Division 7-4a Standings - 2019

District Overall
W L W L T
Brownwood Lions 6 2 16 12 0
Godley Wildcats 5 3 15 11 1
Glen Rose Tigers 5 3 17 12 0
Stephenville Yellowjackets 3 4 18 9 1
Mineral Wells Rams 0 7 7 15 0

Brownwood Lions

Team Website:

Coach: Blandon Hancock(3 Years As Head Coach, 73 Career Wins)

Assistant Coaches: Brandon Brown; Tyler Horton

2018 Record: 17-11 Bi-District Finalist

Returning Starters

Cain Kittrel, Sr, C (1st team AD); Grayson Swanzy, Sr, SS/P (1st Team AD); Gavon Clemons, Sr, 3B/P (1st Team AD); Hunter Leonard, Sr, OF (1st Team AD); Reese Rodgers, Jr, OF (1st Team AD); Jacob Dorsett, Jr, P/OF; AJ McCarty, Jr, OF (2nd Team AD); Kris Hobbs, So, Ut; Rowdy Gregory, Jr, DH; Mason Ryden, Jr, P

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Tournament Decatur Eagles 11-0(L) 0-1-0
02/21 Tournament Canyon Eagles 9-3(L) 0-2-0
02/22 Tournament Wichita Falls Coyotes 8-3(L) 0-3-0
02/28 Tournament Liberty Christian JV 4-3(W) 1-3-0
03/01 Tournament Windthorst Trojans 3-12(W) 2-3-0
03/01 Tournament Ranger JC 5-1(W) 3-3-0
03/01 Tournament Ranger JC 9-5(W) 4-3-0
03/08 Tournament Troy Trojans 9-7(L) 4-4-0
03/08 Tournament Clyde Bulldogs 10-0(L) 4-5-0
03/09 Tournament Little River Academy Bumblebees 11-4(L) 4-6-0
03/16 Regular Pflugerville Connally Cougars 7-6(W) 5-6-0
03/19 Regular Llano Yellowjackets 7-2(L) 5-7-0
03/19 Regular Llano Yellowjackets 5-3(L) 5-8-0
03/26 Regular Clyde Bulldogs 6-9(W) 6-8-0
03/29 District Stephenville Yellowjackets 6-7(W) 7-8-0
04/02 District Mineral Wells Rams 16-1(W) 8-8-0
04/05 District Glen Rose Tigers 9-5(W) 9-8-0
04/09 District Godley Wildcats 5-6(W) 10-8-0
04/16 District Stephenville Yellowjackets 6-4(W) 11-8-0
04/18 District Mineral Wells Rams 2-10(W) 12-8-0
04/23 District Glen Rose Tigers 2-14(L) 12-9-0
04/26 District Godley Wildcats 3-5(L) 12-10-0
05/02 Playoff Springtown Porcupines 8-0(W) 13-10-0
05/03 Playoff Springtown Porcupines 8-0(W) 14-10-0
05/10 Playoff Midland Greenwood Rangers 15-3(W) 15-10-0
05/10 Playoff Midland Greenwood Rangers 12-0(W) 16-10-0
05/16 Playoff Argyle Eagles 22-0(L) 16-11-0
05/17 Playoff Argyle Eagles 11-1(L) 16-12-0

Godley Wildcats

Team Website:

Coach: Pat Maxwell(7 Years As Head Coach, 360 Career Wins)

Assistant Coaches: Ben Ogle; Brent Lewis

2018 Record: 30-3 (11-1) District Champions; State Semi-Finalist

Returning Starters

Chase Lummus, JS, 1B/P (.440, 10 2B, 38 RBI, 38 R, 6-0; 1st Team AD); Nick Menchaca, Sr, INF/P (.305, 8 2B, 22 RBI, 25 R; 1st Team AD); Easton James, Sr, OF (.441, 7 2B, 17 RBI, 26 R; 1st Team AD); Braden Karnes, So, 3B/P (.264)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/28 Tournament Paradise Panthers 0-9(W) 1-0-0
02/28 Tournament Decatur Eagles 4-0(L) 1-1-0
03/01 Tournament Bowie Jackrabbits 1-5(W) 2-1-0
03/01 Tournament Muenster Hornets 0-13(W) 3-1-0
03/01 Tournament Vernon Lions 7-5(W) 4-1-0
03/07 Tournament China Spring Cougars 3-3(T) 4-1-1
03/08 Tournament Iowa Park Hawks 3-1(L) 4-2-1
03/08 Tournament Kennedale Wildcats 4-0(L) 4-3-1
03/09 Tournament Midlothian Heritage Jaguars 1-10(L) 4-4-1
03/14 Regular Big Spring Steers 4-12(W) 5-4-1
03/14 Regular Big Spring Steers 6-5(L) 5-5-1
03/19 Regular China Spring Cougars 4-2(W) 6-5-1
03/22 Regular Bridgeport Bulls 1-12(W) 7-5-1
03/26 District Stephenville Yellowjackets 3-1(L) 7-6-1
03/29 District Mineral Wells Rams 5-6(W) 8-6-1
04/02 District Glen Rose Tigers 3-4(L) 8-7-1
04/05 Regular Windthorst Trojans 11-3(L) 8-8-1
04/09 District Brownwood Lions 5-6(L) 8-9-1
04/12 District Stephenville Yellowjackets 1-0(W) 9-9-1
04/16 District Mineral Wells Rams 12-1(W) 10-9-1
04/19 District Glen Rose Tigers 4-14(W) 11-9-1
04/26 District Brownwood Lions 3-5(W) 12-9-1
04/27 Regular Glen Rose Tigers 4-1(W) 13-9-1
05/02 Playoff Krum Bobcats 3-1(W) 14-9-1
05/04 Playoff Krum Bobcats 3-2(W) 15-9-1
05/10 Playoff Iowa Park Hawks 7-0(L) 15-10-1
05/11 Playoff Iowa Park Hawks 2-1(L) 15-11-1

