Division 16-3a Standings - 2019

District Overall
W L W L T
White Oak Roughnecks 12 2 22 10 1
Harmony Eagles 12 2 30 9 0
Troup Tigers 11 3 13 12 0
Gladewater Sabine Cardinals 9 5 15 9 0
Gladewater Bears 6 8 11 11 1
Arp Tigers 4 10 6 15 1
West Rusk Raiders 2 12 4 17 0
Winona Wildcats 0 14 2 21 0

White Oak Roughnecks

Team Website:

Coach: Skylar Stagner(6 Years As Head Coach, 106 Career Wins)

Assistant Coaches: Charles Foshee; Tyler Terry

2018 Record: 30-9/12-2; Regional Finalist

Returning Starters

Jacob Young, Sr, SS/P (.373, 36 R, 26 RBI, HM All-State) Collin Bower, Sr, OF/P (.305, 11 RBI, 8-2, HM All-State) Dalton Sumrow, Sr, OF (.308, 28 R, 19 RBI, 2nd Team AD) Trenton Gross, Sr, UTIL (.314, 20 R, 1st Team AD DH) John Thomsett, Sr, DH/1B (.306, 16 RBI, HM AD) Graham Young, So, C

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Tournament Nevada Community Braves 3-1(L) 0-1-0
02/22 Tournament Athens Hornets 8-0(L) 0-2-0
02/22 Tournament Paris North Lamar Panthers 3-1(L) 0-3-0
02/23 Tournament Mt. Vernon Tigers 10-10(T) 0-3-1
02/28 Tournament Winnsboro Raiders 9-2(W) 1-3-1
03/01 Tournament Hughes Springs Mustangs 6-1(L) 1-4-1
03/01 Tournament Jacksonville Indians 6-2(W) 2-4-1
03/02 Tournament Edgewood Bulldogs 6-5(L) 2-5-1
03/05 District Winona Wildcats 17-0(W) 3-5-1
03/07 Tournament Henderson Lions 9-1(W) 4-5-1
03/07 Tournament Paris Wildcats 12-2(W) 5-5-1
03/08 Tournament Athens Hornets 6-5(W) 6-5-1
03/12 District West Rusk Raiders 15-0(W) 7-5-1
03/15 District Arp Tigers 12-1(W) 8-5-1
03/19 District Troup Tigers 6-3(W) 9-5-1
03/22 District Gladewater Bears 14-7(W) 10-5-1
03/26 District Gladewater Sabine Cardinals 10-4(W) 11-5-1
03/29 District Winona Wildcats 17-5(W) 12-5-1
04/02 District Harmony Eagles 3-2(W) 13-5-1
04/05 District West Rusk Raiders 7-5(W) 14-5-1
04/09 District Arp Tigers 12-2(W) 15-5-1
04/12 District Troup Tigers 7-3(L) 15-6-1
04/16 District Gladewater Bears 7-1(W) 16-6-1
04/19 District Gladewater Sabine Cardinals 12-2(W) 17-6-1
04/23 District Harmony Eagles 8-1(L) 17-7-1
04/26 Regular Harmony Eagles 7-1(L) 17-8-1
04/30 Playoff Hughes Springs Mustangs 2-1(W) 18-8-1
04/30 Playoff Hughes Springs Mustangs 8-4(W) 19-8-1
05/10 Playoff Mt. Vernon Tigers 4-0(W) 20-8-1
05/10 Playoff Mt. Vernon Tigers 11-5(W) 21-8-1
05/16 Playoff Atlanta Rabbits 6-1(W) 22-8-1
05/17 Playoff Atlanta Rabbits 8-2(L) 22-9-1
05/17 Playoff Atlanta Rabbits 14-2(L) 22-10-1

Harmony Eagles

Team Website:

Coach: Ronnie McNeel(16 Years As Head Coach, 190 Career Wins)

