29-2A

Playoff Seeding
1A
1. Moulton
2. BYE

2A
1. Flatonia
2. Shiner
3. Ganado
4. Schulenburg

District 29 Master Schedule

1A v 2A games do not count towards district standings.

1A
Moulton Schedule

2A
Flatonia Schedule
Ganado Schedule
Louise Schedule
Schulenburg Schedule
Shiner Schedule
Weimar Schedule
Yorktown Schedule

 

29-2A 2024 Standings

District Overall
W L W L T
Flatonia Bulldogs 10 2 25 5 0
Shiner Comanches 9 3 25 9 0
Ganado Indians 9 3 24 7 0
Schulenburg Shorthorns 7 5 18 13 0
Weimar Wildcats 6 7 9 14 0
Moulton Bobkatz 0 1 1 6 0
Louise Hornets 2 11 2 19 0
Bloomington Bobcats 0 11 0 15 0

Flatonia Bulldogs

Coach: Shawn Bruns (26 Years As Head Coach, 33 Career Wins)

Assistant Coaches: Colby Mica, Mark Migl

2023 Record:24-7-1 / 10-2 / Regional Quarterfinalist

Returning Starters

Cale Janecka, Sr, INF (.305 BA, 2nd Team All District) Titan Targac, Jr, P/OF (.400 BA, 1st Team All District) Beck Zimmermann, Jr, C/P (.430 BA, 1st Team All District)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/20/2024 Regular Shiner St. Paul Cardinals 8-1(W) 1-0-0
02/26/2024 Regular Gonzales Apaches 15-5(W) 2-0-0
02/29/2024 Tournament Stafford Spartans 12-7(W) 3-0-0
03/01/2024 Tournament Brazosport Exporters 1-8(L) 3-1-0
03/02/2024 Tournament Sealy Tigers 9-4(W) 4-1-0
03/05/2024 District Bloomington Bobcats 25-0(W) 5-1-0
03/07/2024 Tournament East Bernard Brahmas 0-5(W) 6-1-0
03/08/2024 Tournament Tidehaven Tigers 1-6(W) 7-1-0
03/09/2024 Tournament Port Aransas Marlins 6-4(W) 8-1-0
03/12/2024 District Schulenburg Shorthorns 4-1(W) 9-1-0
03/15/2024 District Ganado Indians 10-2(L) 9-2-0
03/19/2024 Regular Moulton Bobkatz 18-0(W) 10-2-0
03/22/2024 District Weimar Wildcats 5-3(W) 11-2-0
03/26/2024 District Louise Hornets 8-0(W) 12-2-0
03/28/2024 District Shiner Comanches 4-2(W) 13-2-0
04/02/2024 District Bloomington Bobcats 22-1(W) 14-2-0
04/05/2024 District Schulenburg Shorthorns 10-0(W) 15-2-0
04/08/2024 District Ganado Indians 4-0(L) 15-3-0
04/12/2024 Regular Shiner St. Paul Cardinals 9-1(W) 16-3-0
04/16/2024 District Weimar Wildcats 10-0(W) 17-3-0
04/19/2024 Regular Shiner St. Paul Cardinals 9-7(W) 18-3-0
04/22/2024 District Louise Hornets 15-0(W) 19-3-0
04/26/2024 District Shiner Comanches 5-0(W) 20-3-0
04/29/2024 Regular Caldwell Hornets 1-2(L) 20-4-0
05/02/2024 Playoff Stockdale Brahmas 10-0(W) 21-4-0
05/03/2024 Playoff Stockdale Brahmas 11-1(W) 22-4-0
05/09/2024 Playoff Port Aransas Marlins 8-4(W) 23-4-0
05/10/2024 Playoff Port Aransas Marlins 6-5(W) 24-4-0
05/17/2024 Playoff Kenedy Lions 9-4(L) 24-5-0
05/18/2024 Playoff Kenedy Lions 15-7(W) 25-5-0

Shiner Comanches

Coach: Daniel Boedeker (21 Years As Head Coach, 442 Career Wins)

