Division 15-3a Standings - 2021

District Overall
W L W L T
White Oak Roughnecks 10 2 20 12 1
New Diana Eagles 10 2 17 11 2
Gladewater Sabine Cardinals 9 3 23 6 0
Hughes Springs Mustangs 6 6 14 12 0
Daingerfield Tigers 5 7 10 8 1
Ore City Rebels 1 11 2 16 0
Gladewater Bears 1 11 8 17 0

White Oak Roughnecks

Team Website:

Coach: Skylar Stagner( Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Charles Foshee, Paul Bucher

2020 Record:10-2-1 / 1-0

Returning Starters

Dylan Carrell, Sr, SS/P (.317 BA, 18 RBI, 2-0) Graham Young, Sr, C Gavin Bzdil, Jr, P/OF (.375 BA, 15 RBI, 11 RS) Landon Anderson, Jr, P/1B/C (.500 BA, 1-0, 1 SV) Dylan Creager, Jr, OF (8 RBI, 7 RS) Max Tramel, Jr, IF/OF/P (.313 BA, 9 RS) Gavyn Jones, So, P/1B (.375 BA, 3-0)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/25 Tournament Gilmer Buckeyes 4-3(L) 0-1-0
02/26 Tournament Athens Hornets 9-5(W) 1-1-0
02/26 Tournament Central Heights Blue Devils 3-1(W) 2-1-0
02/27 Tournament Brook Hill Guard 9-3(W) 3-1-0
02/27 Tournament Central Heights Blue Devils 5-0(L) 3-2-0
03/04 Tournament Farmersville Farmers 3-3(T) 3-2-1
03/05 Tournament Paris Chisum Mustangs 10-0(W) 4-2-1
03/06 Tournament Hooks Hornets 3-2(L) 4-3-1
03/06 Tournament Edgewood Bulldogs 7-3(L) 4-4-1
03/09 District Daingerfield Tigers 14-4(W) 5-4-1
03/11 Tournament Harmony Eagles 8-7(L) 5-5-1
03/11 Tournament Elysian Fields Yellow Jackets 9-1(W) 6-5-1
03/12 Tournament Harmony Eagles 9-3(L) 6-6-1
03/13 Tournament Paris Wildcats 7-6(W) 7-6-1
03/16 District New Diana Eagles 9-3(L) 7-7-1
03/19 District Hughes Springs Mustangs 19-1(W) 8-7-1
03/23 Regular Hemphill Hornets 16-14(W) 9-7-1
03/26 District Ore City Rebels 19-1(W) 10-7-1
03/27 Regular Douglass Indians 5-0(L) 10-8-1
03/30 District Gladewater Bears 14-1(W) 11-8-1
04/01 District Gladewater Sabine Cardinals 5-4(W) 12-8-1
04/06 District Daingerfield Tigers 18-0(W) 13-8-1
04/10 District New Diana Eagles 4-3(L) 13-9-1
04/13 District Hughes Springs Mustangs 8-0(W) 14-9-1
04/21 District Ore City Rebels 14-2(W) 15-9-1
04/24 District Gladewater Bears 23-1(W) 16-9-1
04/27 District Gladewater Sabine Cardinals 4-2(W) 17-9-1
04/30 Regular Lindale Eagles 12-11(W) 18-9-1
05/06 Playoff Harleton Wildcats 5-4(L) 18-10-1
05/07 Playoff Harleton Wildcats 10-1(W) 19-10-1
05/08 Playoff Harleton Wildcats 15-3(W) 20-10-1
05/12 Playoff Atlanta Rabbits 6-2(L) 20-11-1
05/13 Playoff Atlanta Rabbits 4-3(L) 20-12-1

New Diana Eagles

Team Website:

Coach: Bernie Martinez(4 Years As Head Coach, 135 Career Wins)

Assistant Coaches: Sean Stacy, Cody Whitworth

2020 Record:10-4 / 1-0

Returning Starters

Zach Malone, Sr, 3B/RHP (2-0, 0.824 ERA) Elliot Foreman, So, C/IF/RHP (1 HR, 1 2B, 22 QAB)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/25 Tournament Lake Belton Broncos 9-9(T) 0-0-1
02/25 Tournament Clifton Cubs 19-2(W) 1-0-1
02/26 Tournament Ennis Lions 5-5(T) 1-0-2
02/26 Tournament China Spring Cougars 7-6(L) 1-1-2
02/27 Tournament Ennis Lions 7-8(W) 2-1-2
03/04 Tournament Longview Pine Tree Pirates 1-6(W) 3-1-2
03/04 Tournament Palestine Wildcats 5-3(W) 4-1-2
03/06 Tournament Central Heights Blue Devils 5-4(L) 4-2-2
03/06 Tournament Kilgore Bulldogs 4-3(L) 4-3-2
03/09 District Hughes Springs Mustangs 4-3(W) 5-3-2
03/11 Regular Benton, LA 2-6(L) 5-4-2
03/13 Regular Benton, LA 3-10(L) 5-5-2
03/13 Regular Benton, LA 4-11(L) 5-6-2
03/16 District White Oak Roughnecks 9-3(W) 6-6-2
03/19 District Ore City Rebels 20-0(W) 7-6-2
03/23 District Gladewater Bears 5-1(W) 8-6-2
03/26 District Gladewater Sabine Cardinals 5-4(L) 8-7-2
03/27 Regular Carthage Bulldogs 8-4(L) 8-8-2
03/30 District Daingerfield Tigers 5-2(W) 9-8-2
04/01 Regular Evangel Christian, LA 5-4(W) 10-8-2
04/06 District Hughes Springs Mustangs 4-3(L) 10-9-2
04/10 District White Oak Roughnecks 4-3(W) 11-9-2
04/13 District Ore City Rebels 15-2(W) 12-9-2
04/19 District Gladewater Bears 12-0(W) 13-9-2
04/20 District Gladewater Sabine Cardinals 10-5(W) 14-9-2
04/24 District Daingerfield Tigers 2-0(W) 15-9-2
04/28 Regular Bullard Panthers 1-0(L) 15-10-2
05/07 Playoff Troup Tigers 11-1(W) 16-10-2
05/08 Playoff Troup Tigers 8-1(W) 17-10-2
05/13 Playoff Mineola Yellowjackets 3-2(L) 17-11-2

Gladewater Sabine Cardinals

Team Website:

Coach: Michael Mayfield(10 Years As Head Coach, 111 Career Wins)

Assistant Coaches: Bo Barrow

2020 Record:9-4 / 0-1

Returning Starters

Caden Loveless, Sr, OF Alex Galyean, Jr, P/C/IF Kile STripland, Jr, IF/OF Carter Patterson, Jr, OF Jace Burns, Jr, P/C/IF Caden Richardson, Jr, IF/OF Matt Huey, Jr, P/IF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/25 Tournament Tatum Eagles 12-1(W) 1-0-0
02/25 Tournament Farmersville Farmers 2-1(W) 2-0-0
02/27 Tournament Cumberland Academy Knights 25-0(W) 3-0-0
03/02 Tournament Winnsboro Raiders 12-2(W) 4-0-0
03/04 Tournament Harmony Eagles 5-4(L) 4-1-0
03/04 Tournament Palestine Wildcats 5-0(W) 5-1-0
03/05 Tournament Central Heights Blue Devils 4-1(L) 5-2-0
03/06 Tournament Longview Pine Tree Pirates 1-9(W) 6-2-0
03/09 District Ore City Rebels 9-0(W) 7-2-0
03/11 Tournament Gilmer Buckeyes 11-5(W) 8-2-0
03/11 Tournament Tyler Chapel Hill Bulldogs 10-4(W) 9-2-0
03/12 Tournament Greenville Lions 4-1(W) 10-2-0
03/12 Tournament Wills Point Tigers 7-2(W) 11-2-0
03/13 Tournament Gilmer Buckeyes 9-3(L) 11-3-0
03/16 District Gladewater Bears 6-0(W) 12-3-0
03/19 Regular Redwater Dragons 11-1(W) 13-3-0
03/23 District Daingerfield Tigers 16-4(W) 14-3-0
03/26 District New Diana Eagles 5-4(W) 15-3-0
03/30 District Hughes Springs Mustangs 7-4(W) 16-3-0
04/01 District White Oak Roughnecks 5-4(L) 16-4-0
04/06 District Ore City Rebels 15-2(W) 17-4-0
04/09 District Gladewater Bears 15-3(W) 18-4-0
04/19 District Daingerfield Tigers 11-0(W) 19-4-0
04/20 District New Diana Eagles 10-5(L) 19-5-0
04/24 District Hughes Springs Mustangs 6-2(W) 20-5-0
04/27 District White Oak Roughnecks 4-2(L) 20-6-0
05/07 Playoff Tatum Eagles 10-0(W) 21-6-0
05/08 Playoff Tatum Eagles 8-2(W) 22-6-0
05/13 Playoff Harmony Eagles 11-7(W) 23-6-0