Glen Rose Tigers

Team Website:

Coach: James Evans(5 Years As Head Coach, 386 Career Wins)

Assistant Coaches: Fred Cordova; Brennan Dingler

2018 Record: 14-12 (5-7) Bi-District Finalist

Returning Starters

River Costello, Sr, IF/P (Honorable Mention); Davis Shackelford, Jr, OF/P (Pitcher of the Year); Ashton Smith, Jr, C (Honorable Mention); Jett Gould, Sr, Ut (2nd Team AD); Garrett Gilbreath, Sr, OF (Honorable Mention); Coby Riley, Sr, Ut/P (Honorable Mention); Michael Watson, Jr, OF/P (Honorable Mention); Jadon Harper, Jr, IF/P (2nd Team AD)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Tournament Venus Bulldogs 15-3(W) 1-0-0
02/21 Tournament FW Castleberry Lions 4-0(W) 2-0-0
02/22 Tournament Everman Bulldogs 2-5(L) 2-1-0
02/23 Tournament Crowley Eagles 2-12(W) 3-1-0
02/26 Regular Keene Smith Chargers 10-0(W) 4-1-0
02/28 Tournament Carrollton Ranchview Wolves 3-0(W) 5-1-0
03/01 Tournament Grandview Zebras 5-0(L) 5-2-0
03/01 Tournament Waxahachie Life Mustangs 5-0(W) 6-2-0
03/02 Tournament Springtown Porcupines 8-4(L) 6-3-0
03/02 Tournament Crawford Pirates 8-7(W) 7-3-0
03/11 Regular Dallas Sunset Bisons 8-5(W) 8-3-0
03/14 Tournament Childress Bobcats 0-10(W) 9-3-0
03/14 Regular Graham Steers 0-6(L) 9-4-0
03/15 Tournament Henrietta Bearcats 0-9(W) 10-4-0
03/15 Tournament Bowie Jackrabbits 9-10(W) 11-4-0
03/19 Regular Springtown Porcupines 7-4(L) 11-5-0
03/22 Regular San Angelo Lake View Chiefs 11-1(W) 12-5-0
03/26 District Mineral Wells Rams 17-5(W) 13-5-0
03/29 Regular Springtown Porcupines 5-0(L) 13-6-0
04/02 District Godley Wildcats 3-4(W) 14-6-0
04/05 District Brownwood Lions 9-5(L) 14-7-0
04/09 District Stephenville Yellowjackets 4-5(W) 15-7-0
04/12 District Mineral Wells Rams 1-9(W) 16-7-0
04/19 District Godley Wildcats 4-14(L) 16-8-0
04/23 District Brownwood Lions 2-14(W) 17-8-0
04/26 District Stephenville Yellowjackets 2-1(L) 17-9-0
04/27 Regular Godley Wildcats 4-1(L) 17-10-0
05/02 Playoff Decatur Eagles 1-10(L) 17-11-0
05/03 Playoff Decatur Eagles 3-4(L) 17-12-0

Stephenville Yellowjackets

Team Website:

Coach: Justin Swenson(4 Years As Head Coach, 56 Career Wins)

Assistant Coaches: Tyler Kelsey; Blake Johnson; Trent Dunavant

2018 Record: 16-15-2 (7-5) Area Finalist

Returning Starters

Cody Storrs, Sr, C/OF; Derek Gifford, Sr, SS (.257, 4 3B, 18 RBI, 21 R; 1st Team AD); Trevor Easter, Sr, C (.382 OBP, 16 RBI, 10 CS; Honorable Mention); Caleb Smith, Sr, P (45.1 IP, 4-1, 26 K, 2.90 ERA, 1 Sv; 2nd Team AD); Mason Castleberry, Sr, OF/P (43.1 IP, 3.20 ERA, 47 K; 1st team AD); Gage Graham, Jr, OF (.305, 32 H, 14 RBI, 14 SB; 1st Team AD); Cade Dunavant, Sr, 2B (.291, 12 RBI, 12 SB; 2nd Team AD); Gabe Moore, Sr, 1B (.312, 11 2B, 26 RBI; 2nd Team AD); Derek Gifford, Sr, SS (.257, 4 3B, 18 RBI, 21 R; 1st Team AD)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Tournament Bridgeport Bulls 11-1(W) 1-0-0
02/21 Tournament Amarillo Tascosa Rebels 1-0(W) 2-0-0
02/22 Tournament Snyder Tigers 14-1(W) 3-0-0
02/23 Tournament Burkburnett Bulldogs 6-0(W) 4-0-0
02/28 Tournament Ft. Worth South Hills Scorpions 7-0(W) 5-0-0
03/01 Tournament Ft. Worth North Side Steers 13-2(W) 6-0-0
03/01 Tournament Azle Hornets 7-2(W) 7-0-0
03/02 Tournament Kennedale Wildcats 2-1(W) 8-0-0
03/07 Tournament Magnolia Bulldogs 8-6(W) 9-0-0
03/08 Tournament Austin St. Michael's Crusaders 5-4(W) 10-0-0
03/08 Tournament Fredericksburg Billies 7-7(T) 10-0-1
03/09 Tournament Llano Yellowjackets 4-3(W) 11-0-1
03/09 Tournament Wimberley Texans 3-10(L) 11-1-1
03/15 Regular Alvarado Indians 9-2(W) 12-1-1
03/15 Regular Kennedale Wildcats 13-6(W) 13-1-1
03/22 Regular Decatur Eagles 0-4(L) 13-2-1
03/26 District Godley Wildcats 3-1(W) 14-2-1
03/29 District Brownwood Lions 6-7(L) 14-3-1
03/30 Regular Graham Steers 6-4(L) 14-4-1
04/01 Regular Snyder Tigers 3-9(W) 15-4-1
04/05 District Mineral Wells Rams 10-1(W) 16-4-1
04/09 District Glen Rose Tigers 4-5(L) 16-5-1
04/12 District Godley Wildcats 1-0(L) 16-6-1
04/16 District Brownwood Lions 6-4(L) 16-7-1
04/19 Regular Ranger JC 12-1(W) 17-7-1
04/26 District Glen Rose Tigers 2-1(W) 18-7-1
05/02 Playoff Argyle Eagles 7-3(L) 18-8-1
05/03 Playoff Argyle Eagles 5-1(L) 18-9-1

Mineral Wells Rams

Team Website:

Coach: Josh Stone(1 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Michael Drake; Cameron Mavroulis

2018 Record: 10-17 Bi-District Finalist

Returning Starters

Brady Huseman, Sr, IF/C (.339; 2nd Team AD); Jared Singleton, Sr, C/IF; Braden Fryer, Jr, IF/P (.280; Honorable Mention); Brandon Hinojos, Sr, OF (.240); Ross Bullock, Sr, IF/P (.240, 2.80 ERA; Honorable Mention); Ryan Goodwin, Sr, OF/P

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Tournament Arlington Seguin Cougars 11-0(W) 1-0-0
02/21 Tournament Ft. Worth Polytechnic Parrots 3-10(W) 2-0-0
02/22 Tournament Ft. Worth South Hills Scorpions 12-2(W) 3-0-0
02/23 Tournament Joshua Owls 8-0(L) 3-1-0
02/26 Regular Lake Worth Bullfrogs 10-0(W) 4-1-0
02/28 Tournament Venus Bulldogs 6-3(W) 5-1-0
03/02 Tournament Olney Cubs 10-0(W) 6-1-0
03/07 Tournament Brock Eagles 11-0(L) 6-2-0
03/07 Tournament Grandview Zebras 6-1(L) 6-3-0
03/08 Tournament West Trojans 5-3(L) 6-4-0
03/09 Tournament Pantego Christian Academy Panthers 10-2(L) 6-5-0
03/19 Regular Decatur Eagles 13-3(L) 6-6-0
03/22 Regular Springtown Porcupines 10-0(W) 7-6-0
03/26 District Glen Rose Tigers 17-5(L) 7-7-0
03/29 District Godley Wildcats 5-6(L) 7-8-0
04/02 District Brownwood Lions 16-1(L) 7-9-0
04/05 District Stephenville Yellowjackets 10-1(L) 7-10-0
04/09 Regular Hawley Bearcats 15-3(L) 7-11-0
04/12 District Glen Rose Tigers 1-9(L) 7-12-0
04/16 District Godley Wildcats 12-1(L) 7-13-0
04/18 District Brownwood Lions 2-10(L) 7-14-0
04/26 Regular Fort Worth Country Day 3-1(L) 7-15-0