Assistant Coaches: John Peterson, Connor Stefka

2023 Record:32-5 / 12-0 / State Finalist

Returning Starters

Kaidan Boothe, Sr, OF/P (.333 BA, 1st Team All District) Cale Shows, Sr, INF/P (.289 BA, 2nd Team All District) Carson Schuette, Jr, INF/P (.436 BA, 5 W, THSBCA 3rd Team All State) Caleb Lehnert, Jr, OF (.306 BA, 2nd Team All District) Landyn Pohler, So, OF/P (.318 BA, District Newcomer of the Year)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/19/2024 Regular Hallettsville Brahmas 9-3(L) 0-1-0
02/22/2024 Tournament Lexington Eagles 2-12(W) 1-1-0
02/23/2024 Tournament Cameron Yoemen 1-5(W) 2-1-0
02/23/2024 Tournament Fort Bend Christian Academy Eagles 4-5(L) 2-2-0
02/24/2024 Tournament Austin Waves 10-0(W) 3-2-0
02/29/2024 Tournament Victoria St. Joseph Flyers 11-4(W) 4-2-0
02/29/2024 Tournament St Pius JV 10-2(W) 5-2-0
03/02/2024 Tournament Logos Prep Lions 2-1(W) 6-2-0
03/05/2024 District Louise Hornets 11-0(W) 7-2-0
03/07/2024 Tournament Port Lavaca Calhoun Sandcrabs 1-2(L) 7-3-0
03/08/2024 Tournament Cuero Gobblers 12-2(W) 8-3-0
03/08/2024 Tournament Geronimo Navarro Panthers 3-2(W) 9-3-0
03/09/2024 Tournament Hallettsville Brahmas 2-1(L) 9-4-0
03/12/2024 District Bloomington Bobcats 24-0(W) 10-4-0
03/18/2024 District Schulenburg Shorthorns 3-1(W) 11-4-0
03/19/2024 District Ganado Indians 3-2(L) 11-5-0
03/22/2024 Regular Hallettsville Sacred Heart Indians 4-0(W) 12-5-0
03/26/2024 District Weimar Wildcats 11-1(W) 13-5-0
03/28/2024 District Flatonia Bulldogs 4-2(L) 13-6-0
04/02/2024 District Louise Hornets 11-1(W) 14-6-0
04/05/2024 District Bloomington Bobcats 15-0(W) 15-6-0
04/08/2024 District Schulenburg Shorthorns 6-1(W) 16-6-0
04/12/2024 District Ganado Indians 6-1(W) 17-6-0
04/15/2024 Regular Hallettsville Sacred Heart Indians 8-7(W) 18-6-0
04/22/2024 District Weimar Wildcats 7-2(W) 19-6-0
04/26/2024 District Flatonia Bulldogs 5-0(L) 19-7-0
04/29/2024 Regular Ganado Indians 12-2(W) 20-7-0
05/02/2024 Playoff Sabinal Yellow Jackets 13-0(W) 21-7-0
05/04/2024 Playoff Sabinal Yellow Jackets 3-1(W) 22-7-0
05/10/2024 Playoff Freer Buckaroos 17-0(W) 23-7-0
05/11/2024 Playoff Freer Buckaroos 1-0(W) 24-7-0
05/16/2024 Playoff Ganado Indians 5-3(W) 25-7-0
05/17/2024 Playoff Ganado Indians 8-4(L) 25-8-0
05/18/2024 Playoff Ganado Indians 4-1(L) 25-9-0

Ganado Indians

Coach: Jason Cann (3 Years As Head Coach, 37 Career Wins)

