Division 7-4a Standings - 2022

District Overall
W L W L T
Argyle Eagles 12 0 30 3 1
Decatur Eagles 9 3 15 14 1
Springtown Porcupines 7 5 18 13 0
River Oaks Castleberry Lions 7 5 13 12 2
Krum Bobcats 5 7 10 19 0
Bridgeport Bulls 1 11 3 23 0
Lake Worth Bullfrogs 1 11 6 20 0

Argyle Eagles

Coach: Ricky Griffin (15 Years As Head Coach, 436 Career Wins)

Assistant Coaches: Steve Stinson, Storm Griffin, Brandon Grudzielanek, Casey Williams

2021 Record:29-10 / 11-1 (District Champions) / Regional Finalist

Returning Starters

Lucas Anderson, Sr, DH (All-District) Evan Brandt, Sr, P (District Pitcher of Year) J.C. Davis, Jr, 2B (Denton County Defensive Player of Year) Trevor Duck, (All-District) Ethan Gonzales, Sr, 1B (All-District) Ryan Hulke, Sr, RF (All-District) Colten Roquemore, So, 3B (Newcomer of Year) Chase Wohnoutka, Sr, LF (All-District)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/28 Regular Grapevine Mustangs 0-7(W) 1-0-0
03/03 Tournament Ft. Worth Paschal Panthers 3-4(W) 2-0-0
03/03 Tournament Ft Worth Boswell Pioneers 4-1(W) 3-0-0
03/04 Tournament White Settlement Brewer Bears 3-1(W) 4-0-0
03/04 Tournament Saginaw Rough Riders 3-3(T) 4-0-1
03/05 Tournament Chisholm Trail Rangers 13-3(W) 5-0-1
03/05 Tournament FW Benbrook Bobcats 7-4(L) 5-1-1
03/10 Tournament Longview Lobos 9-5(W) 6-1-1
03/10 Tournament Jasper Bulldogs 10-3(W) 7-1-1
03/11 Tournament Hardin-Jefferson Hawks 9-3(L) 7-2-1
03/12 Tournament China Spring Cougars 6-0(W) 8-2-1
03/15 District Bridgeport Bulls 10-0(W) 9-2-1
03/18 District Bridgeport Bulls 12-3(W) 10-2-1
03/19 Regular TCA Trojans 7-2(W) 11-2-1
03/23 Regular McKinney Lions 11-0(W) 12-2-1
03/26 Regular Denton Guyer Wildcats 9-13(W) 13-2-1
03/29 District Decatur Eagles 7-1(W) 14-2-1
04/01 District Decatur Eagles 11-0(W) 15-2-1
04/02 Regular Brock Eagles 8-1(W) 16-2-1
04/05 District Lake Worth Bullfrogs 8-1(W) 17-2-1
04/08 District Lake Worth Bullfrogs 13-1(W) 18-2-1
04/12 District Krum Bobcats 10-0(W) 19-2-1
04/14 District Krum Bobcats 4-3(W) 20-2-1
04/19 District Springtown Porcupines 5-4(W) 21-2-1
04/22 District Springtown Porcupines 14-7(W) 22-2-1
04/23 Regular Godley Wildcats 4-1(L) 22-3-1
04/26 District River Oaks Castleberry Lions 4-3(W) 23-3-1
04/29 District River Oaks Castleberry Lions 4-3(W) 24-3-1
05/02 Regular Aubrey Chaparrals 7-0(W) 25-3-1
05/06 Playoff FW Western Hills Cougars 13-0(W) 26-3-1
05/14 Playoff Graham Steers 13-3(W) 27-3-1
05/14 Playoff Graham Steers 3-2(W) 28-3-1
05/20 Playoff Springtown Porcupines 2-0(W) 29-3-1
05/21 Playoff Springtown Porcupines 6-3(W) 30-3-1

Decatur Eagles

Coach: Chance Cotton (1 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Jason Thomas, Jack Reeves

2021 Record:17-12-1 / 8-4 (2nd Place) / Area Round Finalist

Returning Starters

Hunter Higgins, Sr, OF (.351, 13 Runs, 7 SB) Sandy Sander, Sr, C/DH (.291, 15 RBIs, 13 SBs)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/25 Tournament Melissa Cardinals 11-0(L) 0-1-0
03/01 Regular Mabank Panthers 6-2(W) 1-1-0
03/03 Tournament Trinity Valley School Trojans 1-3(L) 1-2-0
03/03 Tournament Brownwood Lions 6-11(W) 2-2-0
03/04 Tournament Abilene Wylie Bulldogs 10-2(L) 2-3-0
03/04 Tournament Boyd Yellow Jackets 5-1(L) 2-4-0
03/05 Tournament Godley Wildcats 2-2(T) 2-4-1
03/10 Tournament Bells Panthers 5-7(L) 2-5-1
03/12 Tournament Bells Panthers 1-9(L) 2-6-1
03/12 Tournament Irving Tigers 9-2(W) 3-6-1
03/15 District River Oaks Castleberry Lions 5-4(W) 4-6-1
03/18 District River Oaks Castleberry Lions 7-3(W) 5-6-1
03/22 District Bridgeport Bulls 8-7(W) 6-6-1
03/25 District Bridgeport Bulls 2-1(W) 7-6-1
03/26 Regular Paradise Panthers 6-0(W) 8-6-1
03/29 District Argyle Eagles 7-1(L) 8-7-1
04/01 District Argyle Eagles 11-0(L) 8-8-1
04/02 Regular Wichita Falls Rider Raiders 5-3(L) 8-9-1
04/05 Regular Azle Hornets 10-0(L) 8-10-1
04/09 Regular Boyd Yellow Jackets 3-14(L) 8-11-1
04/12 District Lake Worth Bullfrogs 7-0(W) 9-11-1
04/14 District Lake Worth Bullfrogs 5-3(W) 10-11-1
04/19 District Krum Bobcats 3-0(W) 11-11-1
04/22 District Krum Bobcats 7-6(W) 12-11-1
04/26 District Springtown Porcupines 5-2(W) 13-11-1
04/29 District Springtown Porcupines 12-0(L) 13-12-1
04/30 Regular Gunter Tigers 0-13(L) 13-13-1
05/06 Playoff FW Carter-Riverside Eagles 10-0(W) 14-13-1
05/07 Playoff FW Carter-Riverside Eagles 8-1(W) 15-13-1
05/13 Playoff Stephenville Yellowjackets 17-0(L) 15-14-1

Springtown Porcupines

Coach: Josh Ward (6 Years As Head Coach, 86 Career Wins)

Assistant Coaches: Colin Crawford, Max Boe

2021 Record:23-11 / 8-4 (Tied 2nd) / Area Round Finalist

Returning Starters

Matt Lockard, Sr, OF (1st Tm All-District, 2nd Tm All-State) Cristian Hernandez, Sr, P/C/3B (1st Team All-District Pitcher) Aiden Vickers, Sr, 1B (1st Team All-District 1B) William Gleason, Sr, 2B (1st Team All-District 2B) Scout Richards, Jr, OF (.302) Seth Lopez, Sr, UTL

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Regular Graham Steers 5-0(W) 1-0-0
03/01 Regular Glen Rose Tigers 12-4(W) 2-0-0
03/03 Tournament Abilene Wylie Bulldogs 4-0(L) 2-1-0
03/03 Tournament Godley Wildcats 10-1(L) 2-2-0
03/04 Tournament Grandview Zebras 1-10(L) 2-3-0
03/04 Tournament Lampasas Badgers 14-6(W) 3-3-0
03/05 Tournament Glen Rose Tigers 3-5(L) 3-4-0
03/10 Tournament Tolar Rattlers 11-9(W) 4-4-0
03/10 Tournament Graham Steers 0-3(W) 5-4-0
03/12 Tournament Boyd Yellow Jackets 8-3(W) 6-4-0
03/15 District Lake Worth Bullfrogs 3-0(W) 7-4-0
03/18 District Lake Worth Bullfrogs 7-2(W) 8-4-0
03/22 District Krum Bobcats 6-4(W) 9-4-0
03/25 District Krum Bobcats 9-3(W) 10-4-0
03/29 Regular Alvarado Indians 2-7(L) 10-5-0
04/02 Regular Mineral Wells Rams 11-2(W) 11-5-0
04/05 District River Oaks Castleberry Lions 2-1(L) 11-6-0
04/08 District River Oaks Castleberry Lions 3-1(L) 11-7-0
04/12 District Bridgeport Bulls 11-0(W) 12-7-0
04/14 District Bridgeport Bulls 10-0(W) 13-7-0
04/19 District Argyle Eagles 5-4(L) 13-8-0
04/22 District Argyle Eagles 14-7(L) 13-9-0
04/23 Regular Azle Hornets 11-1(L) 13-10-0
04/26 District Decatur Eagles 5-2(L) 13-11-0
04/29 District Decatur Eagles 12-0(W) 14-11-0
05/06 Playoff FW Benbrook Bobcats 8-0(W) 15-11-0
05/07 Playoff FW Benbrook Bobcats 4-1(W) 16-11-0
05/12 Playoff Vernon Lions 7-4(W) 17-11-0
05/13 Playoff Vernon Lions 8-3(W) 18-11-0
05/20 Playoff Argyle Eagles 2-0(L) 18-12-0
05/21 Playoff Argyle Eagles 6-3(L) 18-13-0

River Oaks Castleberry Lions

Coach: Steve Voth (5 Years As Head Coach, 109 Career Wins)

Assistant Coaches: Eric Argullion, Josh Lacey

2021 Record:6-20 / 3-9

Returning Starters

Gavriel Romero, Sr, SS/RHP Ethan Vargas, Sr, 1B/LHP Adrian Perez, Sr, 2B/SS AJ Silva, Jr, CF Alex Veliz, So, OF Fernando Arzaga, So, 3B/C/RHP

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/28 Regular Maypearl Panthers 1-0(W) 1-0-0
03/03 Tournament Garland Owls 6-7(L) 1-1-0
03/03 Tournament Irving MacArthur Cardinals 7-7(T) 1-1-1
03/04 Tournament DeSoto Eagles 4-7(L) 1-2-1
03/04 Tournament Irving Tigers 14-1(W) 2-2-1
03/10 Tournament Dallas Sunset Bisons 3-3(T) 2-2-2
03/12 Tournament Midlothian Heritage Jaguars 4-1(L) 2-3-2
03/12 Tournament Chisholm Trail Rangers 5-7(L) 2-4-2
03/15 District Decatur Eagles 5-4(L) 2-5-2
03/18 District Decatur Eagles 7-3(L) 2-6-2
03/23 District Lake Worth Bullfrogs 14-4(W) 3-6-2
03/25 District Lake Worth Bullfrogs 6-2(W) 4-6-2
03/29 District Krum Bobcats 8-3(W) 5-6-2
04/01 District Krum Bobcats 8-5(L) 5-7-2
04/02 Regular Carrollton Ranchview Wolves 14-1(W) 6-7-2
04/05 District Springtown Porcupines 2-1(W) 7-7-2
04/08 District Springtown Porcupines 3-1(W) 8-7-2
04/09 Regular Ft. Worth North Side Steers 5-1(W) 9-7-2
04/14 Regular Alvarado Indians 0-12(L) 9-8-2
04/19 District Bridgeport Bulls 14-2(W) 10-8-2
04/22 District Bridgeport Bulls 5-4(W) 11-8-2
04/26 District Argyle Eagles 4-3(L) 11-9-2
04/29 District Argyle Eagles 4-3(L) 11-10-2
05/05 Playoff FW Diamond Hill-Jarvis Eagles 7-1(W) 12-10-2
05/06 Playoff FW Diamond Hill-Jarvis Eagles 13-11(W) 13-10-2
05/12 Playoff Iowa Park Hawks 6-1(L) 13-11-2
05/13 Playoff Iowa Park Hawks 5-2(L) 13-12-2

