TSWA Class 5A All-State Team

Player of the year: Adam Kloffenstein, Magnolia

Coach of the year: Jeremy Fatheree, Northwest Eaton

 

FIRST TEAM

Pitchers: Adam Kloffenstein, Magnolia, sr.; Johnathan Childress, Forney, sr.; Riley Taylor, Northwest Eaton, sr.

Relief pitcher: Aaron Haase, Amarillo, sr.

Catcher: Dawson Woods, Corsicana, sr.

First baseman: Cole Moore, Georgetown, sr.

Second baseman: Ryan Lehr, Azle, sr.

Shortstop: (tie) Jordan Groshans, Magnolia, sr.; Bobby Witt, Colleyville Heritage, jr.

Third baseman: Jamey Richey, Lindale, sr.

Outfielders: Milan Walla, Kerrville, Tivy, sr.; Max Marusak, Amarillo, sr.; Cade Winquest, Northwest Eaton, sr.

Designated hitter: Colton McCallum, Burleson, soph.

 

 

SECOND TEAM

Pitchers: Mason Englert, Forney, sr.; Willie Rangel, Cleburne, sr.; (tie) Hambleton Oliver, Calallen, jr.; JoJo Villarreal, CC Veterans Memorial, jr.

Relief pitcher: Daniel Bresko, Kingwood Park, sr.

Catcher: Nate Rombach, Mansfield Legacy, jr.

First baseman: Daylan Pena, CC Veterans Memorial, fr.

Second baseman: (tie) Lance Ford, Kerrville Tivy, sr.; Max Dias, Porter, jr.

Shortstop: Dru Baker, Tomball Memorial, sr.

Third baseman: (tie) Tommy D’Alise, Lubbock Cooper, sr.; Jesus Rodriguez, CC Veterans Memorial, sr.

Outfielders: Cole Modgling, Medina Valley, jr.; Carson Roccaforte, Port Neches-Groves, soph.; (tie) Jace Grady, Elgin, jr.; Jordan Thompson, Boerne Champion, sr.

Designated hitter: Dylan Johnson, Splendora, sr.

 

THIRD TEAM

Pitchers: Cooper Rawls, Hallsville, sr.; Travis Hester, College Station, sr.; (tie) Trey Garlett, Lubbock Cooper, sr. Jarod Seals, Northwest Eaton, sr.

Relief pitcher: (tie) Cameron Baker, Azle, jr.; Connor Korczynksi, Richmond Foster, sr.

Catcher: (tie) Chase Ferem, Kingwood Park, jr.; Josh Blankenship, Santa Fe, sr.; Emmanuel Garza, Rio Grande City, fr.

First baseman: Chris Weber, Boerne Champion, sr.

Second baseman: Javier Torres, Cleburne, sr.

Shortstop: T.J. Rumfield, Temple, sr.

Third baseman: (tie) Hunter Dobbins, Rudder, sr.; Colby Seltzer, Northwest Eaton, sr.

Outfielders: Chris Gurley, Denton, sr.; Jonathan Jones, Manvel, sr.; Trevor Andrus, Amarillo, sr.

Designated hitter: Eric Worden, Austin McCallum, sr.

 

HONORABLE MENTION

Pitchers — Jon Barrera, Corpus Christi King, jr.; Brant Bennett, Denton Braswell, sr.; Jakob Berger, Colleyville Heritage, jr.; Brandon Birdsell, Willis, sr.; Jan Cabrera, Denton, jr.; Braden Carmichael, Prosper, sr.; John Chomko, Tomball Memorial, sr.; Landon Cody, Cleburne, sr.; Hunter Dobbins, Rudder, sr.; Connor Jackson, Prosper, sr.; Jonathan Jones, Manvel, sr.; Jacob Martinez, Victoria East, soph.; Mason Mays, Amarillo, sr.; Matthew Parker, Colleyville Heritage, sr.; Connery Peters, Joshua, sr.; Jeremy Thompson, Boerne Champion, sr.; Chris Weber, Boerne Champion, sr. ; Eric Worden, Austin McCallum, sr.; Chase VanDyk, Frisco Reedy, sr.

Relief pitchers — Conner Kemp, Nederland, jr.; Cade Winquest, Northwest Eaton, sr.

Catchers — Nicholas Balsano, Colleyville Heritage, jr.; Steven Bonuz, Calhoun, sr.; Jarred Gibson, Lubbock Cooper, jr.; Luke Johnson, Propser, jr.; Hunter Klasse, Wichita Falls Rider, sr.; Pierce Weiss, Brenham, sr.

First basemen — Jorge Aldrete, Little Elm, soph.; Jarren Garcia, Edcouch Elsa, sr.; Lee McPhail, FW Southwest, jr.; Beau Williams, Frisco Reedy, sr.; Dawson Zey, Prosper, sr.

Second basemen — Ramiro Cervera, Boerne Champion, jr.; Joseph Frisby, Denton, sr.; Mason Greer, Colleyville Heritage, jr.; Wilson Kirkbride, Denison, sr.; Mason Pierce, Smithson Valley, sr.; Beau Williams, Frisco Reedy, sr.

Shortstops — Brad Burckel, Lindale, sr.; Carson Hauk, Plainview, sr.; Zach Limas, Richmond Foster, sr.; Easton Loyd, Hallsville, soph.; Izzy Lopez, FW Arlington Heights, jr.; Rhett Maynard, Amarillo, jr.; Jake Olson, Brenham, soph.; Matthew Parker, Colleyville Heritage, sr.; Hunter Rosson, Aledo, sr.

Third basemen — Austin Bost, Port Neches-Groves, sr.; Brandon Broughton, Calallen, sr.; Jan Cabrera, Denton, jr.; Jacob Flores, CC Carroll, sr.; Caleb Flores, Amarillo, sr.; Logan Kohler, Little Elm, jr.; David Vargas, Mansfield Legacy, sr.

Outfielders — Cade Bickerdike, Marshall, sr.; Jordan Carroll, North Forney, sr.; Trenton Chinn, Tomball Memorial, sr.; Pepe Contreras, Sharyland, soph.; Karlus Flanagan, Nacogdoches, jr.; Benton Ford, Lubbock Cooper, jr.; Bryson Jackson, Kingwood Park, sr.; Brayden Johnson, Hallsville, jr.; Warren Laster, Manvel, sr.; Jonathan Lugo, Sharyland Pioneer, jr.; Ryan Neitsch, Georgetown, sr.; Dalton Porter, Rouse, soph.

Designated hitters — Justin Hernandez, CC Carroll, sr.; Johnny Hoyle, Drippings Springs, sr.; Adam Kloffenstein, Magnolia, sr.; Jacob Meador, Burleson Centennial, jr.; Rome Shubert, Santa Fe, soph.; Trey Stephens, Lubbock Coronado, jr.

Posted on: