Division 4-6a Standings - 2021

District Overall
W L W L T
Keller Indians 11 1 35 8 0
Southlake Carroll Dragons 10 2 29 18 0
Byron Nelson Bobcats 8 4 19 13 3
Northwest Eaton Eagles 7 5 29 12 0
Keller Timber Creek Falcons 2 10 14 18 0
Keller Fossil Ridge Panthers 2 10 9 21 0
Keller Central Chargers 2 10 10 20 0

Keller Indians

Team Website:

Coach: Rob Stramp(23 Years As Head Coach, 585 Career Wins)

Assistant Coaches: Jared Stafford, Eric Perkins, Chris Roberts, Ryan Jordan

2020 Record:11-3

Returning Starters

Eric Hammond, Sr, RHP Rob Cranz, Sr, RHP Braden Davis, Sr, LHP/CF Aidan Connors, Sr, 3B Todd Baffa, Sr, SS Clayton Thomas, Sr, RHP/OF Zach Erdman, Jr, LHP/CF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/25 Tournament Rockwall Yellowjackets 8-3(W) 1-0-0
02/26 Tournament Frisco Wakeland Wolverines 1-0(L) 1-1-0
02/26 Tournament Prosper Rock Hill Blue Hawks 13-2(W) 2-1-0
02/27 Tournament Coppell Cowboys 6-2(W) 3-1-0
02/27 Tournament Plano Wildcats 9-1(W) 4-1-0
03/04 Tournament Mansfield Tigers 10-2(W) 5-1-0
03/04 Tournament Arlington Colts 12-1(W) 6-1-0
03/05 Tournament Plano Wildcats 9-8(W) 7-1-0
03/05 Tournament Arlington Martin Warriors 15-0(W) 8-1-0
03/06 Tournament Arlington Heights Jackets 0-11(W) 9-1-0
03/11 Tournament Highland Park Scots 2-1(W) 10-1-0
03/11 Tournament McKinney Lions 7-9(W) 11-1-0
03/12 Tournament Coppell Cowboys 11-4(L) 11-2-0
03/12 Tournament Prosper Eagles 5-0(L) 11-3-0
03/13 Tournament Rockwall Yellowjackets 8-5(W) 12-3-0
03/13 Tournament Marcus Marauders 5-1(W) 13-3-0
03/16 District Keller Central Chargers 15-1(W) 14-3-0
03/19 District Southlake Carroll Dragons 3-0(L) 14-4-0
03/23 District Northwest Eaton Eagles 13-3(W) 15-4-0
03/26 District Keller Timber Creek Falcons 6-0(W) 16-4-0
03/30 District Keller Fossil Ridge Panthers 14-0(W) 17-4-0
04/01 District Byron Nelson Bobcats 1-0(W) 18-4-0
04/09 District Keller Central Chargers 10-0(W) 19-4-0
04/13 District Southlake Carroll Dragons 7-4(W) 20-4-0
04/16 District Northwest Eaton Eagles 11-5(W) 21-4-0
04/20 District Keller Timber Creek Falcons 5-4(W) 22-4-0
04/23 District Keller Fossil Ridge Panthers 15-2(W) 23-4-0
04/27 District Byron Nelson Bobcats 13-2(W) 24-4-0
05/07 Playoff Weatherford Kangaroos 5-1(W) 25-4-0
05/08 Playoff Weatherford Kangaroos 2-8(W) 26-4-0
05/14 Playoff El Paso Americas Trailblazers 3-13(W) 27-4-0
05/15 Playoff El Paso Americas Trailblazers 8-0(W) 28-4-0
05/20 Playoff Northwest Eaton Eagles 9-4(W) 29-4-0
05/21 Playoff Northwest Eaton Eagles 2-1(L) 29-5-0
05/22 Playoff Northwest Eaton Eagles 13-10(W) 30-5-0
05/27 Playoff Coppell Cowboys 5-2(W) 31-5-0
05/28 Playoff Coppell Cowboys 6-5(L) 31-6-0
05/29 Playoff Coppell Cowboys 7-1(W) 32-6-0
06/03 Playoff Southlake Carroll Dragons 2-1(W) 33-6-0
06/04 Playoff Southlake Carroll Dragons 11-1(L) 33-7-0
06/05 Playoff Southlake Carroll Dragons 6-4(W) 34-7-0
06/11 Playoff Strake Jesuit Crusaders 7-1(W) 35-7-0
06/12 Playoff Rockwall Heath Hawks 4-3(L) 35-8-0

Southlake Carroll Dragons

Team Website:

Coach: Larry Vucan(5 Years As Head Coach, 273 Career Wins)

Assistant Coaches: Shad Whiteley, Zach Sellers, Robert Mendoza, Phillip O’Neal, Chase Epley, Josh Raulerson

2020 Record:14-2

Returning Starters

Gunnar Krug, Sr, 3B (.321 BA, 16 RBI, 11 SB) Ryan Pehrson, Sr, P Luke Gornell, Sr, P Griffin Herring, Jr, P Jared White, So, P Tyler White, So, 1B/P Owen Proksch, Jr, 1B/P

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/25 Tournament Austin Lake Travis Cavaliers 8-1(L) 0-1-0
02/25 Tournament IMG Academy 0-11(L) 0-2-0
02/26 Tournament Marcus Marauders 5-1(L) 0-3-0
02/26 Tournament Flower Mound Jaguars 8-5(L) 0-4-0
02/27 Tournament Rockwall Heath Hawks 3-2(L) 0-5-0
02/27 Tournament Prosper Eagles 7-2(W) 1-5-0
03/04 Tournament Forney Jackrabbits 13-1(L) 1-6-0
03/04 Tournament Rockwall Heath Hawks 4-3(L) 1-7-0
03/05 Tournament Wolfforth Frenship Tigers 5-3(W) 2-7-0
03/05 Tournament Wylie Pirates 9-2(W) 3-7-0
03/06 Tournament Frisco Wakeland Wolverines 2-3(W) 4-7-0
03/06 Tournament Rockwall Yellowjackets 5-4(L) 4-8-0
03/11 Tournament Flower Mound Jaguars 10-0(W) 5-8-0
03/11 Tournament McKinney Boyd Broncos 4-1(W) 6-8-0
03/12 Tournament Denton Guyer Wildcats 1-3(W) 7-8-0
03/12 Tournament Marcus Marauders 4-0(W) 8-8-0
03/13 Tournament McKinney Lions 9-7(W) 9-8-0
03/13 Tournament Coppell Cowboys 8-6(L) 9-9-0
03/16 District Byron Nelson Bobcats 2-1(L) 9-10-0
03/19 District Keller Indians 3-0(W) 10-10-0
03/23 District Keller Central Chargers 11-4(W) 11-10-0
03/27 Regular Prosper Eagles 10-9(L) 11-11-0
03/30 District Northwest Eaton Eagles 7-4(W) 12-11-0
04/01 District Keller Timber Creek Falcons 8-1(W) 13-11-0
04/03 Regular McKinney Boyd Broncos 2-1(L) 13-12-0
04/06 District Keller Fossil Ridge Panthers 3-0(W) 14-12-0
04/09 District Byron Nelson Bobcats 4-3(W) 15-12-0
04/10 Regular Rockwall Yellowjackets 7-3(L) 15-13-0
04/13 District Keller Indians 7-4(L) 15-14-0
04/17 District Keller Central Chargers 10-2(W) 16-14-0
04/20 Regular South Grand Prairie Warriors 10-1(W) 17-14-0
04/23 District Northwest Eaton Eagles 9-0(W) 18-14-0
04/24 Regular Mansfield Legacy Broncos 5-2(W) 19-14-0
04/27 District Keller Timber Creek Falcons 6-0(W) 20-14-0
04/30 District Keller Fossil Ridge Panthers 10-0(W) 21-14-0
05/07 Playoff Ft. Worth Paschal Panthers 0-3(W) 22-14-0
05/14 Playoff El Paso Montwood Rams 4-1(L) 22-15-0
05/15 Playoff El Paso Montwood Rams 11-0(W) 23-15-0
05/15 Playoff El Paso Montwood Rams 10-0(W) 24-15-0
05/21 Playoff Odessa Permian Panthers 5-1(W) 25-15-0
05/22 Playoff Odessa Permian Panthers 3-2(L) 25-16-0
05/22 Playoff Odessa Permian Panthers 11-1(W) 26-16-0
05/27 Playoff Marcus Marauders 5-4(W) 27-16-0
05/28 Playoff Marcus Marauders 0-9(W) 28-16-0
06/03 Playoff Keller Indians 2-1(L) 28-17-0
06/04 Playoff Keller Indians 11-1(W) 29-17-0
06/05 Playoff Keller Indians 6-4(L) 29-18-0

Byron Nelson Bobcats

Team Website:

Coach: Mike Killian(12 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Richi Trotter, Greg Garcia, Drew Borsellino

2020 Record:8-2-2

Returning Starters

Hudson White, Sr, MIF/C (.300 BA, 5 2B, HR) Ryan Pruitt, Jr, P/IF/OF (2.03 ERA in 10.1 IP) Trevor Packan, Sr, OF (.222 BA, 2 3B) Quaid Tschetter, Sr, C (.344 BA, 3 2B)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/25 Tournament Hebron Hawks 2-1(L) 0-1-0
02/26 Tournament L.D. Bell Raiders 5-5(T) 0-1-1
02/26 Tournament Denton Guyer Wildcats 0-8(W) 1-1-1
02/27 Tournament Arlington Martin Warriors 4-3(L) 1-2-1
02/27 Tournament Arlington Colts 11-4(W) 2-2-1
03/04 Tournament Denton Ryan Raiders 2-2(T) 2-2-2
03/04 Tournament Allen Eagles 5-4(L) 2-3-2
03/05 Tournament San Angelo Central Bobcats 9-5(L) 2-4-2
03/05 Tournament Marcus Marauders 7-1(W) 3-4-2
03/06 Tournament McKinney Boyd Broncos 10-0(W) 4-4-2
03/11 Tournament Colleyville Heritage Panthers 4-5(W) 5-4-2
03/11 Tournament Denton Ryan Raiders 11-2(W) 6-4-2
03/12 Tournament Lewisville Fighting Farmers 3-2(L) 6-5-2
03/13 Tournament Birdville Hawks 8-8(T) 6-5-3
03/13 Tournament The Colony Cougars 4-2(W) 7-5-3
03/16 District Southlake Carroll Dragons 2-1(W) 8-5-3
03/19 District Northwest Eaton Eagles 1-0(L) 8-6-3
03/23 District Keller Timber Creek Falcons 11-5(W) 9-6-3
03/26 District Keller Fossil Ridge Panthers 12-1(W) 10-6-3
04/01 District Keller Indians 1-0(L) 10-7-3
04/06 District Keller Central Chargers 6-2(W) 11-7-3
04/09 District Southlake Carroll Dragons 4-3(L) 11-8-3
04/10 Regular Marcus Marauders 12-0(L) 11-9-3
04/13 District Northwest Eaton Eagles 6-3(W) 12-9-3
04/17 Regular Flower Mound Jaguars 6-3(W) 13-9-3
04/17 District Keller Timber Creek Falcons 5-15(W) 14-9-3
04/20 District Keller Fossil Ridge Panthers 10-0(W) 15-9-3
04/27 District Keller Indians 13-2(L) 15-10-3
04/30 District Keller Central Chargers 4-2(W) 16-10-3
05/07 Playoff L.D. Bell Raiders 2-1(W) 17-10-3
05/08 Playoff L.D. Bell Raiders 2-1(L) 17-11-3
05/08 Playoff L.D. Bell Raiders 3-0(W) 18-11-3
05/14 Playoff Odessa Permian Panthers 3-2(L) 18-12-3
05/14 Playoff Odessa Permian Panthers 0-9(W) 19-12-3
05/15 Playoff Odessa Permian Panthers 7-9(L) 19-13-3

Northwest Eaton Eagles

Team Website:

Coach: Jeremy Fatheree(5 Years As Head Coach, 245 Career Wins)

Assistant Coaches: Jeremy Walker, Andy McDonald

2020 Record:12-3-2

Returning Starters

Laithe Shelley, Jr, IF/P Matthew Holt, Jr, IF/P Xavier Casserilla, Sr, IF/P Connor Massimini, Jr, OF/P Landon Winningham, Sr, OF Mason Lindstrom, Sr, P

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Regular Grand Prairie Gophers 8-0(W) 1-0-0
02/25 Tournament White Settlement Brewer Bears 9-3(W) 2-0-0
02/26 Tournament Birdville Hawks 10-0(W) 3-0-0
02/26 Tournament Richardson Eagles 10-4(W) 4-0-0
02/27 Tournament Ft. Worth Paschal Panthers 0-7(W) 5-0-0
02/27 Tournament Richardson Eagles 9-2(W) 6-0-0
03/02 Regular Haltom Buffalos 7-0(W) 7-0-0
03/04 Tournament Wichita Falls Rider Raiders 5-7(W) 8-0-0
03/04 Tournament Weatherford Kangaroos 1-0(W) 9-0-0
03/05 Tournament Frisco Reedy Lions 3-1(L) 9-1-0
03/05 Tournament Grapevine Mustangs 6-3(W) 10-1-0
03/06 Tournament Frisco Reedy Lions 2-12(W) 11-1-0
03/06 Tournament Weatherford Kangaroos 4-3(W) 12-1-0
03/11 Tournament Grapevine Mustangs 8-5(W) 13-1-0
03/11 Tournament White Settlement Brewer Bears 8-0(W) 14-1-0
03/12 Tournament Burleson Centennial Spartans 6-4(L) 14-2-0
03/12 Tournament Grapevine Mustangs 4-0(W) 15-2-0
03/13 Tournament Granbury Pirates 11-2(L) 15-3-0
03/16 District Keller Fossil Ridge Panthers 5-2(W) 16-3-0
03/19 District Byron Nelson Bobcats 1-0(W) 17-3-0
03/23 District Keller Indians 13-3(L) 17-4-0
03/26 District Keller Central Chargers 4-2(W) 18-4-0
03/30 District Southlake Carroll Dragons 7-4(L) 18-5-0
04/01 Regular Arlington Bowie Volunteers 14-0(W) 19-5-0
04/06 District Keller Timber Creek Falcons 9-6(W) 20-5-0
04/09 District Keller Fossil Ridge Panthers 5-0(W) 21-5-0
04/10 Regular Allen Eagles 8-7(W) 22-5-0
04/13 District Byron Nelson Bobcats 6-3(L) 22-6-0
04/16 District Keller Indians 11-5(L) 22-7-0
04/20 District Keller Central Chargers 12-4(W) 23-7-0
04/23 District Southlake Carroll Dragons 9-0(L) 23-8-0
04/30 District Keller Timber Creek Falcons 6-1(W) 24-8-0
05/07 Playoff Ft Worth Boswell Pioneers 12-5(W) 25-8-0
05/08 Playoff Ft Worth Boswell Pioneers 8-7(L) 25-9-0
05/08 Playoff Ft Worth Boswell Pioneers 9-5(W) 26-9-0
05/13 Playoff Midland Lee Rebels 9-3(L) 26-10-0
05/15 Playoff Midland Lee Rebels 10-0(W) 27-10-0
05/15 Playoff Midland Lee Rebels 5-4(W) 28-10-0
05/20 Playoff Keller Indians 9-4(L) 28-11-0
05/21 Playoff Keller Indians 2-1(W) 29-11-0
05/22 Playoff Keller Indians 13-10(L) 29-12-0

Keller Timber Creek Falcons

Team Website:

Coach: Derek Watson(13 Years As Head Coach, 284 Career Wins)

Assistant Coaches: Santos Cassilia, Royce Toler, Bradley Morrow, Michael Potts

2020 Record:7-6

Returning Starters

Alex Zepeda, Sr, MIF (.444 BA) Alejandro Mendoza, Sr, MIF (.297 BA) Ben Stephson, Sr, 3B/P (.667 BA) Chase Porter, Sr, 3B/P (.412 BA) Gonzalo Garza, Sr, C/DH (.350 BA) Blake Stracke, Jr, OF/1B/P (.294 BA) Aidan Rojas, Jr, C/P (.313 BA) Nathan Hunter, Sr, C (.273 BA) Aaron Hunter, Sr, C (.167 BA) Paul Rothe, Sr, OF (.600 BA)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/25 Tournament Abilene Eagles 12-1(W) 1-0-0
02/26 Tournament Midland Christian Mustangs 3-1(W) 2-0-0
02/27 Tournament Weatherford Kangaroos 5-2(W) 3-0-0
02/27 Tournament Abilene Cooper Cougars 8-3(W) 4-0-0
03/01 Regular White Settlement Brewer Bears 4-5(L) 4-1-0
03/04 Tournament Northwest Texans 9-3(L) 4-2-0
03/04 Tournament Decatur Eagles 3-2(W) 5-2-0
03/05 Tournament Frisco Lebanon Trail 1-12(W) 6-2-0
03/05 Tournament Abilene Wylie Bulldogs 6-0(L) 6-3-0
03/06 Tournament Abilene Wylie Bulldogs 14-0(L) 6-4-0
03/11 Tournament Lake Dallas Falcons 1-2(W) 7-4-0
03/11 Tournament Granbury Pirates 4-5(L) 7-5-0
03/12 Tournament Northwest Texans 6-1(W) 8-5-0
03/12 Tournament Lake Dallas Falcons 3-6(W) 9-5-0
03/13 Tournament Northwest Texans 10-0(L) 9-6-0
03/13 Tournament White Settlement Brewer Bears 1-3(W) 10-6-0
03/15 Regular Arlington Lamar Vikings 15-4(W) 11-6-0
03/19 District Keller Fossil Ridge Panthers 6-5(W) 12-6-0
03/23 District Byron Nelson Bobcats 11-5(L) 12-7-0
03/26 District Keller Indians 6-0(L) 12-8-0
03/27 Regular Irving Nimitz Vikings 12-2(W) 13-8-0
03/30 District Keller Central Chargers 7-6(L) 13-9-0
04/01 District Southlake Carroll Dragons 8-1(L) 13-10-0
04/06 District Northwest Eaton Eagles 9-6(L) 13-11-0
04/09 Regular Arlington Colts 10-0(L) 13-12-0
04/10 Regular Liberty Christian School Warriors 9-4(L) 13-13-0
04/13 District Keller Fossil Ridge Panthers 3-1(L) 13-14-0
04/17 District Byron Nelson Bobcats 5-15(L) 13-15-0
04/20 District Keller Indians 5-4(L) 13-16-0
04/23 District Keller Central Chargers 6-3(W) 14-16-0
04/27 District Southlake Carroll Dragons 6-0(L) 14-17-0
04/30 District Northwest Eaton Eagles 6-1(L) 14-18-0

Keller Fossil Ridge Panthers

Team Website:

Coach: Bruce Holmes(4 Years As Head Coach, 253 Career Wins)

Assistant Coaches: Josh Acton, Jeff Henkelman, Charlie Llewelyn, Jim Connis

2020 Record:2-11

Returning Starters

Mason Collins, Sr, OF JJ Lopez, Sr, IF/P Jayden Ayala, Sr, IF/P Jaiden Wallace, Sr, OF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/25 Tournament Grapevine Mustangs 2-13(L) 0-1-0
02/25 Tournament Midlothian Panthers 4-2(W) 1-1-0
02/26 Tournament Colleyville Heritage Panthers 11-1(W) 2-1-0
02/26 Tournament Lake Dallas Falcons 10-2(L) 2-2-0
02/27 Tournament Grapevine Mustangs 10-0(L) 2-3-0
03/04 Tournament Sherman Bearcats 3-11(W) 3-3-0
03/04 Tournament McKinney Lions 11-2(L) 3-4-0
03/05 Tournament Sachse Mustangs 1-0(L) 3-5-0
03/05 Tournament McKinney Boyd Broncos 8-6(W) 4-5-0
03/06 Tournament Dallas Jesuit Rangers 8-0(L) 4-6-0
03/09 Regular Weatherford Kangaroos 11-4(L) 4-7-0
03/11 Tournament Mansfield Summit Jaguars 1-5(L) 4-8-0
03/11 Tournament Midlothian Panthers 1-8(W) 5-8-0
03/12 Tournament Weatherford Kangaroos 9-7(L) 5-9-0
03/12 Tournament Mansfield Timberview Wolves 2-3(L) 5-10-0
03/13 Tournament Trinity Valley School Trojans 7-5(W) 6-10-0
03/16 District Northwest Eaton Eagles 5-2(L) 6-11-0
03/19 District Keller Timber Creek Falcons 6-5(L) 6-12-0
03/23 Regular Arlington Houston Texans 19-4(W) 7-12-0
03/26 District Byron Nelson Bobcats 12-1(L) 7-13-0
03/27 Regular Birdville Hawks 3-5(L) 7-14-0
03/30 District Keller Indians 14-0(L) 7-15-0
04/01 District Keller Central Chargers 1-0(W) 8-15-0
04/06 District Southlake Carroll Dragons 3-0(L) 8-16-0
04/09 District Northwest Eaton Eagles 5-0(L) 8-17-0
04/13 District Keller Timber Creek Falcons 3-1(W) 9-17-0
04/20 District Byron Nelson Bobcats 10-0(L) 9-18-0
04/23 District Keller Indians 15-2(L) 9-19-0
04/27 District Keller Central Chargers 3-0(L) 9-20-0
04/30 District Southlake Carroll Dragons 10-0(L) 9-21-0