2023 Record:15-8 / 7-5 / Regional Quarterfinalist

Returning Starters

Ethan Gonzalez, Sr, INF/DH (1st Team All District) Anthony Alvarez, Sr, OF/P (2nd Team All District) Bryce Ullman, Jr, INF/P (2nd Team All District) Cain Hayden, Jr, OF/C (1st Team All District) Callen Hajovsky, Jr, Util (2nd Team All District)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23/2024 Tournament Louise Hornets 16-1(W) 1-0-0
02/23/2024 Tournament Gonzales Apaches 12-1(W) 2-0-0
02/24/2024 Tournament La Marque Cougars 17-1(W) 3-0-0
02/24/2024 Tournament Van Vleck Leopards 15-2(W) 4-0-0
02/27/2024 Regular Tidehaven Tigers 5-6(L) 4-1-0
03/05/2024 Regular Moulton Bobkatz 25-1(W) 5-1-0
03/08/2024 Tournament Boling Bulldogs 7-9(W) 6-1-0
03/09/2024 Tournament Alvin Iowa Colony Pioneers 3-0(W) 7-1-0
03/09/2024 Tournament Palacios Sharks 7-5(L) 7-2-0
03/12/2024 District Weimar Wildcats 9-6(L) 7-3-0
03/15/2024 District Flatonia Bulldogs 10-2(W) 8-3-0
03/19/2024 District Shiner Comanches 3-2(W) 9-3-0
03/22/2024 District Bloomington Bobcats 20-0(W) 10-3-0
03/26/2024 District Schulenburg Shorthorns 3-1(W) 11-3-0
03/28/2024 District Louise Hornets 15-0(W) 12-3-0
04/02/2024 Regular Moulton Bobkatz 17-1(W) 13-3-0
04/05/2024 District Weimar Wildcats 19-4(W) 14-3-0
04/08/2024 District Flatonia Bulldogs 4-0(W) 15-3-0
04/12/2024 District Shiner Comanches 6-1(L) 15-4-0
04/15/2024 District Bloomington Bobcats 11-1(W) 16-4-0
04/22/2024 District Schulenburg Shorthorns 11-10(L) 16-5-0
04/26/2024 District Louise Hornets 20-1(W) 17-5-0
04/29/2024 Regular Shiner Comanches 12-2(L) 17-6-0
05/02/2024 Playoff Falls City Beavers 6-2(W) 18-6-0
05/02/2024 Playoff Falls City Beavers 2-1(W) 19-6-0
05/09/2024 Playoff Refugio Bobcats 1-7(W) 20-6-0
05/11/2024 Playoff Refugio Bobcats 3-0(W) 21-6-0
05/16/2024 Playoff Shiner Comanches 5-3(L) 21-7-0
05/17/2024 Playoff Shiner Comanches 8-4(W) 22-7-0
05/18/2024 Playoff Shiner Comanches 4-1(W) 23-7-0
05/18/2024 Playoff Kenedy Lions 6-4(W) 24-7-0

Schulenburg Shorthorns

Coach: Isaiah Barrerra (9 Years As Head Coach, 102 Career Wins)