Hughes Springs Mustangs

Team Website:

Coach: Alec Bryant(2 Years As Head Coach, 42 Career Wins)

Assistant Coaches: Andrew Dunn, Chris Castle

2020 Record:10-2

Returning Starters

Tyson Daigle, Sr, P/C/SS Corey Johns, Sr, P/OF Waylon Goodson, Sr, P/IF Zach Moore, Jr, P/1B/OF Chase Brown, Jr, 1B/3B

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Regular Tyler All Saints Episcopal Trojans 29-0(W) 1-0-0
02/23 Regular Tyler All Saints Episcopal Trojans 21-0(W) 2-0-0
02/25 Tournament Mineola Yellowjackets 7-1(W) 3-0-0
02/26 Tournament Commerce Tigers 3-2(W) 4-0-0
02/26 Tournament Prairiland Patriots 3-5(L) 4-1-0
02/27 Tournament Paris Wildcats 13-3(L) 4-2-0
03/04 Tournament Edgewood Bulldogs 8-0(W) 5-2-0
03/05 Tournament Jacksonville Indians 0-8(W) 6-2-0
03/05 Tournament Farmersville Farmers 6-5(L) 6-3-0
03/06 Tournament Grand Saline Indians 9-1(W) 7-3-0
03/09 District New Diana Eagles 4-3(L) 7-4-0
03/11 Tournament Tyler All Saints Episcopal Trojans 12-0(W) 8-4-0
03/19 District White Oak Roughnecks 19-1(L) 8-5-0
03/23 District Ore City Rebels 8-2(W) 9-5-0
03/26 District Gladewater Bears 11-8(W) 10-5-0
03/27 Regular Grace Community Cougars 12-2(L) 10-6-0
03/30 District Gladewater Sabine Cardinals 7-4(L) 10-7-0
04/02 District Daingerfield Tigers 3-2(L) 10-8-0
04/06 District New Diana Eagles 4-3(W) 11-8-0
04/13 District White Oak Roughnecks 8-0(L) 11-9-0
04/17 District Ore City Rebels 11-1(W) 12-9-0
04/20 District Gladewater Bears 5-1(W) 13-9-0
04/24 District Gladewater Sabine Cardinals 6-2(L) 13-10-0
04/27 District Daingerfield Tigers 11-6(W) 14-10-0
05/07 Playoff Elysian Fields Yellow Jackets 17-5(L) 14-11-0
05/08 Playoff Elysian Fields Yellow Jackets 9-3(L) 14-12-0

Daingerfield Tigers

Team Website:

Coach: Jermaine Mitchell( Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches:

2020 Record:2-3

Returning Starters

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/25 Tournament Merit Bland Tigers 1-11(W) 1-0-0
02/25 Tournament Linden-Kildare Tigers 3-7(W) 2-0-0
03/02 Regular Omaha Pewitt Brahmas 14-1(W) 3-0-0
03/05 Tournament Maud Cardinals 2-12(W) 4-0-0
03/09 District White Oak Roughnecks 14-4(L) 4-1-0
03/11 Tournament Troup Tigers 10-0(L) 4-2-0
03/12 Tournament Frankston Indians 2-2(T) 4-2-1
03/16 District Ore City Rebels 12-1(W) 5-2-1
03/19 District Gladewater Bears 6-4(W) 6-2-1
03/23 District Gladewater Sabine Cardinals 16-4(L) 6-3-1
03/27 Regular Harmony Eagles 5-6(W) 7-3-1
03/30 District New Diana Eagles 5-2(L) 7-4-1
04/02 District Hughes Springs Mustangs 3-2(W) 8-4-1
04/06 District White Oak Roughnecks 18-0(L) 8-5-1
04/09 District Ore City Rebels 6-4(W) 9-5-1
04/13 District Gladewater Bears 18-5(W) 10-5-1
04/19 District Gladewater Sabine Cardinals 11-0(L) 10-6-1
04/24 District New Diana Eagles 2-0(L) 10-7-1
04/27 District Hughes Springs Mustangs 11-6(L) 10-8-1

Ore City Rebels

Team Website:

Coach: Brandt Plasterer( Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Jimmy Gill

