Division 20-4a Standings - 2018

District Overall
W L W L T
Navasota Rattlers 10 2 20 9 1
Caldwell Hornets 8 4 16 12 0
Giddings Buffaloes 6 6 13 12 1
La Grange Leopards 6 6 14 14 0
Smithville Tigers 0 12 5 19 0

Navasota Rattlers

Team Website:

Coach: Clayton Ehlert(1 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Ely Whitmire; Chase Ganske

2017 Record: 10-15-2/6-6; Bi-District Finalist

Returning Starters

Trent Clark, Sr, C/P (1st Team AD C) Jeb Malek, Sr, OF/SS/P (2nd Team AD UTIL) Joseph Gifford, Sr, OF/P (1st Team AD OF) Micah Mock, Sr, INF (2nd Team AD INF) Clayton Ramsey, Sr, INF/P (2nd Team AD P) Kaleb Wisnoski, Jr, OF/P (District NOTY)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament China Spring Cougars 4-1(W) 1-0-0
02/23 Tournament Madisonville Mustangs 4-2(W) 2-0-0
02/24 Tournament Palestine Wildcats 5-2(W) 3-0-0
02/24 Tournament Lorena Leopards 7-5(W) 4-0-0
03/02 Tournament Bridge City Cardinals 7-2(L) 4-1-0
03/03 Tournament Lufkin Hudson Hornets 7-7(T) 4-1-1
03/03 Tournament Bellville Brahmas 4-3(W) 5-1-1
03/06 Regular Bellville Brahmas 13-3(L) 5-2-1
03/08 Tournament Diboll Lumberjacks 3-2(W) 6-2-1
03/08 Tournament Fairfield Eagles 7-2(W) 7-2-1
03/10 Tournament Georgetown Gateway Gators 13-3(L) 7-3-1
03/10 Tournament Franklin Lions 5-2(W) 8-3-1
03/13 District Caldwell Hornets 8-4(W) 9-3-1
03/15 District La Grange Leopards 5-1(W) 10-3-1
03/20 District Giddings Buffaloes 5-4(W) 11-3-1
03/24 District Smithville Tigers 7-2(W) 12-3-1
03/29 Regular Madisonville Mustangs 7-2(L) 12-4-1
04/04 District Caldwell Hornets 2-1(W) 13-4-1
04/06 District Caldwell Hornets 2-1(W) 14-4-1
04/10 District La Grange Leopards 1-0(L) 14-5-1
04/13 District La Grange Leopards 5-2(W) 15-5-1
04/17 District Giddings Buffaloes 13-3(W) 16-5-1
04/20 District Giddings Buffaloes 3-2(L) 16-6-1
04/24 District Smithville Tigers 8-0(W) 17-6-1
04/27 District Smithville Tigers 6-0(W) 18-6-1
05/03 Playoff Leander Glenn Grizzlies 6-3(L) 18-7-1
05/05 Playoff Leander Glenn Grizzlies 6-5(W) 19-7-1
05/05 Playoff Leander Glenn Grizzlies 1-0(W) 20-7-1
05/11 Playoff Lorena Leopards 3-1(L) 20-8-1
05/12 Playoff Lorena Leopards 5-0(L) 20-9-1

Caldwell Hornets

Team Website:

Coach: Kyle Toney(4 Years As Head Coach, 57 Career Wins)

Assistant Coaches: Kenny Toney; Justin Hale

2017 Record: 15-12/7-5; Bi-District Finalist

Returning Starters

Ethan Blinka, Sr, 1B/P (District Offensive MVP) Will Faust, Sr, 2B/P (2nd Team AD INF) Mitchell Parks, Jr, OF (1st Team AD OF) Kade Sanchez, Jr, SS (District Defensive MVP) Ty Jungman, Jr, UTIL (2nd Team AD INF) Kyle Cunningham, So, UTIL/P Wade Tittle, So, C

