-3-0
03/02 Tournament FW Diamond Hill-Jarvis Eagles 13-7(W) 2-3-0
03/03 Tournament Azle Hornets 1-11(L) 2-4-0
03/03 Tournament Ft. Worth North Side Steers 11-2(W) 3-4-0
03/08 Tournament South Garland Colonels 11-0(W) 4-4-0
03/08 Tournament DeSoto Eagles 18-2(W) 5-4-0
03/09 Tournament Dallas Skyline Raiders 7-8(L) 5-5-0
03/10 Tournament Grand Prairie Gophers 8-3(L) 5-6-0
03/13 District Ft. Worth South Hills Scorpions 8-6(W) 6-6-0
03/16 Regular Argyle Eagles 0-14(L) 6-7-0
03/20 District Ft. Worth North Side Steers 8-2(W) 7-7-0
03/23 District Ft. Worth Southwest Raiders 13-1(W) 8-7-0
03/26 District Arlington Heights Jackets 2-6(L) 8-8-0
03/31 District Ft. Worth Wyatt Chaparrals 22-0(W) 9-8-0
04/03 District Ft. Worth Western Hills Cougars 11-7(W) 10-8-0
04/09 District Ft. Worth South Hills Scorpions 15-1(W) 11-8-0
04/13 District Ft. Worth North Side Steers 11-0(W) 12-8-0
04/17 District Ft. Worth Southwest Raiders 7-4(W) 13-8-0
04/20 District Arlington Heights Jackets 0-10(L) 13-9-0
04/24 District Ft. Worth Wyatt Chaparrals 20-0(W) 14-9-0
04/27 District Ft. Worth Western Hills Cougars 10-3(W) 15-9-0
04/28 Regular Northwest Eaton Eagles 1-12(L) 15-10-0
05/05 Playoff Grapevine Mustangs 0-12(L) 15-11-0

Ft. Worth South Hills Scorpions

Team Website:

Coach: Ruben Villagomez(2 Years As Head Coach, 11 Career Wins)

Assistant Coaches: Joseph Hargrove, Todd Penecost

2017 Record: 11-16 (8-4, 4th Place) Bi-district Finalist

Returning Starters

Ivan Lopez, 12, UT (2nd Team AD) Fabian Castro, 12, OF Trey Jones, 12, UT Isaiahs Lopez, 11, C/P Gerardo Garcia, 10, IF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
03/01 Tournament Stephenville Yellowjackets 9-1(L) 0-1-0
03/02 Tournament Kennedale Wildcats 5-5(T) 0-1-1
03/03 Tournament FW Diamond Hill-Jarvis Eagles 6-1(W) 1-1-1
03/03 Tournament Azle Hornets 15-0(L) 1-2-1
03/08 Tournament Arlington Houston Texans 8-0(W) 2-2-1
03/08 Tournament R.L. Turner Lions 7-4(W) 3-2-1
03/09 Tournament Arlington Lamar Vikings 10-0(L) 3-3-1
03/09 Tournament Euless Trinity Trojans 0-0(T) 3-3-2
03/10 Tournament Lancaster Tigers 2-0(L) 3-4-2
03/13 District Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 8-6(L) 3-5-2
03/15 District Ft. Worth North Side Steers 8-6(W) 4-5-2
03/20 District Arlington Heights Jackets 7-6(L) 4-6-2
03/23 District Ft. Worth Western Hills Cougars 9-2(W) 5-6-2
03/26 Regular Denton Ryan Raiders 11-1(L) 5-7-2
03/29 District Ft. Worth Southwest Raiders 9-6(W) 6-7-2
04/03 District Ft. Worth Wyatt Chaparrals 24-0(W) 7-7-2
04/09 District Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 15-1(L) 7-8-2
04/10 District Ft. Worth North Side Steers 4-3(W) 8-8-2
04/13 District Arlington Heights Jackets 8-0(L) 8-9-2
04/17 District Ft. Worth Western Hills Cougars 7-6(W) 9-9-2
04/24 District Ft. Worth Southwest Raiders 11-9(W) 10-9-2
04/27 District Ft. Worth Wyatt Chaparrals 32-1(W) 11-9-2
05/02 Playoff Richland Rebels 7-1(L) 11-10-2
05/05 Playoff Richland Rebels 1-8(L) 11-11-2

Ft. Worth Southwest Raiders

Team Website:

Coach: David Schrantz(2 Years As Head Coach, 306 Career Wins)