2020 Record:5-3-1 / 1-0

Returning Starters

Lane Burks, Sr, P/SS (.485 BA, 15 RBI, 1.10 ERA) Allen Nigreville, Jr, P/SS/C (.355 BA, 11 RS, 15 SB) Trevor Harris, Jr, 2B (.417 BA, 9 RS, 7 RBI) Ernesto DeSantiago, Sr, CF (.270 BA) Juan Garcia, So, C/OF (.296 BA)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
03/04 Tournament Douglass Indians 6-1(L) 0-1-0
03/05 Tournament Harleton Wildcats 14-0(L) 0-2-0
03/05 Tournament Waskom Wildcats 1-2(W) 1-2-0
03/09 District Gladewater Sabine Cardinals 9-0(L) 1-3-0
03/11 Tournament Frankston Indians 7-4(L) 1-4-0
03/11 Tournament Troup Tigers 8-0(L) 1-5-0
03/12 Tournament Joaquin Rams 9-8(L) 1-6-0
03/16 District Daingerfield Tigers 12-1(L) 1-7-0
03/19 District New Diana Eagles 20-0(L) 1-8-0
03/23 District Hughes Springs Mustangs 8-2(L) 1-9-0
03/26 District White Oak Roughnecks 19-1(L) 1-10-0
04/01 District Gladewater Bears 6-4(W) 2-10-0
04/06 District Gladewater Sabine Cardinals 15-2(L) 2-11-0
04/09 District Daingerfield Tigers 6-4(L) 2-12-0
04/13 District New Diana Eagles 15-2(L) 2-13-0
04/17 District Hughes Springs Mustangs 11-1(L) 2-14-0
04/21 District White Oak Roughnecks 14-2(L) 2-15-0
04/27 District Gladewater Bears 9-1(L) 2-16-0

Gladewater Bears

Team Website:

Coach: Jeff Hodges(7 Years As Head Coach, 69 Career Wins)

Assistant Coaches:

2020 Record:8-9 / 0-1

Returning Starters

Kā€™havia Reese, Sr, IF (.344 BA, 2 2B, 10 RBI) Garrett Glenn, Sr, IF (.439 BA, 2 2B, 11 RBI) Tanner Gothard, Jr, IF/P (.375 BA, 1 3B, 10 RBI) Benjamin Alvarez, Jr, C/P/OF (.143 BA, 3 2B, 10 RBI) Devin Walker, Jr, C/DH (.257 BA, 4 2B, 9 RBI)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/25 Tournament Pittsburg Pirates 11-2(L) 0-1-0
02/27 Tournament Van Vandals 10-2(L) 0-2-0
02/27 Tournament Longview Spring Hill Panthers 12-2(L) 0-3-0
03/04 Tournament Quinlan Ford Panthers 10-1(W) 1-3-0
03/04 Tournament Alba-Golden Panthers 7-4(W) 2-3-0
03/05 Tournament Tyler Chapel Hill Bulldogs 7-4(W) 3-3-0
03/06 Tournament Tyler Chapel Hill Bulldogs 11-5(W) 4-3-0
03/06 Tournament Tyler All Saints Episcopal Trojans 18-0(W) 5-3-0
03/09 Regular Atlanta Rabbits 12-2(L) 5-4-0
03/11 Tournament Alba-Golden Panthers 2-13(W) 6-4-0
03/11 Tournament Linden-Kildare Tigers 2-10(W) 7-4-0
03/13 Tournament Hawkins Hawks 6-2(L) 7-5-0
03/16 District Gladewater Sabine Cardinals 6-0(L) 7-6-0
03/19 District Daingerfield Tigers 6-4(L) 7-7-0
03/23 District New Diana Eagles 5-1(L) 7-8-0
03/26 District Hughes Springs Mustangs 11-8(L) 7-9-0
03/30 District White Oak Roughnecks 14-1(L) 7-10-0
04/01 District Ore City Rebels 6-4(L) 7-11-0
04/05 Regular Mineola Yellowjackets 5-3(L) 7-12-0
04/09 District Gladewater Sabine Cardinals 15-3(L) 7-13-0
04/13 District Daingerfield Tigers 18-5(L) 7-14-0
04/19 District New Diana Eagles 12-0(L) 7-15-0
04/20 District Hughes Springs Mustangs 5-1(L) 7-16-0
04/24 District White Oak Roughnecks 23-1(L) 7-17-0
04/27 District Ore City Rebels 9-1(W) 8-17-0