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/26 Regular Salado Eagles 5-1(L) 0-1-0
03/02 Tournament Cameron Yoemen 6-4(W) 1-1-0
03/02 Tournament Buffalo Bison 12-0(W) 2-1-0
03/03 Tournament Georgetown Gateway Gators 3-1(L) 2-2-0
03/06 District Smithville Tigers 3-2(W) 3-2-0
03/08 Tournament Midway JV 4-7(L) 3-3-0
03/08 Tournament Teague Lions 2-1(W) 4-3-0
03/10 Tournament Madisonville Mustangs 3-0(W) 5-3-0
03/10 Tournament Diboll Lumberjacks 2-0(W) 6-3-0
03/10 Tournament A&M Consolidated JV 4-0(W) 7-3-0
03/13 District Navasota Rattlers 8-4(L) 7-4-0
03/15 Regular Madisonville Mustangs 12-1(L) 7-5-0
03/16 Regular Bellville Brahmas 7-6(W) 8-5-0
03/20 District La Grange Leopards 5-1(W) 9-5-0
03/24 District Giddings Buffaloes 12-5(W) 10-5-0
03/26 District Smithville Tigers 6-5(W) 11-5-0
03/29 District Smithville Tigers 3-1(W) 12-5-0
04/04 District Navasota Rattlers 2-1(L) 12-6-0
04/06 District Navasota Rattlers 2-1(L) 12-7-0
04/10 Regular Hempstead Bobcats 11-1(W) 13-7-0
04/17 District La Grange Leopards 9-1(W) 14-7-0
04/20 District La Grange Leopards 6-0(L) 14-8-0
04/24 District Giddings Buffaloes 12-1(W) 15-8-0
04/27 District Giddings Buffaloes 2-1(W) 16-8-0
04/28 Regular Little Cypress-Mauriceville Bears 5-4(L) 16-9-0
04/28 Regular Little Cypress-Mauriceville Bears 8-4(L) 16-10-0
05/03 Playoff Liberty Hill Panthers 4-0(L) 16-11-0
05/04 Playoff Liberty Hill Panthers 4-3(L) 16-12-0

Giddings Buffaloes

Team Website:

Coach: Adam Bloodworth(1 Years As Head Coach, 52 Career Wins)

Assistant Coaches: Travenski Pleasant; Marty Bigham

2017 Record: 16-14/9-3; Area Finalist

Returning Starters

Shelby Becker, Sr, 3B/P (District MVP, THSBCA 1st Team AS) Dylan Best, Sr, OF (1st Team AD OF) Rustin Grimm, Sr, C/P (2nd Team AD C) Trevor Williams, Sr, OF/P (1st Team AD P) Caleb Borlack, Jr, 1B (1st Team AD INF) Chandler Hosch, So, 3B (HM AD)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/19 Regular Bellville Brahmas 2-1(L) 0-1-0
02/22 Tournament Needville Blue Jays 3-2(L) 0-2-0
02/24 Tournament Columbia Roughnecks 12-4(W) 1-2-0
02/24 Tournament Port Lavaca Calhoun Sandcrabs 6-4(L) 1-3-0
03/01 Tournament Rogers Eagles 2-2(T) 1-3-1
03/01 Tournament Gatesville Hornets 11-0(W) 2-3-1
03/03 Tournament Clifton Cubs 9-1(L) 2-4-1
03/06 District La Grange Leopards 1-0(W) 3-4-1
03/08 Tournament Ingleside JV 4-1(W) 4-4-1
03/08 Tournament Palacios Sharks 8-0(W) 5-4-1
03/10 Tournament Van Vleck Leopards 9-6(L) 5-5-1
03/15 District Smithville Tigers 8-0(W) 6-5-1
03/16 Regular Columbus Cardinals 14-12(W) 7-5-1
03/20 District Navasota Rattlers 5-4(L) 7-6-1
03/24 District Caldwell Hornets 12-5(L) 7-7-1
03/27 District La Grange Leopards 5-0(L) 7-8-1
03/30 District La Grange Leopards 9-3(W) 8-8-1
04/03 Regular Lexington Eagles 8-1(W) 9-8-1
04/06 Regular Cuero Gobblers 6-5(W) 10-8-1
04/10 District Smithville Tigers 11-2(W) 11-8-1
04/13 District Smithville Tigers 9-8(W) 12-8-1
04/17 District Navasota Rattlers 13-3(L) 12-9-1
04/20 District Navasota Rattlers 3-2(W) 13-9-1
04/24 District Caldwell Hornets 12-1(L) 13-10-1
04/27 District Caldwell Hornets 2-1(L) 13-11-1
05/02 Playoff Taylor Ducks 11-1(L) 13-12-1

La Grange Leopards

Team Website:

Coach: Robert Barber(3 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Wayne Schmidt; Chris Billings

2017 Record: 16-7-1/8-4; Bi-District Finalist

Returning Starters

Travis Ferley, Sr, INF (1st Team All-District) Noah Blackwell, Sr, C Ryan Cooper, Sr, OF/P (2nd Team All-District) Cole Hensel, Sr, OF/P (1st Team All-District) Cameron Chorens, Sr, OF/P (2nd Team All-District) Weston Aymond, Sr, INF Mason Muras, Jr, INF/P (20-4A Pitcher of the Year) Tyler Johnson, Jr, INF/P Parker Gage, Jr, OF Ryan Becka, Jr, INF/P

