TSWA Class 3A All-State Team

Player of the year: Grayson Rodriguez, Central Heights

Coach of the year: John Broussard, Georgetown Gateway Prep

 

FIRST TEAM

Pitchers: Grayson Rodriguez, Central Heights, sr.; Elijah Trest, White Oak, sr.; Trey Lindsey, Beckville, sr.

Relief pitcher: Austin Bryan, Beckville, jr.

Catcher: Dryden Virden, Wall, sr.

First baseman: John Pleming, Childress, sr.

Second baseman: Devin Alvey, Peaster, sr.

Shortstop: Heath Hood, White Oak, sr.

Third baseman: Evan Hafley, Peaster, sr.

Outfielders: Royce Carrera, Falfurrias, sr.; (tie) Ethan Harris, Beckville, sr.; Colby Newman, Nixon Smiley, sr.; Gage Weishuhn, Wall, jr.

Designated hitter: Riley McKinney, Hughes Springs, sr.

 

 

SECOND TEAM

Pitchers: Bryce Galvan, Tidehaven, sr.; Jacob Burton, New Diana, sr.; Ryan Targac, Hallettsville, soph. Jase Lopez, Brock, jr.

Relief pitcher: Taylor Smith, Georgetown Gateway, sr.

Catcher: Ben Bridges, Beckville, sr.

First baseman: Dree Dycus, Idalou, jr.

Second baseman: Zach Aragon, Shallowater, sr.

Shortstop: Alex Bruce, Hughes Springs, sr.

Third baseman: Denver Evans, Yoakum, sr.

Outfielders: Reese Orsak, Edna, jr.; Cutter Sparks, Shallowater, jr.; Caleb Heuertz, Wall, soph.

Designated hitter: Ty Tilson, Georgetown Gateway, soph.

 

THIRD TEAM

Pitchers: Zeke Collins, Beckville, sr.; Cole Johnson, Georgetown Gateway, jr.; (tie) Ty Jackson, Shallowater, sr.; Matthew Grimes, Peaster, sr.

Relief pitcher: Brayden Bradley, Groesbeck, sr.

Catcher: (tie) Brad Aynsley, Falfurrias, soph.; Kade Brewer, Whitesboro, sr.

First baseman: (tie) Ty Jones, Beckville, sr.; Jayden Morgan, Edgewood, jr.; Sutton Hurst, Wall, jr.

Second baseman: Rhett Triicek, Hallettsville, jr.

Shortstop: (tie) Cole Lightfoot, Brock, sr.; Trey Erwin, Edgewood, sr.; Tanner Seider, Wall, jr.

Third baseman: Tyler Williams, Shallowater, jr.

Outfielders: Logan Titsworth, Sunnyvale, jr.; Colby Siegley, White Oak, sr.; Tanner Patino, Brock, sr.

Designated hitter: Cayman Freiman, Clyde, sr.

 

HONORABLE MENTION

Pitchers: Rowan Arrant, Central Heights, jr. ; Dustin Bennett, Yoakum, sr.; Collin Bower, White Oak, jr.; Mason Brandenberger, Clifton, soph.; Alex Bruce, Hughes Springs, sr.; Royce Carrera, Falfurrias, sr.; Luis Dermas, Maypearl, sr.; Kevin Grant, Edgewood, sr.; Carter Guinn, Clifton, sr.; Kobe Jaamillo, Bishop, soph.; Bailey Kolb, Vanderbilt Industrial, sr.; Payton Laughlin, Clyde, jr.; Coby Langford, Pottsboro, jr.; Josh Mancuso, Anderson-Shiro, sr.; Marcus Moreno, Tidehaven, jr.; Carter Quinn, Clifton, sr.; Dryden Virden, Wall, sr.

Relief pitcher: Cooper Nelson, Brock, jr.

Catchers: Walker Bauer, Brady, soph.; Easton Blackstone, Harmony, jr.; Luke Ely, Franklin, jr.; Jacob Escalon, Breckenridge, soph.; Aaron Nigreville, Ore City, soph.; Taylor Smith, Georgetown Gateway, sr.; Ryan Snell, Hardin, sr.; Ethan Snow, Malakoff, sr.; Zerick Warren, Elkhart, fr.

First basemen: Dax Jallo, Prairieland, sr.; Hayden Kent, Pottsboro, jr.; Cooper Nelson, Brock, jr.; Mark Smith Jr., Groesbeck, sr.; Max Weston, Henrietta, sr.

Second baseman: Eddie Calzoncit, Blanco, jr.; Nick Chalman, Georgetown Gateway, soph.; Luke Harris, Ore City, sr.; Ethan Hawk, Clyde, jr.; Tyler Kaluza, West, jr.; Drew McNeel, Harmony, jr.; Noah Nye, Brock, sr.; Edgar Rogriguez, Clifton, sr.; Keaton Seale, Edgewood, sr.; Jacob Young, White Oak, jr.; Chase Wilson, Van Alstyne, sr.

Shortstops: Garrett Corkran, Marion, sr.; Luis Dermas, Maypearl, sr.; Luke Dixon, Jacksboro, sr.; Grayson Rodriguez, Central Heights, sr.; Carter Guinn, Clifton, sr.; Ethan Hawk, Clyde, jr.; Joe Hudson, Grandview, jr.; Payton Laughlin, Clyde, jr.; Gonzalo Morales, Brady, soph.; Marcus Moreno, Tidehaven, jr. ; J.P. Powers, Harmony, sr.; Ryan Targac, Hallettsville, soph.; Hayden VanderRoest, Shallowater, jr.; Hunter Watson, Pottsboro, sr.

Third basemen: Rowan Arrant, Central Heights, jr.; Turner Bannister, Edgewood, sr.; Clay Botello, Jacksboro, sr.; Dylan Couture, Boyd, sr.; Jonathan Gamboa, Idalou, jr.; Cade Graves, Pollok Central, jr.; Walker Hess, Lexington, sr.; Nick Munoz, Banquete, soph.; Scout Sanders, Whitesboro, jr.;Spencer Seahorn, Harmony, sr.

Outfielders: Jayce Bludau, Hallettsville, jr.; Mason Brandenberger, Clifton, soph.; Clayton Burnett, Beckville, sr.; Jake Goodman, Grandview, sr.; Brody Hendrick, Shallowater, sr.; Jayden Hernandez, Troy, sr.; Weston Hickman, Whitesboro, sr.; Caleb Hill, Grandview, jr.; Holden Lauer, Yoakum, jr.; Santos Limon, Banquette, sr.; Seth McAlister, Georgetown Gateway, sr.; Sam Perry, Lexington, sr.; Jarek Rozyskie, West, sr.; Brandon Rozner, Tidehaven, sr.;Neal Taylor, Whitewright, sr.; Elijah Trest, White Oak, sr.

Posted on: