Division 27-4a Standings - 2022

District Overall
W L W L T
La Vernia Bears 5 1 16 8 0
Geronimo Navarro Panthers 4 2 19 12 0
Cuero Gobblers 2 4 8 19 0
Gonzales Apaches 1 5 9 15 0

La Vernia Bears

Coach: Judd Guidry (5 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Logan Cordes, Brandon Miller

2021 Record:17-13 / 2-4 / Bi-District Finalists

Returning Starters

Ethan Walker, Sr, P/IF Brandon Craig, Sr, OF/P Graysen Womack, Sr, P/IF Tyler Hensley, Jr, OF/P Cash Casas, So, IF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
03/01 Regular Lytle Pirates 16-0(W) 1-0-0
03/03 Tournament Victoria West Warriors 8-0(W) 2-0-0
03/03 Tournament Port Lavaca Calhoun Sandcrabs 1-7(W) 3-0-0
03/04 Tournament Vanderbilt Industrial Cobras 2-0(W) 4-0-0
03/05 Tournament Yoakum Bulldogs 7-0(W) 5-0-0
03/05 Tournament El Campo Ricebirds 8-7(L) 5-1-0
03/08 Regular Universal City Randolph Ro-Hawks 21-0(W) 6-1-0
03/15 Regular Cornerstone Christian 7-13(L) 6-2-0
03/18 Regular Pleasanton Eagles 11-1(L) 6-3-0
03/22 Regular Marion Bulldogs 1-3(L) 6-4-0
03/29 Regular Somerset Bulldogs 3-0(W) 7-4-0
04/01 Regular Somerset Bulldogs 8-2(W) 8-4-0
04/08 Regular Holy Cross Knights 23-1(W) 9-4-0
04/09 Regular El Campo Ricebirds 6-5(L) 9-5-0
04/11 District Gonzales Apaches 13-3(W) 10-5-0
04/14 District Gonzales Apaches 6-2(W) 11-5-0
04/19 District Cuero Gobblers 8-0(W) 12-5-0
04/22 District Cuero Gobblers 7-2(W) 13-5-0
04/26 District Geronimo Navarro Panthers 5-0(L) 13-6-0
04/29 District Geronimo Navarro Panthers 11-5(W) 14-6-0
05/02 Regular Giddings Buffaloes 18-7(W) 15-6-0
05/06 Playoff Comal Davenport Wolves 7-3(W) 16-6-0
05/07 Playoff Comal Davenport Wolves 2-0(L) 16-7-0
05/07 Playoff Comal Davenport Wolves 12-11(L) 16-8-0

Geronimo Navarro Panthers

Coach: Kris Cavazos (4 Years As Head Coach, 105 Career Wins)

Assistant Coaches: Caleb Murrile, Justin Dunnam

2021 Record:31-6 / 6-0 / Regional Semi-Finalist

Returning Starters

Jaxen Monkerud, Sr, P/OF (THSBCA 1st Team All State) Kaden Monkerud, Sr, C/1B (1st Team All District) Jacob Frederick, Sr, OF/3B/P (1st Team All District) William Boswell, Sr, 3B/P (1st Team All District) Triston Brashears, Sr, 1B/C/DH (THSBCA 3rd Team All State) Marco Moncada, Jr, OF (2nd Team All District) Bryce Nall, Jr, P/SS/OF (District Newcomer of the Year)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Regular Austin Akins Eagles 4-0(W) 1-0-0
02/24 Tournament Legacy 1-0(W) 2-0-0
02/24 Tournament Converse Judson Rockets 1-0(W) 3-0-0
02/25 Tournament Lufkin Panthers 7-2(L) 3-1-0
02/25 Tournament Pleasanton Eagles 11-7(W) 4-1-0
03/01 Regular Somerset Bulldogs 8-6(L) 4-2-0
03/03 Tournament Medina Valley Panthers 4-0(L) 4-3-0
03/04 Tournament Brentwood Christian School Bears 6-8(L) 4-4-0
03/04 Tournament San Antonio Christian Lions 7-5(W) 5-4-0
03/05 Tournament Antonian Prep Apaches 7-2(W) 6-4-0
03/08 Regular Fredericksburg Billies 4-2(W) 7-4-0
03/10 Tournament Alice Coyotes 3-2(L) 7-5-0
03/10 Tournament Sealy Tigers 14-6(L) 7-6-0
03/11 Tournament Madisonville Mustangs 7-15(W) 8-6-0
03/15 Regular Somerset Bulldogs 6-2(W) 9-6-0
03/16 Regular Austin Akins Eagles 1-7(L) 9-7-0
03/18 Regular Comal Davenport Wolves 6-5(W) 10-7-0
03/18 Regular Comal Davenport Wolves 11-1(W) 11-7-0
03/22 Regular Pleasanton Eagles 14-6(L) 11-8-0
03/25 Regular Crystal City Javelinas 9-0(W) 12-8-0
03/29 Regular Devine Warhorses 4-14(W) 13-8-0
04/01 Regular Hondo Owls 11-1(W) 14-8-0
04/11 District Cuero Gobblers 13-2(W) 15-8-0
04/14 District Cuero Gobblers 7-4(L) 15-9-0
04/20 District Gonzales Apaches 8-0(W) 16-9-0
04/22 District Gonzales Apaches 13-0(W) 17-9-0
04/26 District La Vernia Bears 5-0(W) 18-9-0
04/29 District La Vernia Bears 11-5(L) 18-10-0
05/06 Playoff Wimberley Texans 4-0(W) 19-10-0
05/07 Playoff Wimberley Texans 7-3(L) 19-11-0
05/07 Playoff Wimberley Texans 15-5(L) 19-12-0

Cuero Gobblers

Coach: Colby Mica (1 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Doug Patek, Scott Olivo

2021 Record:13-11 / 3-3 / Bi-District Finalist

Returning Starters

Jerry Rossett, Sr, OF/P Jacob Baker, Jr, SS/P Brandt Patek, So, OF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Regular Yoakum Bulldogs 7-1(L) 0-1-0
02/24 Tournament Victoria St. Joseph Flyers 12-4(W) 1-1-0
02/24 Tournament Edna Cowboys 10-6(W) 2-1-0
02/25 Tournament Bastrop Cedar Creek Eagles 10-0(L) 2-2-0
02/25 Tournament Victoria West Warriors 9-2(L) 2-3-0
03/03 Tournament Hallettsville Brahmas 10-5(L) 2-4-0
03/03 Tournament Universal City Randolph Ro-Hawks 7-5(W) 3-4-0
03/04 Tournament El Campo Ricebirds 5-3(L) 3-5-0
03/05 Tournament Port Lavaca Calhoun Sandcrabs 4-1(L) 3-6-0
03/10 Tournament La Grange Leopards 7-3(L) 3-7-0
03/10 Tournament Bellville Brahmas 16-2(L) 3-8-0
03/12 Tournament Sealy Tigers 9-6(L) 3-9-0
03/12 Tournament Madisonville Mustangs 9-0(L) 3-10-0
03/16 Regular Victoria St. Joseph Flyers 10-4(W) 4-10-0
03/16 Regular Victoria St. Joseph Flyers 7-2(W) 5-10-0
03/25 Regular Somerset Bulldogs 4-3(W) 6-10-0
03/29 Regular Pleasanton Eagles 6-1(L) 6-11-0
04/01 Regular Devine Warhorses 3-2(L) 6-12-0
04/08 Regular Ingleside Mustangs 3-2(L) 6-13-0
04/11 District Geronimo Navarro Panthers 13-2(L) 6-14-0
04/14 District Geronimo Navarro Panthers 7-4(W) 7-14-0
04/19 District La Vernia Bears 8-0(L) 7-15-0
04/22 District La Vernia Bears 7-2(L) 7-16-0
04/27 District Gonzales Apaches 7-5(W) 8-16-0
04/29 District Gonzales Apaches 3-13(L) 8-17-0
05/02 Regular La Grange Leopards 8-6(L) 8-18-0
05/06 Playoff Fischer Canyon Lake Hawks 8-3(L) 8-19-0

Gonzales Apaches

Coach: Beaux Gipson (1 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Zakary Rickerson

2021 Record:9-18 / 1-5 / Bi-District Finalist

Returning Starters

Carson Gaytan, Sr, P/IF Dustin Stevens, Sr, C Jared Cook, Sr, P/IF Paul Deleon, Sr, OF Joe Canales, Jr, P/1B/OF Jarren Johnson, Jr, P/IF Kason Tieken, Jr, P/OF T.J. Riojas, So, C/OF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Regular Fischer Canyon Lake Hawks 10-0(L) 0-1-0
02/24 Tournament Rockport-Fulton Pirates 5-4(L) 0-2-0
02/26 Regular Yoakum Bulldogs 11-4(L) 0-3-0
03/01 Regular Poteet Aggies 9-7(W) 1-3-0
03/03 Tournament Gregory-Portland JV 11-1(W) 2-3-0
03/03 Tournament Aransas Pass Panthers 9-5(W) 3-3-0
03/05 Tournament Taft Greyhounds 4-0(W) 4-3-0
03/10 Tournament Hallettsville Brahmas 2-8(L) 4-4-0
03/10 Tournament Schulenburg Shorthorns 4-3(W) 5-4-0
03/11 Tournament Killeen Shoemaker Wolves 11-3(W) 6-4-0
03/12 Tournament Shiner Comanches 0-5(L) 6-5-0
03/15 Regular Smithville Tigers 8-6(W) 7-5-0
03/22 Regular Manor New Tech Titans 13-3(W) 8-5-0
03/25 Regular Brentwood Christian School Bears 0-3(L) 8-6-0
03/29 Regular Port Lavaca Calhoun Sandcrabs 15-3(L) 8-7-0
04/09 Regular Comal Davenport Wolves 15-4(L) 8-8-0
04/11 District La Vernia Bears 13-3(L) 8-9-0
04/14 District La Vernia Bears 6-2(L) 8-10-0
04/20 District Geronimo Navarro Panthers 8-0(L) 8-11-0
04/22 District Geronimo Navarro Panthers 13-0(L) 8-12-0
04/27 District Cuero Gobblers 7-5(L) 8-13-0
04/29 District Cuero Gobblers 3-13(W) 9-13-0
05/06 Playoff Boerne Greyhounds 19-6(L) 9-14-0
05/07 Playoff Boerne Greyhounds 10-0(L) 9-15-0