Assistant Coaches: Marty Bigham

2023 Record:14-11 / 5-7

Returning Starters

Bryce Stover, Sr, OF/P (.255 BA, 2nd Team All District) Brycen Schramek, Jr, Util/P (.380 BA, 49K, 2nd Team All District) Aaron Jancek, Jr, Util/P (2nd Team All District) Tyson Wagner, Jr, INF/P (.333 BA) Cooper Demel, Jr, 2B (.323 BA, 21 H, 2nd Team All District) Connor Fogel, So, INF/P (59 K, District Newcomer of the Year) Jayse Janda, So, C (2nd Team All District) Reed Janda, So, SS (HM All District) Van Prihoda, So, Util, P (2.847 ERA, HM All District)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/19/2024 Regular Edna Cowboys 3-4(W) 1-0-0
02/22/2024 Tournament Burton Panthers 7-2(W) 2-0-0
02/23/2024 Tournament Faith West Academy Eagles 9-1(W) 3-0-0
02/23/2024 Tournament Vanderbilt Industrial Cobras 6-3(L) 3-1-0
02/24/2024 Tournament Hallettsville Sacred Heart Indians 2-1(L) 3-2-0
02/27/2024 Regular Giddings Buffaloes 7-3(L) 3-3-0
03/01/2024 Tournament Shiner St. Paul Cardinals 9-1(W) 4-3-0
03/01/2024 Tournament Conroe Covenant Christian School Cougars 4-1(W) 5-3-0
03/02/2024 Tournament Rockdale Tigers 7-4(L) 5-4-0
03/05/2024 District Weimar Wildcats 13-0(W) 6-4-0
03/07/2024 Tournament Port Aransas Marlins 14-12(W) 7-4-0
03/08/2024 Tournament Tidehaven Tigers 7-6(L) 7-5-0
03/08/2024 Tournament East Bernard Brahmas 12-8(L) 7-6-0
03/12/2024 District Flatonia Bulldogs 4-1(L) 7-7-0
03/18/2024 District Shiner Comanches 3-1(L) 7-8-0
03/19/2024 District Bloomington Bobcats 15-0(W) 8-8-0
03/25/2024 District Louise Hornets 19-1(W) 9-8-0
03/26/2024 District Ganado Indians 3-1(L) 9-9-0
03/28/2024 Regular Moulton Bobkatz 15-4(W) 10-9-0
04/02/2024 District Weimar Wildcats 6-5(W) 11-9-0
04/05/2024 District Flatonia Bulldogs 10-0(L) 11-10-0
04/08/2024 District Shiner Comanches 6-1(L) 11-11-0
04/12/2024 District Bloomington Bobcats 12-1(W) 12-11-0
04/15/2024 District Louise Hornets 15-0(W) 13-11-0
04/22/2024 District Ganado Indians 11-10(W) 14-11-0
04/26/2024 Regular Hallettsville Sacred Heart Indians 3-2(W) 15-11-0
05/03/2024 Playoff Brackett Tigers 2-0(L) 15-12-0
05/03/2024 Playoff Brackett Tigers 1-10(W) 16-12-0
05/04/2024 Playoff Brackett Tigers 6-1(W) 17-12-0
05/11/2024 Playoff Kenedy Lions 12-2(W) 18-12-0
05/11/2024 Playoff Kenedy Lions 3-16(L) 18-13-0

Weimar Wildcats

Coach: Colton Maiorka (2 Years As Head Coach, 27 Career Wins)

Assistant Coaches: Thomas Kielman

2023 Record:14-17 / 6-6 / Regional Quarterfinalist

Returning Starters

Wyatt Lacina, Sr, C (.378 BA, 25 H, 2 HR, 1st Team All District) Weston Pavlik, Sr, 1B/3B/P (.280 BA, 21 H, 6 2B, 1st Team All District) Camden Morrison, Jr, OF/P (1st Team All District) Huxton Kloesel, Jr, SS/P (1st Team All District) Ethan Stech, Sr, OF (2nd Team All District)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/20/2024 Regular Burton Panthers 13-3(W) 1-0-0
02/22/2024 Tournament Cameron Yoemen 0-7(L) 1-1-0
02/22/2024 Tournament Fort Bend Christian Academy Eagles 0-13(L) 1-2-0
02/24/2024 Tournament Columbus Cardinals 5-2(L) 1-3-0
02/29/2024 Tournament Bartlett Bulldogs 11-1(W) 2-3-0
03/01/2024 Tournament Holland Hornets 7-6(L) 2-4-0
03/01/2024 Tournament Midway JV 2-8(L) 2-5-0
03/02/2024 Tournament Rogers Eagles 4-5(W) 3-5-0
03/05/2024 District Schulenburg Shorthorns 13-0(L) 3-6-0
03/07/2024 Tournament Burton Panthers 5-4(L) 3-7-0
03/08/2024 Tournament Lexington Eagles 7-3(L) 3-8-0
03/12/2024 District Ganado Indians 9-6(W) 4-8-0
03/19/2024 District Louise Hornets 12-2(W) 5-8-0
03/22/2024 District Flatonia Bulldogs 5-3(L) 5-9-0
03/26/2024 District Shiner Comanches 11-1(L) 5-10-0
03/28/2024 District Bloomington Bobcats 20-0(W) 6-10-0
04/02/2024 District Schulenburg Shorthorns 6-5(L) 6-11-0
04/05/2024 District Ganado Indians 19-4(L) 6-12-0
04/12/2024 District Louise Hornets 11-3(W) 7-12-0
04/13/2024 District Louise Hornets 11-3(W) 8-12-0
04/16/2024 District Flatonia Bulldogs 10-0(L) 8-13-0
04/22/2024 District Shiner Comanches 7-2(L) 8-14-0
04/26/2024 District Bloomington Bobcats 19-0(W) 9-14-0

