6A

6A Top 25 (March 20)

Posted on:
6A Top 25 (March 20) 1 George Ranch 17-1, 2-0 2 Lake Travis 10-1-1, 4-0 3 Ft. Bend Travis 13-3, 2-0 4 Deer Park 12-3-1, 2-0 5 Cy Ranch 12-3, 4-0 6 Ft. Bend Kempner 11-2-3, 2-0 7 Round Rock 14-1, 2-0 8 Atascocita ... (read more...)

6A Top 25 (March 13)

Posted on:
Top 25 (March 13) 1 George Ranch 15-1 2 Lake Travis 9-1-1 3 San Antonio Johnson 11-3 4 Ft. Bend Travis 11-3 5 Atascocita 12-3 6 Deer Park 10-3-1 7 Flower Mound 14-4 8 Cy Ranch 10-3 9 Ft. Bend Kempner 10-2... (read more...)

6A Top 25 (March 6)

Posted on:
6A Top 25 (March 6) 1 San Antonio Johnson 9-1 2 George Ranch 11-1 3 Lake Travis 7-1-1 4 Deer Park 8-2 5 Ft. Bend Travis 8-3 6 Atascocita 9-2 7 Cy Ranch 8-3 8 Flower Mound 9-3 9 The Woodlands 4-3-1 10... (read more...)

6A Preseason Top 20

Posted on:
6A Preseason Top 20 1. Ft. Bend Travis – 8 starters from 25-5-1 Area Round Team. Cole Turney, Sr, RF (.353, 6 HRs, 27 RBIs/Arkansas), Wes Faison, Sr, 1B (.397, 4 HRs, 26 RBIs/Texas State) 2. San Antonio Johnson – 5 starters from 33-7 State Runner Up Team. Richard Gilber... (read more...)

6A THSBCA All State Honors

Posted on:
The following are the All State Selections as chosen by the Texas High School Baseball Coach's Association THSBCA CLASS 6A ALL STATE 2016 THSBCA Class 6A All Star All State Team 2016... (read more...)

6A Final Top 25 (2016)

Posted on:
 6A Final Top 25 1Dallas Jesuit36-8-22San Antonio Johnson32-63Langham Creek30-134Amarillo32-155Deer Park37-36Atascocita28-9-17Midland Lee28-118Oak Ridge23-139Coppell33-410Laredo United27-10-211Strake Jesuit28-6-212Pearland29-713Cy Ranch23-12-114Lake Travis31-4-115Laredo Alexand... (read more...)

6A State Tournament Schedule & Results

Posted on:
Friday, June 10 @ Dell Diamond 12:00 PM  Dallas Jesuit 2 Langham Creek 0 3:00 PM   San Antonio Johnson 2 Amarillo 1   Saturday, June 11 @ Dell Diamond 11:30 AM  Dallas Jesuit 6 San Antonio Johnson 2  (DALLAS JESUIT IS THE 6A STATE CHAMPION)... (read more...)

6A Regional Finals Schedule & Results

Posted on:
W - Winner R - Runner Up T - Third F - Fourth REGION 1 W3 Midland Lee (28-9) vs W2 Amarillo (30-14) Game 1  Amarillo 6  Lee 3 Game 2  Amarillo 9 Lee 4 (10)   (AMARILLO ADVANCES TO STATE TOURNAMENT) REGION 2 W16 Atascocita (28-8-1) vs W9 Dallas Jesuit (33-8... (read more...)

6A Regional Semifinal Schedules & Results

Posted on:
W - Winner R - Runner Up T - Third F - Fourth REGION 1 W3 Midland Lee (26-8) vs W7 Coppell (32-2) Game 1 Midland Lee 7  Coppell 2 Game 2 Coppell 14 Midland Lee 5 Game 3 Midland Lee 6 Coppell 4 (MIDLAND LEE ADVANCES) W2 Amarillo (28-13) vs W5 Keller (26-8-2) ... (read more...)

6A Regional Quarterfinals Schedule & Results

Posted on:
W - Winner R - Runner Up T - Third F - Fourth REGION 1 W4 Weatherford (23-9) vs W3 Midland Lee (23-7) Game 1  Weatherford 5  Midland Lee 2 Game 2  Midland Lee 3  Weatherford 0 Game 3  Midland Lee 8  Weatherford 1  (MIDLAND LEE ADVANCES) T6 Flower Mound (25... (read more...)
1 2 3 10