Assistant Coaches: Jake Atchley; Adam Hogue; Lonnie Henry

2018 Record: 20-7-1/11-1; Regional Quarterfinalist

Returning Starters

Drew McNeel, Sr, SS (.443, .587 OBP, 2nd Team All-State) Easton Blackstone, Sr, C (.394, 46 RBI, HM All-State) Cameron Helpenstill, Sr, OF (.286, 8 SB, 1st Team AD) Gage Goddard, Jr, INF/P (.354, 23 RBI, 2nd Team All ETX) Hunter McNeel, Jr, OF (.306, 22 R, 14 RBI, 1st Team AD OF) Trent Hart, Jr, 1B (.279, 1 HR, 8 RBI, 1st Team AD UTIL)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Gilmer Buckeyes 3-2(L) 0-1-0
02/21 Tournament Tatum Eagles 14-5(L) 0-2-0
02/21 Tournament Tatum Eagles 6-8(W) 1-2-0
02/26 Regular Van Vandals 2-6(W) 2-2-0
02/28 Tournament Texarkana Liberty-Eylau Leopards 10-1(W) 3-2-0
03/01 Tournament New Diana Eagles 6-2(L) 3-3-0
03/01 Tournament Central Heights Blue Devils 8-5(W) 4-3-0
03/02 Tournament Kilgore Bulldogs 5-3(W) 5-3-0
03/05 District Gladewater Sabine Cardinals 15-4(W) 6-3-0
03/07 Tournament Nevada Community Braves 6-9(W) 7-3-0
03/08 Tournament Bells Panthers 6-2(W) 8-3-0
03/08 Tournament Greenville Lions 14-2(W) 9-3-0
03/09 Tournament Longview Spring Hill Panthers 0-8(L) 9-4-0
03/12 District Winona Wildcats 17-0(W) 10-4-0
03/14 District West Rusk Raiders 10-0(W) 11-4-0
03/19 District Arp Tigers 13-1(W) 12-4-0
03/22 District Troup Tigers 3-1(W) 13-4-0
03/26 District Gladewater Bears 11-0(W) 14-4-0
03/29 District Gladewater Sabine Cardinals 5-2(L) 14-5-0
04/02 District White Oak Roughnecks 3-2(L) 14-6-0
04/05 District Winona Wildcats 15-0(W) 15-6-0
04/09 District West Rusk Raiders 9-1(W) 16-6-0
04/12 District Arp Tigers 17-0(W) 17-6-0
04/16 District Troup Tigers 3-0(W) 18-6-0
04/19 District Gladewater Bears 14-1(W) 19-6-0
04/23 District White Oak Roughnecks 8-1(W) 20-6-0
04/26 Regular White Oak Roughnecks 7-1(W) 21-6-0
04/30 Playoff Jefferson Bulldogs 1-0(W) 22-6-0
05/03 Playoff Jefferson Bulldogs 12-1(W) 23-6-0
05/09 Playoff Winnsboro Raiders 22-1(W) 24-6-0
05/10 Playoff Winnsboro Raiders 8-7(L) 24-7-0
05/10 Playoff Winnsboro Raiders 14-2(W) 25-7-0
05/16 Playoff New Diana Eagles 9-2(W) 26-7-0
05/17 Playoff New Diana Eagles 3-1(W) 27-7-0
05/23 Playoff Gunter Tigers 1-0(W) 28-7-0
05/25 Playoff Gunter Tigers 13-1(W) 29-7-0
05/30 Playoff Van Alstyne Panthers 2-1(L) 29-8-0
05/31 Playoff Van Alstyne Panthers 7-6(W) 30-8-0
06/01 Playoff Van Alstyne Panthers 5-6(L) 30-9-0

Troup Tigers

Team Website:

Coach: Tell Ross(6 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Jordan Blackmon