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/19 Regular Weimar Wildcats 7-2(W) 1-0-0
02/24 Tournament Yoakum Bulldogs 4-2(L) 1-1-0
02/24 Tournament El Campo Ricebirds 6-5(W) 2-1-0
02/26 Regular Wimberley Texans 7-2(W) 3-1-0
03/01 Tournament Longview Lobos 1-0(W) 4-1-0
03/01 Tournament White Oak Roughnecks 5-0(L) 4-2-0
03/02 Tournament Henderson Lions 9-3(W) 5-2-0
03/02 Tournament Whitehouse Wildcats 9-4(L) 5-3-0
03/06 District Giddings Buffaloes 1-0(L) 5-4-0
03/08 Tournament La Vernia Bears 3-2(W) 6-4-0
03/09 Tournament Bellville Brahmas 8-6(L) 6-5-0
03/09 Tournament Boling Bulldogs 7-3(W) 7-5-0
03/10 Tournament Geronimo Navarro Panthers 5-4(L) 7-6-0
03/13 District Smithville Tigers 9-1(W) 8-6-0
03/15 District Navasota Rattlers 5-1(L) 8-7-0
03/20 District Caldwell Hornets 5-1(L) 8-8-0
03/24 Regular El Campo Ricebirds 10-2(L) 8-9-0
03/27 District Giddings Buffaloes 5-0(W) 9-9-0
03/30 District Giddings Buffaloes 9-3(L) 9-10-0
04/03 District Smithville Tigers 5-1(W) 10-10-0
04/06 District Smithville Tigers 5-0(W) 11-10-0
04/10 District Navasota Rattlers 1-0(W) 12-10-0
04/13 District Navasota Rattlers 5-2(L) 12-11-0
04/17 District Caldwell Hornets 9-1(L) 12-12-0
04/20 District Caldwell Hornets 6-0(W) 13-12-0
04/23 Regular Houston Christian Mustangs 9-3(W) 14-12-0
04/27 Regular Hondo Owls 4-2(L) 14-13-0
05/03 Playoff Salado Eagles 5-4(L) 14-14-0

Smithville Tigers

Team Website:

Coach: James Zaruba(1 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Jason Peterson

2017 Record: 2-18/0-12

Returning Starters

Kaleb Jonas, Sr, OF Caleb Hanna, Sr, C Harley Baranowski, Sr, INF Jayson Laake, Sr, INF Luke Friend, Jr, INF Colby Padgett, Jr, INF Lane Otto, So, INF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/20 Regular Burton Panthers 6-3(W) 1-0-0
02/23 Tournament Tidehaven Tigers 11-0(L) 1-1-0
02/23 Tournament Hallettsville Sacred Heart Indians 5-4(W) 2-1-0
02/24 Tournament Hallettsville Brahmas 7-6(L) 2-2-0
02/27 Regular Seguin Matadors 7-1(L) 2-3-0
03/01 Tournament Tidehaven Tigers 7-3(L) 2-4-0
03/01 Tournament La Vernia Bears 10-2(L) 2-5-0
03/02 Tournament Needville Blue Jays 8-2(W) 3-5-0
03/02 Tournament Cuero Gobblers 6-4(L) 3-6-0
03/06 District Caldwell Hornets 3-2(L) 3-7-0
03/10 Regular Holland Hornets 5-15(W) 4-7-0
03/10 Regular Holland Hornets 12-7(L) 4-8-0
03/13 District La Grange Leopards 9-1(L) 4-9-0
03/15 District Giddings Buffaloes 8-0(L) 4-10-0
03/24 District Navasota Rattlers 7-2(L) 4-11-0
03/26 District Caldwell Hornets 6-5(L) 4-12-0
03/29 District Caldwell Hornets 3-1(L) 4-13-0
04/03 District La Grange Leopards 5-1(L) 4-14-0
04/06 District La Grange Leopards 5-0(L) 4-15-0
04/10 District Giddings Buffaloes 11-2(L) 4-16-0
04/13 District Giddings Buffaloes 9-8(L) 4-17-0
04/16 Regular Austin Lanier Vikings 5-8(W) 5-17-0
04/24 District Navasota Rattlers 8-0(L) 5-18-0
04/27 District Navasota Rattlers 6-0(L) 5-19-0