Posts Tagged ‘Polls’

2A Region I Outlook

Posted on:
Region 1 District Predictions
1-2A 2-2A 3-2A  4-2A
1.  Booker 1.  Clarendon 1.  New Deal 1.  Smyer
2.  Claude 2.  Wellington 2.  Abernathy 2.  Seagraves
3.  Gruver 3.  Nazareth 3.  Ralls 3.  Sundown
4.  Boys Ranch 4.  Memphis 4.  Floydada 4.  Tahoka
5-2A 6-2A 7-2A 8-2A
1.  Van Horn 1.  Forsan 1.  Miles 1.  Stamford
2.  Fort Hancock 2.  Ira 2.  Winters 2.  Anson
3.  McCamey 3.  Borden County 3.  Goldthwaite 3.  Hawley
4.  Anthony 4.  Roby 4.  May 4.  Albany
Region 1 Top 10
1. Stamford – 5 returning starters from 21-4 Regional Finalist Team
2. Anson – 7 returning starters from 26-7 State Semi-Finalist Team
3. Booker – 8 returning starters from 17-4 Regional Quarter Finalist Team
4. Forsan – 7 returning starters from 20-11 Regional Semi Finalist Team
5. Miles – 5 returning starters from 21-10 Regional Quarterfinalist Team
6. Claude – 7 returning starters from 13-14 Regional Quarterfinalist Team
7. Ira – 6 returning starters from 14-3 Area Finalist Team
8. Winters – 7 returning startes from 13-16 Regional Quarterfinalist Team
9. Hawley – 7 returning starters from 15-10 Bi-District Qualifier Team
10. Smyer – 5 returning starters from 12-3 Area Finalist Team
Region 1 Top 25 Players
Fabian Baeza, Jr, P/3B, Van Horn
Drew Berry, So, Util, Sundown
Cameron Chance, Sr, 1B, Sundown
Kade Colley, Sr, P/OF, Haskell
Mason Coor, Sr, P/SS, Borden County
Garrett Deal, Sr, P/SS, Baird
DJ Dunn, Jr, P/SS, Hale Center
Luis Escajeda, So, OF/P, Van Horn
Alex Faith, Jr, 2B, Albany
Brennan Fowler, Sr, P/C, Smyer
Jerrod Fowler, So, P/C/IF, Smyer
Domenique Herrera, Sr, C/P, Tahoka
Gabe Hewitt, Sr, P/SS, Hawley
Shelton Hohensee, Sr, P, Miles
Garrett Kilgora, Sr, INF, Forsan
Cody Krueger, Jr, Util, Miles
Hunter Lile, Sr, SS, Booker
Tucker Lowrance, Sr, CF/P, Floydada
Logan Morris, Sr, SS/P/CF, Ira
Anthony Ontiveros, Sr, P/1B/OF, Seagraves
Eddie Ortiz, Sr, SS, Anthony
John Quinonez, So, P/Util, Tahoka
Sammy Quintana, Sr, SS, Van Horn
Angel Ramirez, Sr, RF/P, Booker
Jared Reagan, Sr, OF, Booker

2A Region III Outlook

Posted on:
Region 3 District Predictions
17-2A 18-2A 19-2A 20-2A
1.  Maud 1.  Cumby 1.  Price-Carlisle 1.  Cayuga
2.  Simms Bowie 2.  North Hopkins 2.  Harleton 2.  Kerens
3.  Avery 3.  Sulphur Bluff 3.  Hawkins 3.  Martins Mill
4.  McLeod 4.  Fruitvale 3.  Ore City 4.  Malakoff Crossroads
21-2A 22-2A 23-2A 24-2A
1.  Centerville 1.  Douglass 1.  Beckville 1.  Pineland W. Sabine
2.  Grapeland 2.  Cushing 2.  Joaquin 2.  Colmesneil
3.  Latexo 3.  Groveton 3.  Shelbyville 3.  Broaddus
4.  Lovelady 4.  Alto Yellow 4.  Timpson 4.  Zavalla
Region 3 Top 10
1. Douglass – 6 returning from 33-1 State Champions
2.  Price Carlise – 5 returning from 22-4 Regional Finalist
3. Harleton – 5 returning from Regional Quarterfinalist team
4.  Centerville – 9 returning from 23-11 Area Finalist
5. Maud – 6 returning from 21-6 Regional Semifinalist
7. Pineland West Sabine – 4 returning from 24-5 Regional Quarterfinalist
8. Colmesneil – 5 returning from Area Finalist
9.  Beckville – 9 starters from 17-11 Area Finalist Team
10.  Grapeland – 7 starters from 14-11 Regional Quarterfinalist
Region 3 Top 25 Players
John Bounds, Jr, 3B, Beckville
Cameron Burk, Sr, SS, Cushing
Jordan Cannon, Sr, C, Centerville
Triston Carlow, Jr, C, Maud
Riley Chipman, So, P/SS, Grapeland
Derek Craft, Sr, P, Hawkins
Joe Earle, Sr, 2B, Harleton
Jacques Faulk, Jr, P/OF, Grapeland
Ben Goss, Sr, P/INF, Price Carlise
Cade Harris, Sr, SS, Centerville
Dakota Harvey, Jr, OF, New Summerfield
Trey Hazelip, Sr, SS/P, Malakoff
Grant Holland, Jr, OF, Douglass
Kegan Holliman, Sr, C, Cayuga
Jayson Johnson, Sr, 1B/P, Cayuga
Tyler Johnson, So, 3B/P, Malakoff
Brock Lawson, So, P/SS/C, Joaquin
Tanner Lee, So, OF, Overton
Hunter Lee, Sr, INF/P, Douglass
Kaleb Lindsey, Jr, SS/P, Colmesneil
Chase Main, Jr, P/Util, Neches
Dalton McCurley, So, C/P, Malakoff
Jake McDonald, Jr, SS/P, Maud
Hayden Nash, Sr, 2B, Centerville
Cord Neal, So, C/P, Chester

2A Region IV Outlook

Posted on:
Region 4 District Predictions
25-2A 26-2A 27-2A 28-2A
1.  Evadale 1.  Anderson-Shiro 1.  Thorndale 1.  Flatonia
2.  Dallardsville 2.  Burton 2.  Bremond 2. Weimar
3.  Spurger 3.  Iola 3.  Granger 3.  Shiner
4.  High Island 4.  Mumford 4.  Holland 4.  Schulenburg
29-2A 30-2A 31-2A 32-2A
1.  Center Point 1.  Charlotte 1.  Refugio 1.  Ben Bolt
2.  Johnson City 2.  Brackettville 2.  Kenedy 2.  Riviera Kaufer
3.  Ozona 3.  D’Hanis 3.  Port Aransas 3.  Benavides
4.  Harper 4.  Sabinal 4.  CC London 4.  La Villa
Region 4 Top 10
1. Flatonia – 6 Returning starters from 23-7 State Finalist
2. Center Point – 7 starters from 25-5 Regional Semi-Finalist
3. Weimar – 8 starters from 22-7 Regional Finalist
4.  Refugio – 6 starters from 21-7 Area Finalist
5.  Evadale – 3 starters from 29-6 Regional Quarterfinalist
6. – Kenedy – 7 starters from 14-10  Regional Semi-finalist
7. Shiner – 7 starters from 14-10-1 Regional Semifinalist
8. Charlotte – 8 starters from 18-8 Area Finalist
9.  Thorndale – 7 returning starters from 24-10-1 Regional Quarterfinalist
10. Ben Bolt – 7 Returning starters from 22-7 Regional Quarterfinalist
Region 4 Top 25 Players
Dillon Bankston, Sr, 2B,  ThorndaleDaniel Bean, Jr, INF/P, Evadale

Haden Borden, Sr, P/1B, Riviera

Tyler Castellano, Sr, OF, Refugio

Brandon Cerny, So, C/INF, Shiner

Ty Condel, Jr, P, Shiner

Dominic Cruz, Sr, P, Kenedy

Chase DeHoyas, Sr, Util, Ozona

Eddie Dugue, Sr, Util, Menard

Grant Emmons, Sr, Util, Menard

Jacob Flores, Jr, P/3B, Riviera

Brody Gall, So, OF, Weimar

Ryan Galvan, Sr, C, Ben Bolt

Chad Hayden, Sr, P/SS, Corpus Christi London

Eric Hinistroza, Sr, 1B, Thorndale

Gabe Jimerson, Jr, INF/DH, Falls City

Kolby Kitchens, Sr, P, Center Point

Hayden Kovar, Sr, P/C/1B, Snook

Garrett Kunetka, Sr, DH, Burton

Larry Leitha, Sr, SS/C/P, Center Point

Brett Martinka, Sr, P, Granger

Marcus Mica, Sr, P, Flatonia

Blake Michalec, Sr, SS/P, Shiner

Caleb Minnick, Sr, OF/P, Port Aransas

Casey Novack, Jr, SS, Flatonia

Tyler Patek, Sr, OF, Shiner

Robert Samaniego, Sr, C/P, Sabinal

Seth Spin, Jr, SS/P, Holland

Colby Thompson, Sr, 3B/P, Evadale

Aaron Walters, So, C/P, Center Point

5A Preseason Top 20

Posted on:

1. College Station Cougars – Returning 10 starters from the 35-6 3A State Champion, including the top 3 pitchers in Sr, MacGregor Hines (10-2, Florida); Jr, Kyle Richardson (10-1, TAMU); Sr, Ryan Johnson (TCU)
2. Heath Hawks – Returning 6 starters from the 32-9 State Regional Semifinalist, including the top 3 pitchers in Sr, Tyler Ivey (12-2, Texas A&M) and Sr, Tyler Pinkston (11-1, SFA)
3. CC Calallen Wildcats – Returning 7 starters from the 33-5 Regional Semifinalist, including the top 3 pitchers led by Sr, Dylan Duarte (11-2, Alabama) and Sr, Kyle Hill (12-1, Baylor)
4. Hallsville Bobcats – Returning 6 starters from last year’s 34-5 State Semifinalist, including last year’s #2 in Sr, Coby Weaver (12-1, 2nd Team AS, DBU) and District Defensive Player of the Year, Sr, Colton Oberthier
5. Cleburne Yellow Jackets – Returning 7 starters from last season’s 21-6 Regional Semifinalist, including standout pitchers in Sr, Dylan Schneider (11-2, 0.80); Sr, Tyler Fowler (All State, TX Tech)
6. Brenham Cubs – Returning 8 starters from the 27-11 Regional Finalist team of last year, including Sr, P, Blake Wellmann (9-0, UT) and Sr, C, Ryan Newman (.384, Texas State)
7. Medina Valley Panthers – Returning 4 starters from last year’s 29-9-1 Regional Semifinalist, including 2 of the 3 top pitchers in Sr, Cody Moos (Baylor) and Sr, Brad Griggs (UTSA)
8. George Ranch Longhorns – Returning 5 starters from the 33-8 State Semifinalist squad, including #1 pitcher Sr, Kevin Kopps (11-2, Pitcher of the Year, Arkansas) and Sr, OF, Alex Shaver (.345, All Tourn, OK State)
9. Victoria East Titans – Returning 5 starters from last year’s 30-10 State Finalist team, including Sr, SS, Jonathan Ortega (.475, 1st Team AS, Texas State) and So, CF, Trent Brown (.321, All State Honorable Mention)
10. Prosper Eagles – Returning 5 starters from the 29-12-1 Regional Semifinalist team from a year ago, including Sr, CF, Steele Walker (3rd Team AS, Oklahoma) and Jr, 3b, Anthony Bernadez (.347)
11. CC Moody Trojans – Returning 5 starters from last year’s 27-3 Area Finalist team, including Sr, P/C/SS, Aaron Hernandez (5-1, A&M Corpus) and Sr, P, Michael Solomon (3-0, 1.53)
12. Arlington Heights – Returning 10 starters from the 22-13 Area Finalist team of last year, including national standout, Sr, OF Doak Dozier (Virginia) and Sr, P, Dalton Brown (TCU)
13. Aledo Bearcats – Returning 3 starters from the impressive 34-6-2 4A State Championship squad, including Sr, LF/C, Connor Duer (.301, 1st Team All District) and Sr, CF, Wade Raburn (.308, 1st Team All District)
14. Frisco Liberty Redhawks – Returning 5 starters from last year’s 32-10 Regional Semifinalist, including Sr, 2b, J.T. vanGelder (District Def PoY, HM All State) and Sr, P, Robby Evans (Wichita State)
15. Corsicana Tigers – Returning 10 starters from the 21-10 Area Finalist squad of a year ago and a team BA of .322, led by Jr, SS, Layton Wolver (.429, Offensive PoY) and Sr, OF/RHP, Brady Harlan (.400, UT)
16. Georgetown Eagles – Returning 5 starters from the 20-15 Bi-District Team of 2014, including Sr, P/1b/OF, T.J. Raguse (.454, 2nd Team AS, Baylor) and Sr, SS, George Janca (.368, 6HR, Texas A&M)
17. Kingwood Park Panthers – Returning 8 starters from the 23-13 Regional Quarterfinalist team, including Sr, LHP, Jason Blanchard (9-1, 2 CGSO) and Garrett Velco (.342, 1st Team AD)
18. Lubbock Cooper Pirates – Returning 6 starters from 20-19 3A State Semifinalist, including Jr, CF, Jordan Salas (3rd Team TSWA, All Tourn. Team) and Sr, LF, AJ Perez (.380, 1st Team AD)
19. Tomball Cougars – Returning 6 starters from last year’s 27-7 Area Finalist team, including ace Sr, Stephen Bonnain (2nd Team All District) and Sr, CF, Joe Breaux (2nd Team All District)
20. Magnolia Bulldogs – Returning 8 starters from the 25-11 Regional Quarterfinalist team, including Sr, CF, Michael Smith (1st Team All District) and Jr, P, Blake Helmer (1st Team All District)

Next 10: Alamo Heights, Barbers Hill, Birdville, Cedar Park, Goose Creek Memorial, Lubbock, Mansfield Legacy, McKinney North, Santa Fe

Final 4A Top 25

Posted on:

1. Aledo Bearcats (33-6-2)

2. Victoria East Titans (30-9)

3. Hallsville Bobcats (34-5)

4. George Ranch Longhorns (33-8)

5. Moody Trojans (27-3)

6. Brenham Cubs (27-10)

7. Mansfield Legacy Broncos (29-12)

8. Cleburne Yellow Jackets (30-6-1)

9. Calallen Wildcats (32-5)

10. Frisco Liberty Redhawks (31-10)

11. Lubbock Monterey Plainsmen (32-11)

12. Tomball Cougars (26-6-2)

13. Medina Valley Panthers (26-8-1)

14. Wolfforth Frenship Tigers (30-9)

15. Buda Hays Rebels (23-8)

16. Schertz Clemens Buffaloes (20-11)

17. Prosper Eagles (29-12-1)

18. Magnolia Bulldogs (21-12)

19. Wylie East Raiders (23-6)

20. Amarillo Golden Sandies (27-9-1)

21. Goose Creek Memorial Patriots (21-8)

22. Red Oak Hawks (21-15)

23. Mount Pleasant Tigers (15-13)

24. Kingwood Park Panthers (22-13)

25. Santa Fe Indians (19-16)

Final 1A Top 25

Posted on:

1A Final Top 25

1. Douglass 33-1

2. Flatonia 23-7

3. Anson 24-6

4. Dawson 18-11

5. Price Carlisle 23-5

6. Trenton 29-5

7. Weimar 22-7

8. Stamford 21-5

9. Center Point 25-5

10. Harleton 20-6-1

11. Evadale 27-5

12. Bosqueville 23-1

13. Gorman 14-7

14. Gateway Prep 20-4-1

15. Kenedy 14-9-1

16. Shiner 17-7

16. West Sabine 19-5

17. Forsan 20-11

18. Grapeland 14-11

19. Falls City 15-3

20. Dallardsville Big Sandy 20-5-1

21. Booker 17-4-1

22. Thorndale 24-10-1

23. Colmesneil 22-6-1

24. Maud 20-6

25. Charlotte 22-4

Final 2A Top 25

Posted on:

Final Top 25

1. Sunnyvale (30-7)

2. Troy (30-10)

3. East Bernard (25-6)

4. Grandview (30-11)

5. Idalou (32-6)

6. Bishop (29-8)

7. Salado (28-9-1)

8. Wall (28-4)

9. Hughes Springs (24-5)

10. Danbury (23-9)

11. Palmer (28-10)

12. Holliday (29-4-2)

13. Bushland (25-5)

14. Central Heights (22-13)

15. Garrison (23-13-1)

16. Banquete (24-11)

17. Gunter (25-15)

18. Farmersville (27-10)

19. Rogers (25-6-2)

20. Hallettsville (28-7)

21. Luling (20-11)

22. Edgewood (21-12)

23. Clifton (21-14-1)

24. Jourdanton (21-6)

T25. Kirbyville (21-12)

T25. Brock (29-4)

Final 3A Top 25

Posted on:

Final Top 25

1. College Station (35-6-1)

2. Argyle (32-10-1)

3. Lubbock Cooper (20-19)

4. Sinton (25-10-2)

5. Silsbee (24-8-1)

6. Iowa Park (31-5)

7. Pleasant Grove (25-12)

8. North Lamar (21-17-1)

9. Hidalgo (26-12)

10. Huffman Hargrave (26-7)

11. Caldwell (24-7)

12. La Vernia (26-8)

13. Liberty Hill (28-6)

14. Melissa (24-11)

15. Perryton (23-10)

16. Yoakum (17-14-1)

17. Robinson (29-5)

18. Bridge City (25-5-2)

19. Andrews (12-20)

20. Sanger (25-8-1)

21. Cuero (22-14)

22. Presidio (19-10)

23. Carthage (23-10)

24. Pittsburg (21-10-1)

25. Splendora (21-7)

 

 

Final 5A Top 25

Posted on:

Final Top 25

1. Flower Mound 34-12-1

2. Pearland 37-6

3. San Antonio Reagan 34-7

4. Atascocita 31-9

5. Eagle Pass 24-11-1

6. Flower Mound Marcus 32-10

7. Corpus Christi Carroll 33-4

8. Plano 30-13-1

9. Brazoswood 27-12-1

10. San Antonio O’Connor 32-3

11. Southlake Carroll 31-6

12. Rockwall Heath 32-9

13. Langham Creek 29-5

14. Klein Collins 28-11

15. Laredo Alexander 28-4

16. Cy-Fair 27-7

17. Lake Travis 33-4-1

18. Cy Ranch 24-6-1

19. Midland High 27-11

20. Austin Bowie 28-9

21. Allen 26-13

22. Mansfield 28-7

23. Clear Creek 28-9

24. The Woodlands 27-7

25. San Angelo Central 23-10-2

5A Top 25 (Mar 18)

Posted on:
Mar 18
1 The Woodlands 16-0
2 Klein 16-1
3 Southlake Carroll 15-2-1
4 Sharyland 16-1
5 Dulles 14-4
6 Pearland 15-4
7 Churchill 18-2
8 Corpus Christi Carroll 14-4
9 Flower Mound Marcus 17-1
10 Laredo United 15-1-1
11 Katy 16-2
12 Cy Ranch 12-4
13 Arlington Martin 14-5
14 Flower Mound 16-3
15 Laredo Alexander 13-3
16 Deer Park 13-3-1
17 Sachse 13-3-1
18 Rockwall 16-4
19 Coppell 11-3-2
20 O’ Connor 13-4-2
21 Ft. Bend Travis 15-5
22 Ft. Bend Kempner 14-5-1
23 Bellaire 17-3
24 Weatherford 14-2-1
25 Keller Fossil Ridge 12-4-1