Moulton Bobkatz

Coach: Craig Barta ( Years As Head Coach, Career Wins)

2023 Record:Did not field a team

Returning Starters

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
03/05/2024 Regular Ganado Indians 25-1(L) 0-1-0
03/11/2024 Regular Louise Hornets 16-11(W) 1-1-0
03/19/2024 Regular Flatonia Bulldogs 18-0(L) 1-2-0
03/28/2024 Regular Schulenburg Shorthorns 15-4(L) 1-3-0
04/02/2024 Regular Ganado Indians 17-1(L) 1-4-0
04/05/2024 District Louise Hornets 12-11(L) 1-5-0
05/03/2024 Playoff Knippa Rockcrushers 6-2(L) 1-6-0

Louise Hornets

Coach: Tyler Collins (2 Years As Head Coach, Career Wins)

2023 Record:0-10

Returning Starters

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/22/2024 Tournament Gonzales Apaches 18-2(L) 0-1-0
02/23/2024 Tournament Ganado Indians 16-1(L) 0-2-0
02/27/2024 Tournament Altair Rice 9-5(L) 0-3-0
03/01/2024 Regular Victoria Cobra HS 5-8(L) 0-4-0
03/05/2024 District Shiner Comanches 11-0(L) 0-5-0
03/08/2024 Tournament Altair Rice 11-3(L) 0-6-0
03/08/2024 Tournament Shiner St. Paul Cardinals 21-0(L) 0-7-0
03/09/2024 Tournament Hallettsville Sacred Heart Indians 12-5(L) 0-8-0
03/11/2024 Regular Moulton Bobkatz 16-11(L) 0-9-0
03/19/2024 District Weimar Wildcats 12-2(L) 0-10-0
03/25/2024 District Schulenburg Shorthorns 19-1(L) 0-11-0
03/26/2024 District Flatonia Bulldogs 8-0(L) 0-12-0
03/28/2024 District Ganado Indians 15-0(L) 0-13-0
04/02/2024 District Shiner Comanches 11-1(L) 0-14-0
04/05/2024 District Moulton Bobkatz 12-11(W) 1-14-0
04/08/2024 District Bloomington Bobcats 16-6(W) 2-14-0
04/12/2024 District Weimar Wildcats 11-3(L) 2-15-0
04/13/2024 District Weimar Wildcats 11-3(L) 2-16-0
04/15/2024 District Schulenburg Shorthorns 15-0(L) 2-17-0
04/22/2024 District Flatonia Bulldogs 15-0(L) 2-18-0
04/26/2024 District Ganado Indians 20-1(L) 2-19-0

Bloomington Bobcats

Coach: Ralph Escalona (1 Years As Head Coach, Career Wins)

2023 Record:0-12

Returning Starters

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23/2024 Tournament Yorktown Wildcats 24-7(L) 0-1-0
03/01/2024 Tournament Brentwood Christian School Bears 18-0(L) 0-2-0
03/01/2024 Tournament Runge Yellow Jackets 8-2(L) 0-3-0
03/05/2024 District Flatonia Bulldogs 25-0(L) 0-4-0
03/08/2024 Tournament Port Aransas Marlins 16-6(L) 0-5-0
03/12/2024 District Shiner Comanches 24-0(L) 0-6-0
03/19/2024 District Schulenburg Shorthorns 15-0(L) 0-7-0
03/22/2024 District Ganado Indians 20-0(L) 0-8-0
03/28/2024 District Weimar Wildcats 20-0(L) 0-9-0
04/02/2024 District Flatonia Bulldogs 22-1(L) 0-10-0
04/05/2024 District Shiner Comanches 15-0(L) 0-11-0
04/08/2024 District Louise Hornets 16-6(L) 0-12-0
04/12/2024 District Schulenburg Shorthorns 12-1(L) 0-13-0
04/15/2024 District Ganado Indians 11-1(L) 0-14-0
04/26/2024 District Weimar Wildcats 19-0(L) 0-15-0