2018 Record: 13-9/8-4; Bi-District Finalist

Returning Starters

Weslee Ross, Sr, INF/P (1st Team AD) Brandon Pike, Sr, OF (HM AD) Jaden Lewis, Jr, INF/OF/P (Newcomer of the Year) Grayson Driggs, Jr, INF/OF/P (1st Team AD) Jordan Elliott, Jr, OF/P (2nd Team AD)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Tournament Emory Rains Wildcats 3-4(L) 0-1-0
02/22 Tournament Athens Hornets 5-0(L) 0-2-0
02/22 Tournament Redwater Dragons 7-6(L) 0-3-0
03/01 Tournament Frankston Indians 5-1(L) 0-4-0
03/02 Tournament Tyler Chapel Hill Bulldogs 2-3(L) 0-5-0
03/02 Tournament Cushing Bearkats 0-5(L) 0-6-0
03/06 District Arp Tigers 7-5(W) 1-6-0
03/12 District Gladewater Bears 8-0(W) 2-6-0
03/15 District Gladewater Sabine Cardinals 12-6(W) 3-6-0
03/19 District White Oak Roughnecks 6-3(L) 3-7-0
03/22 District Harmony Eagles 3-1(L) 3-8-0
03/26 District West Rusk Raiders 12-1(W) 4-8-0
03/29 District Arp Tigers 8-3(W) 5-8-0
04/02 District Winona Wildcats 24-1(W) 6-8-0
04/05 District Gladewater Bears 3-1(W) 7-8-0
04/09 District Gladewater Sabine Cardinals 11-1(W) 8-8-0
04/12 District White Oak Roughnecks 7-3(W) 9-8-0
04/16 District Harmony Eagles 3-0(L) 9-9-0
04/19 District West Rusk Raiders 9-1(W) 10-9-0
04/23 District Winona Wildcats 22-2(W) 11-9-0
04/26 Regular Longview Spring Hill Panthers 7-10(L) 11-10-0
05/01 Playoff Elysian Fields Yellow Jackets 2-1(W) 12-10-0
05/01 Playoff Elysian Fields Yellow Jackets 15-2(W) 13-10-0
05/09 Playoff Atlanta Rabbits 4-0(L) 13-11-0
05/09 Playoff Atlanta Rabbits 3-2(L) 13-12-0

Gladewater Sabine Cardinals

Team Website:

Coach: Michael Mayfield(8 Years As Head Coach, 87 Career Wins)

Assistant Coaches: Bo Barrow; Dickie Robinson

2018 Record: 9-11-1/8-3; Bi-District Finalist

Returning Starters

Tucker Gabriel, Sr, C/OF/P (1st Team AD C) Caleb Bates, Sr, INF/P Will Perry, Sr, INF Landon McKinney, Jr, OF/P (1st Team AD P) A.J. Gresham, Jr, INF/OF/P (2nd Team AD SS) Kord Laird, Jr, OF/P (2nd Team AD OF)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Hawkins Hawks 5-1(W) 1-0-0
02/25 Regular Ore City Rebels 8-0(W) 2-0-0
02/28 Tournament Ore City Rebels 9-3(W) 3-0-0
03/01 Tournament Hawkins Hawks 8-2(W) 4-0-0
03/01 Tournament Quitman Bulldogs 20-5(W) 5-0-0
03/02 Tournament Union Grove Lions 3-4(L) 5-1-0
03/05 District Harmony Eagles 15-4(L) 5-2-0
03/08 Regular Price Carlisle Indians 13-3(W) 6-2-0
03/12 District Arp Tigers 16-6(W) 7-2-0
03/15 District Troup Tigers 12-6(L) 7-3-0
03/19 District Gladewater Bears 6-2(W) 8-3-0
03/22 District Winona Wildcats 28-0(W) 9-3-0
03/26 District White Oak Roughnecks 10-4(L) 9-4-0
03/29 District Harmony Eagles 5-2(W) 10-4-0
04/02 District West Rusk Raiders 10-3(W) 11-4-0
04/05 District Arp Tigers 6-2(W) 12-4-0
04/09 District Troup Tigers 11-1(L) 12-5-0
04/12 District Gladewater Bears 10-0(W) 13-5-0
04/16 District Winona Wildcats 14-5(W) 14-5-0
04/19 District White Oak Roughnecks 12-2(L) 14-6-0
04/23 District West Rusk Raiders 22-0(W) 15-6-0
04/26 Regular Gilmer Buckeyes 4-0(L) 15-7-0
04/29 Regular Linden-Kildare Tigers 3-9(L) 15-8-0
05/03 Playoff New Diana Eagles 6-5(L) 15-9-0

Gladewater Bears

Team Website:

Coach: Jeff Hodges(5 Years As Head Coach, 50 Career Wins)

Assistant Coaches: Jay Terry

2018 Record: 10-17/3-7; Bi-District Finalist

Returning Starters

Danny Badger, Sr, OF/P (.255, 10 RBI, 2nd Team AD P) Rashaud Johnson, Sr, OF (.227, 3 2B, 13 RBI) Robert Hodges, Jr, SS/P (.366, 15 RBI, 1st Team AD UTIL)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Brownsboro Bears 6-4(L) 0-1-0
02/25 Regular Longview Spring Hill Panthers 1-5(L) 0-2-0
02/28 Tournament Cumberland Academy Knights 15-4(W) 1-2-0
02/28 Tournament Alba-Golden Panthers 11-5(W) 2-2-0
03/01 Tournament Brownsboro Bears 3-3(T) 2-2-1
03/02 Tournament John Tyler Lions 17-10(W) 3-2-1
03/02 Tournament Lone Oak Buffaloes 18-3(W) 4-2-1
03/05 District West Rusk Raiders 8-6(W) 5-2-1
03/07 Tournament Big Sandy Wildcats 17-1(W) 6-2-1
03/08 Tournament Union Grove Lions 4-3(L) 6-3-1
03/12 District Troup Tigers 8-0(L) 6-4-1
03/15 District Winona Wildcats 21-7(W) 7-4-1
03/19 District Gladewater Sabine Cardinals 6-2(L) 7-5-1
03/22 District White Oak Roughnecks 14-7(L) 7-6-1
03/26 District Harmony Eagles 11-0(L) 7-7-1
03/29 District West Rusk Raiders 8-2(W) 8-7-1
04/02 District Arp Tigers 9-5(W) 9-7-1
04/05 District Troup Tigers 3-1(L) 9-8-1
04/09 District Winona Wildcats 11-2(W) 10-8-1
04/12 District Gladewater Sabine Cardinals 10-0(L) 10-9-1
04/16 District White Oak Roughnecks 7-1(L) 10-10-1
04/19 District Harmony Eagles 14-1(L) 10-11-1
04/23 District Arp Tigers 15-5(W) 11-11-1

Arp Tigers

Team Website:

Coach: Cody Burch(2 Years As Head Coach, 7 Career Wins)

Assistant Coaches: Bobby Parker; Winston Butler

2018 Record: 7-12/4-7

Returning Starters

Caleb Wright, Sr, SS Quinn Roberts, Sr, OF (1st Team AD OF) Zach Batie, Sr, 3B/UTIL (.319, 1st Team AD UTIL) Kajun Horton, Jr, 1B/UTIL (.316, 2nd Team AD UTIL) Weston Sanford, Jr, 2B/UTIL (.410, 2nd Team AD DH)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Garrison Bulldogs 15-3(L) 0-1-0
02/21 Tournament Fairfield Eagles 3-3(T) 0-1-1
02/23 Tournament Palestine Westwood Panthers 10-8(W) 1-1-1
02/23 Tournament Cayuga Wildcats 7-3(W) 2-1-1
02/25 Regular Jefferson Bulldogs 15-8(L) 2-2-1
03/06 District Troup Tigers 7-5(L) 2-3-1
03/07 Tournament Harleton Wildcats 0-7(L) 2-4-1
03/07 Tournament Jefferson Bulldogs 8-0(L) 2-5-1
03/08 Tournament Waskom Wildcats 6-2(L) 2-6-1
03/12 District Gladewater Sabine Cardinals 16-6(L) 2-7-1
03/15 District White Oak Roughnecks 12-1(L) 2-8-1
03/19 District Harmony Eagles 13-1(L) 2-9-1
03/22 District West Rusk Raiders 12-1(W) 3-9-1
03/26 District Winona Wildcats 18-4(W) 4-9-1
03/29 District Troup Tigers 8-3(L) 4-10-1
04/02 District Gladewater Bears 9-5(L) 4-11-1
04/05 District Gladewater Sabine Cardinals 6-2(L) 4-12-1
04/09 District White Oak Roughnecks 12-2(L) 4-13-1
04/12 District Harmony Eagles 17-0(L) 4-14-1
04/16 District West Rusk Raiders 4-0(W) 5-14-1
04/22 District Winona Wildcats 18-8(W) 6-14-1
04/23 District Gladewater Bears 15-5(L) 6-15-1

West Rusk Raiders

Team Website:

Coach: Nick Harrison( Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches:

2018 Record: 8-12/7-5; Bi-District Finalist

Returning Starters

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Hemphill Hornets 7-5(L) 0-1-0
02/25 Tournament Harleton Wildcats 9-2(L) 0-2-0
02/28 Tournament McLeod Longhorns 5-3(L) 0-3-0
03/01 Tournament Union Grove Lions 4-2(L) 0-4-0
03/01 Tournament Como-Pickton Eagles 3-8(W) 1-4-0
03/02 Tournament Hawkins Hawks 10-3(L) 1-5-0
03/05 District Gladewater Bears 8-6(L) 1-6-0
03/07 Tournament Hawkins Hawks 0-5(W) 2-6-0
03/12 District White Oak Roughnecks 15-0(L) 2-7-0
03/14 District Harmony Eagles 10-0(L) 2-8-0
03/19 District Winona Wildcats 12-1(W) 3-8-0
03/22 District Arp Tigers 12-1(L) 3-9-0
03/26 District Troup Tigers 12-1(L) 3-10-0
03/29 District Gladewater Bears 8-2(L) 3-11-0
04/02 District Gladewater Sabine Cardinals 10-3(L) 3-12-0
04/05 District White Oak Roughnecks 7-5(L) 3-13-0
04/09 District Harmony Eagles 9-1(L) 3-14-0
04/13 District Winona Wildcats 15-0(W) 4-14-0
04/16 District Arp Tigers 4-0(L) 4-15-0
04/19 District Troup Tigers 9-1(L) 4-16-0
04/23 District Gladewater Sabine Cardinals 22-0(L) 4-17-0

Winona Wildcats

Team Website:

Coach: Blaine Shackelford(1 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Jon Willis

2018 Record: 0-16/0-12

Returning Starters

Hunter McNutt, Sr, DH/OF Caleb Branch, Sr, 2B David Lindsay, Jr, UTIL/P Peyton Snow, So, 3B Colby McFarland, So, OF Caden Wharton, So, SS/P

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Alba-Golden Panthers 15-3(L) 0-1-0
02/21 Regular Como-Pickton Eagles 16-20(W) 1-1-0
02/25 Regular Palestine Westwood Panthers 13-1(L) 1-2-0
02/28 Tournament Daingerfield Tigers 0-15(L) 1-3-0
03/01 Tournament Big Sandy Wildcats 9-1(W) 2-3-0
03/02 Tournament Union Hill Bulldogs 13-10(L) 2-4-0
03/02 Tournament Tyler Bishop TK Gorman Crusaders 3-16(L) 2-5-0
03/05 District White Oak Roughnecks 17-0(L) 2-6-0
03/07 Tournament Palestine Westwood Panthers 13-0(L) 2-7-0
03/08 Tournament Waskom Wildcats 15-4(L) 2-8-0
03/12 District Harmony Eagles 17-0(L) 2-9-0
03/15 District Gladewater Bears 21-7(L) 2-10-0
03/19 District West Rusk Raiders 12-1(L) 2-11-0
03/22 District Gladewater Sabine Cardinals 28-0(L) 2-12-0
03/26 District Arp Tigers 18-4(L) 2-13-0
03/29 District White Oak Roughnecks 17-5(L) 2-14-0
04/02 District Troup Tigers 24-1(L) 2-15-0
04/05 District Harmony Eagles 15-0(L) 2-16-0
04/09 District Gladewater Bears 11-2(L) 2-17-0
04/13 District West Rusk Raiders 15-0(L) 2-18-0
04/16 District Gladewater Sabine Cardinals 14-5(L) 2-19-0
04/22 District Arp Tigers 18-8(L) 2-20-0
04/23 District Troup Tigers 22-2(L) 2-21-0