Assistant Coaches: Trey Holcomb, David Akard

2017 Record: 7-21/4-8; 5th Place

Returning Starters

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
03/02 Tournament Amarillo Palo Duro Dons 1-2(W) 1-0-0
03/02 Tournament Oakridge School Owls 8-0(L) 1-1-0
03/02 Tournament Ft. Worth Polytechnic Parrots 8-0(W) 2-1-0
03/03 Tournament All Saints Episcopal Saints 5-1(L) 2-2-0
03/03 Tournament Fort Worth Christian Cardinals 2-1(L) 2-3-0
03/08 Tournament Dallas Skyline Raiders 8-6(L) 2-4-0
03/09 Tournament South Garland Colonels 7-11(W) 3-4-0
03/09 Tournament DeSoto Eagles 17-12(L) 3-5-0
03/10 Tournament Arlington Colts 8-0(L) 3-6-0
03/13 District Arlington Heights Jackets 19-1(L) 3-7-0
03/15 District Ft. Worth Western Hills Cougars 13-2(W) 4-7-0
03/20 Regular Argyle Eagles 10-0(L) 4-8-0
03/23 District Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 13-1(L) 4-9-0
03/29 District Ft. Worth South Hills Scorpions 9-6(L) 4-10-0
04/02 District Ft. Worth Wyatt Chaparrals 15-1(W) 5-10-0
04/03 District Ft. Worth North Side Steers 12-6(W) 6-10-0
04/09 District Arlington Heights Jackets 7-2(L) 6-11-0
04/10 District Ft. Worth Western Hills Cougars 4-3(W) 7-11-0
04/14 Regular Everman Bulldogs 15-6(L) 7-12-0
04/17 District Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 7-4(L) 7-13-0
04/20 District Ft. Worth Wyatt Chaparrals 17-5(W) 8-13-0
04/21 Regular Cleburne Yellow Jackets 10-0(L) 8-14-0
04/24 District Ft. Worth South Hills Scorpions 11-9(L) 8-15-0
04/27 District Ft. Worth North Side Steers 6-2(L) 8-16-0
04/28 District Ft. Worth North Side Steers 2-1(W) 9-16-0
05/03 Playoff Colleyville Heritage Panthers 13-0(L) 9-17-0
05/05 Playoff Colleyville Heritage Panthers 5-19(L) 9-18-0

Ft. Worth North Side Steers

Team Website:

Coach: Jason Starnes(5 Years As Head Coach, 22 Career Wins)

Assistant Coaches: Rick Babcock, Troy Culwell, Larry Shuck

2017 Record: 6-19-1 (2-10, 6th Place)

Returning Starters

Christian Poullard, 12, P/CF (1st Team AD) Emilio Ledezma, 12, 3B/2B/C Alex Torrez, 11, SS/RF/P Jacob Hernandez, 11, P Ivan Gomez, 11, 1B/2B/3B/C (2nd Team AD) Eric Segovia, 10, SS/2B Eric Tovar, 10, OF/2B Adrain Gonzalez, 10, 1B/3B/P

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
03/02 Tournament Klein Forest Golden Eagles 2-13(L) 0-1-0
03/02 Tournament Everman Bulldogs 8-3(L) 0-2-0
03/02 Tournament Stephenville Yellowjackets 16-3(L) 0-3-0
03/03 Tournament Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 11-2(L) 0-4-0
03/06 Regular Ft. Worth Carter-Riverside Eagles 6-3(L) 0-5-0
03/10 Tournament Trenton Tigers 7-2(L) 0-6-0
03/13 District Ft. Worth Wyatt Chaparrals 26-0(W) 1-6-0
03/14 Regular Everman Bulldogs 11-10(L) 1-7-0
03/15 District Ft. Worth South Hills Scorpions 8-6(L) 1-8-0
03/16 Regular FW Diamond Hill-Jarvis Eagles 6-16(L) 1-9-0
03/17 Regular Fort Worth Benbrook 12-3(L) 1-10-0
03/20 District Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 8-2(L) 1-11-0
03/23 District Arlington Heights Jackets 11-0(L) 1-12-0
03/26 District Ft. Worth Western Hills Cougars 1-0(W) 2-12-0
03/31 Regular Dallas Pinkston Vikings 11-1(W) 3-12-0
04/03 District Ft. Worth Southwest Raiders 12-6(L) 3-13-0
04/06 District Ft. Worth Wyatt Chaparrals 26-5(W) 4-13-0
04/07 Regular Richardson Berkner Rams 18-8(L) 4-14-0
04/10 District Ft. Worth South Hills Scorpions 4-3(L) 4-15-0
04/13 District Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 11-0(L) 4-16-0
04/14 Regular Cleburne Yellow Jackets 34-3(L) 4-17-0
04/17 District Arlington Heights Jackets 22-0(L) 4-18-0
04/20 District Ft. Worth Western Hills Cougars 19-4(W) 5-18-0
04/27 District Ft. Worth Southwest Raiders 6-2(W) 6-18-0
04/28 District Ft. Worth Southwest Raiders 2-1(L) 6-19-0