Keller Central Chargers

Team Website:

Coach: Kyle Watson(4 Years As Head Coach, 84 Career Wins)

Assistant Coaches: Alfred Buster, Joe Stiles, Josh King, Glen Rogers

2020 Record:6-4-2

Returning Starters

Julien Hernandez, Sr, P/1B Colby Blalock, Sr, C/1B Trent Smith, Sr, OF Brant Wilson, Sr, P/OF Luke Tapley, Sr, OF Michael Riberich, Sr, 3B Jarret Worley, Sr, P Brent Griggs, Jr, 2B/C Noah Hack, Jr, 1B

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/25 Tournament Northwest Texans 2-1(L) 0-1-0
02/25 Tournament Lucas Lovejoy Leopards 5-0(L) 0-2-0
02/26 Tournament Northwest Texans 11-2(L) 0-3-0
02/26 Tournament Frisco Memorial 3-1(W) 1-3-0
02/27 Tournament Lucas Lovejoy Leopards 9-11(W) 2-3-0
03/04 Tournament Naaman Forest Rangers 10-4(W) 3-3-0
03/04 Tournament DeSoto Eagles 5-4(L) 3-4-0
03/05 Tournament Frisco Heritage Coyotes 2-4(W) 4-4-0
03/05 Tournament Haltom Buffalos 11-2(W) 5-4-0
03/06 Tournament South Grand Prairie Warriors 11-4(L) 5-5-0
03/11 Tournament Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 4-3(L) 5-6-0
03/11 Tournament Oakridge School Owls 1-0(L) 5-7-0
03/12 Tournament DeSoto Eagles 12-6(W) 6-7-0
03/13 Tournament Mesquite Poteet Pirates 4-9(W) 7-7-0
03/16 District Keller Indians 15-1(L) 7-8-0
03/18 Regular Arlington Lamar Vikings 3-2(W) 8-8-0
03/23 District Southlake Carroll Dragons 11-4(L) 8-9-0
03/26 District Northwest Eaton Eagles 4-2(L) 8-10-0
03/30 District Keller Timber Creek Falcons 7-6(W) 9-10-0
04/01 District Keller Fossil Ridge Panthers 1-0(L) 9-11-0
04/06 District Byron Nelson Bobcats 6-2(L) 9-12-0
04/09 District Keller Indians 10-0(L) 9-13-0
04/13 Regular Arlington Martin Warriors 14-2(L) 9-14-0
04/17 Regular Allen Eagles 5-4(L) 9-15-0
04/17 District Southlake Carroll Dragons 10-2(L) 9-16-0
04/20 District Northwest Eaton Eagles 12-4(L) 9-17-0
04/23 District Keller Timber Creek Falcons 6-3(L) 9-18-0
04/24 Regular Decatur Eagles 10-8(L) 9-19-0
04/27 District Keller Fossil Ridge Panthers 3-0(W) 10-19-0
04/30 District Byron Nelson Bobcats 4-2(L) 10-20-0