Krum Bobcats

Coach: Carl Hollums (3 Years As Head Coach, 11 Career Wins)

Assistant Coaches: Justin Graham, Brandon Freer

2021 Record:9-18-1 / 5-6

Returning Starters

Jackson Burns, Sr, UTL (2nd Team All-District OF) Alex Flores, Sr, SS/P (2nd Team All-District SS) Hayden Walker, Sr, 1B/P Creed Payne, Jr, UTL (.200, .368 OBP) Johnny Massengale, So OF/P (.229, .378 OBP)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/25 Tournament Livingston Lions 8-3(L) 0-1-0
02/25 Tournament La Grange Leopards 9-1(W) 1-1-0
03/01 Regular Sanger Indians 3-2(W) 2-1-0
03/03 Tournament Franklin Lions 2-3(L) 2-2-0
03/03 Tournament Stephenville Yellowjackets 0-5(L) 2-3-0
03/04 Tournament Godley Wildcats 0-7(L) 2-4-0
03/05 Tournament Brownwood Lions 0-5(W) 3-4-0
03/05 Tournament Boyd Yellow Jackets 3-8(L) 3-5-0
03/07 Regular Aubrey Chaparrals 11-4(L) 3-6-0
03/10 Tournament Grandview Zebras 5-4(L) 3-7-0
03/10 Regular Community Christian 10-3(W) 4-7-0
03/12 Tournament Tolar Rattlers 10-1(W) 5-7-0
03/12 Tournament Bowie Jackrabbits 2-7(L) 5-8-0
03/19 Regular Bosqueville Bulldogs 1-15(L) 5-9-0
03/22 District Springtown Porcupines 6-4(L) 5-10-0
03/25 District Springtown Porcupines 9-3(L) 5-11-0
03/26 Regular Grandview Zebras 3-4(L) 5-12-0
03/29 District River Oaks Castleberry Lions 8-3(L) 5-13-0
04/01 District River Oaks Castleberry Lions 8-5(W) 6-13-0
04/05 District Bridgeport Bulls 10-0(W) 7-13-0
04/08 District Bridgeport Bulls 13-10(W) 8-13-0
04/09 Regular Kennedale Wildcats 16-9(L) 8-14-0
04/12 District Argyle Eagles 10-0(L) 8-15-0
04/14 District Argyle Eagles 4-3(L) 8-16-0
04/19 District Decatur Eagles 3-0(L) 8-17-0
04/22 District Decatur Eagles 7-6(L) 8-18-0
04/23 Regular Granbury Pirates 17-7(L) 8-19-0
04/26 District Lake Worth Bullfrogs 8-7(W) 9-19-0
04/29 District Lake Worth Bullfrogs 10-6(W) 10-19-0

Bridgeport Bulls

Coach: Collin White (3 Years As Head Coach, 22 Career Wins)

Assistant Coaches: Clay Johns, Kam Mathis

2021 Record:15-15 / 6-6 (4th Place) / Bi-District Finalist

Returning Starters

Marcus Delgado, Sr, SS/P (2nd Team All-District) Rees Teter, Sr, C/3B/P (2nd Team All-District) Craig Anderson, Jr, 1B/P (2nd Team All-District) Daymen Pacheco, Jr, 3B/C/P (.260, 4 2Bs, 11 RBIs) Mason McComis, Jr, P/2B/SS (.247 OBP, 52 Ks, 3.11 ERA)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Regular Peaster Greyhounds 10-3(L) 0-1-0
02/25 Tournament Ponder Lions 2-0(L) 0-2-0
02/26 Tournament Callisburg Wildcats 9-0(L) 0-3-0
02/28 Regular Whitewright Tigers 10-4(L) 0-4-0
03/03 Tournament Mineral Wells Rams 6-2(L) 0-5-0
03/03 Tournament Valley View Eagles 12-2(W) 1-5-0
03/04 Tournament Covenant Christian Academy Cougars 1-14(L) 1-6-0
03/04 Tournament Alvarado Indians 4-1(L) 1-7-0
03/05 Tournament Burkburnett Bulldogs 1-0(L) 1-8-0
03/10 Tournament Vernon Lions 6-3(L) 1-9-0
03/10 Tournament Henrietta Bearcats 4-5(L) 1-10-0
03/12 Tournament Chico Dragons 0-8(W) 2-10-0
03/12 Tournament Paradise Panthers 2-6(L) 2-11-0
03/15 District Argyle Eagles 10-0(L) 2-12-0
03/18 District Argyle Eagles 12-3(L) 2-13-0
03/22 District Decatur Eagles 8-7(L) 2-14-0
03/25 District Decatur Eagles 2-1(L) 2-15-0
03/29 District Lake Worth Bullfrogs 4-3(W) 3-15-0
04/01 District Lake Worth Bullfrogs 10-8(L) 3-16-0
04/05 District Krum Bobcats 10-0(L) 3-17-0
04/08 District Krum Bobcats 13-10(L) 3-18-0
04/12 District Springtown Porcupines 11-0(L) 3-19-0
04/14 District Springtown Porcupines 10-0(L) 3-20-0
04/19 District River Oaks Castleberry Lions 14-2(L) 3-21-0
04/22 District River Oaks Castleberry Lions 5-4(L) 3-22-0
04/26 Regular Tolar Rattlers 0-5(L) 3-23-0

Lake Worth Bullfrogs

Coach: Ben Stedronsky (3 Years As Head Coach, 7 Career Wins)

Assistant Coaches: Brennan Harris, Logan Sumpter

2021 Record:7-10 / 1-11

Returning Starters

Emiliano Gonzalez, Sr, C Andy Walker, Jr, IF/C Gage McAnally, Jr, IF/P Dom Alvarez, Jr, IF/P (2nd Team All-District Pitcher) Perfecto Sanchez, Jr, UTL Raul Alvarez, Sr, OF Juan Moreno, Jr, IF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Regular Glen Rose Tigers 7-1(L) 0-1-0
02/25 Tournament FW Benbrook Bobcats 10-0(L) 0-2-0
02/25 Tournament FW Diamond Hill-Jarvis Eagles 5-0(W) 1-2-0
03/01 Regular Alvarado Indians 15-4(L) 1-3-0
03/03 Tournament Saginaw Rough Riders 4-1(W) 2-3-0
03/03 Tournament Arlington Houston Texans 3-0(W) 3-3-0
03/04 Tournament Ft. Worth Paschal Panthers 19-2(L) 3-4-0
03/05 Tournament White Settlement Brewer Bears 11-5(L) 3-5-0
03/08 Regular Azle Hornets 14-0(L) 3-6-0
03/10 Tournament Pantego Christian Academy Panthers 1-5(L) 3-7-0
03/10 Tournament Callisburg Wildcats 4-1(W) 4-7-0
03/12 Tournament Temple Christian School Eagles 8-7(W) 5-7-0
03/15 District Springtown Porcupines 3-0(L) 5-8-0
03/18 District Springtown Porcupines 7-2(L) 5-9-0
03/23 District River Oaks Castleberry Lions 14-4(L) 5-10-0
03/25 District River Oaks Castleberry Lions 6-2(L) 5-11-0
03/29 District Bridgeport Bulls 4-3(L) 5-12-0
04/01 District Bridgeport Bulls 10-8(W) 6-12-0
04/05 District Argyle Eagles 8-1(L) 6-13-0
04/08 District Argyle Eagles 13-1(L) 6-14-0
04/12 District Decatur Eagles 7-0(L) 6-15-0
04/14 District Decatur Eagles 5-3(L) 6-16-0
04/19 Regular Temple Christian School Eagles 9-10(L) 6-17-0
04/22 Regular Santo Wildcats 8-10(L) 6-18-0
04/26 District Krum Bobcats 8-7(L) 6-19-0
04/29 District Krum Bobcats 10-6(L) 6-20-0