Ft. Worth Western Hills Cougars

Team Website:

Coach: Brady Ribinskas(1 Years As Head Coach, 6 Career Wins)

Assistant Coaches: Sammy Light, Bob Rieder

2017 Record: 17-13 (9-3, 2nd Place) Bi-district Finalist

Returning Starters

Justin Santos, 11, OF/P (2nd Team AD)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/26 Regular Azle Hornets 14-0(L) 0-1-0
02/26 Regular Itasca Wampus Cats 1-1(T) 0-1-1
03/01 Tournament Abilene Cooper Cougars 11-0(L) 0-2-1
03/01 Tournament FW Castleberry Lions 1-9(L) 0-3-1
03/02 Tournament Dallas Molina Jaguars 10-1(L) 0-4-1
03/02 Tournament El Paso Tigers 16-0(L) 0-5-1
03/02 Tournament El Paso Eastlake Falcons 16-0(L) 0-6-1
03/03 Tournament Midlothian Heritage Jaguars 14-3(L) 0-7-1
03/06 Regular Dallas Pinkston Vikings 3-5(L) 0-8-1
03/08 Tournament White Settlement Brewer Bears 11-2(L) 0-9-1
03/09 Tournament Azle Hornets 12-0(L) 0-10-1
03/10 Tournament Everman Bulldogs 8-5(L) 0-11-1
03/10 Tournament Wichita Falls Coyotes 8-1(L) 0-12-1
03/13 Regular Dallas Kimball Knights 11-1(L) 0-13-1
03/15 District Ft. Worth Southwest Raiders 13-2(L) 0-14-1
03/20 District Ft. Worth Wyatt Chaparrals 17-0(W) 1-14-1
03/23 District Ft. Worth South Hills Scorpions 9-2(L) 1-15-1
03/24 Regular Mansfield Timberview Wolves 5-4(L) 1-16-1
03/26 District Ft. Worth North Side Steers 1-0(L) 1-17-1
03/30 District Arlington Heights Jackets 13-1(L) 1-18-1
04/03 District Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 11-7(L) 1-19-1
04/10 District Ft. Worth Southwest Raiders 4-3(L) 1-20-1
04/13 District Ft. Worth Wyatt Chaparrals 24-2(W) 2-20-1
04/17 District Ft. Worth South Hills Scorpions 7-6(L) 2-21-1
04/20 District Ft. Worth North Side Steers 19-4(L) 2-22-1
04/24 District Arlington Heights Jackets 10-4(L) 2-23-1
04/27 District Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 10-3(L) 2-24-1

Ft. Worth Wyatt Chaparrals

Team Website:

Coach: Quinlin Germany(4 Years As Head Coach, 15 Career Wins)

Assistant Coaches: Marcellous Biggins, Patrick Taylor

2017 Record: 6-17 (0-12, 7th Place)

Returning Starters

Alonzo Grape, 12, OF/P (1st Team AD) Jesus Garcia, 12, C/P Seuriel Perales, 12, C/P Mario Guadian, 12, 3B (HM AD) Daniel Guzman, 12, UT Luis Gonzales, 12, 1B DeVontae Walker, 12, CF (HM AD) Mario Amaya, 12, UT Adrian Ruiz, 11, LF Iram Nieto, 11, 2B

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
03/02 Tournament South Garland Colonels 2-2(T) 0-0-1
03/06 Regular Gainesville Leopards 17-0(L) 0-1-1
03/08 Tournament Dallas Carter Cowboys 6-5(L) 0-2-1
03/10 Tournament Dallas Carter Cowboys 4-14(L) 0-3-1
03/13 District Ft. Worth North Side Steers 26-0(L) 0-4-1
03/15 District Arlington Heights Jackets 34-1(L) 0-5-1
03/20 District Ft. Worth Western Hills Cougars 17-0(L) 0-6-1
03/31 District Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 22-0(L) 0-7-1
04/02 District Ft. Worth Southwest Raiders 15-1(L) 0-8-1
04/03 District Ft. Worth South Hills Scorpions 24-0(L) 0-9-1
04/06 District Ft. Worth North Side Steers 26-5(L) 0-10-1
04/10 District Arlington Heights Jackets 16-0(L) 0-11-1
04/13 District Ft. Worth Western Hills Cougars 24-2(L) 0-12-1
04/20 District Ft. Worth Southwest Raiders 17-5(L) 0-13-1
04/24 District Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 20-0(L) 0-14-1
04/26 Regular Dallas Carter Cowboys 10-9(L) 0-15-1
04/27 District Ft. Worth South Hills Scorpions 32-1(L) 0-16-1