Division 22-3a Standings - 2019

District Overall
W L W L T
Kirbyville Wildcats 12 1 21 6 1
Orangefield Bobcats 11 2 15 9 0
Buna Cougars 8 5 10 10 3
Kountze Lions 6 7 11 9 0
Hardin Hornets 5 8 10 13 0
Anahuac Panthers 5 8 14 10 0
Warren Warriors 4 9 11 14 0
East Chambers Buccaneers 1 12 4 18 0

Kirbyville Wildcats

Team Website:

Coach: Craig Jones(2 Years As Head Coach, 394 Career Wins)

Assistant Coaches: Tracey Franklin; Mac Newcomb; David Lee Morgan

2018 Record: 30-9-1/13-1; Regional Finalist

Returning Starters

Tyler Brown, Sr, OF/P (.324, 14 SB, All-District OF) Justin Herriage, Sr, 1B/P (.402, 46 RBI, 10-0, District MVP) James Burchett, Sr, OF/P (.340, 11-3, District P of the Year) Will Rice, Sr, 3B/P (.271, 4-1, 4 SV, All-District P) Kaynon Bourque, Sr, 3B/DH/P (.304, 14 RBI, All-District DH) Haydenn Sharp, Jr, UTIL/P (.303, 13 RBI (2nd Team AD SS) Dilyn Bishop, Jr, OF/P (.229, 12 SB, 2nd Team AD OF) Hunter Wallis, So, OF (.255, 16 RBI, 14 SB)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Evadale Rebels 14-1(W) 1-0-0
02/21 Tournament Hardin-Jefferson Hawks 5-2(W) 2-0-0
02/22 Tournament Pittsburg Pirates 4-0(W) 3-0-0
02/22 Tournament Lumberton Raiders 7-2(W) 4-0-0
02/23 Tournament Porter Spartans 3-5(L) 4-1-0
02/26 Regular Little Cypress-Mauriceville Bears 0-4(W) 5-1-0
02/28 Tournament Evadale Rebels 13-0(W) 6-1-0
02/28 Tournament Deweyville Pirates 18-3(W) 7-1-0
03/01 Tournament Dallardsville Big Sandy Wildcats 0-2(L) 7-2-0
03/02 Tournament Colmesneil Bulldogs 18-6(W) 8-2-0
03/05 Regular Merryville, LA 14-4(W) 9-2-0
03/07 Tournament Bridge City Cardinals 3-6(L) 9-3-0
03/07 Tournament Carthage Bulldogs 5-4(L) 9-4-0
03/09 Tournament Needville Blue Jays 7-7(T) 9-4-1
03/09 Tournament Kilgore Bulldogs 10-0(L) 9-5-1
03/12 District Orangefield Bobcats 3-2(L) 9-6-1
03/15 District Anahuac Panthers 13-0(W) 10-6-1
03/19 District East Chambers Buccaneers 11-1(W) 11-6-1
03/22 District Warren Warriors 9-4(W) 12-6-1
03/26 District Kountze Lions 13-0(W) 13-6-1
03/29 District Hardin Hornets 10-0(W) 14-6-1
04/02 District Buna Cougars 0-13(W) 15-6-1
04/05 District Orangefield Bobcats 12-5(W) 16-6-1
04/09 District Anahuac Panthers 9-1(W) 17-6-1
04/12 District East Chambers Buccaneers 9-2(W) 18-6-1
04/16 District Warren Warriors 15-0(W) 19-6-1
04/19 District Kountze Lions 20-4(W) 20-6-1
04/23 District Hardin Hornets 9-3(W) 21-6-1

Orangefield Bobcats

Team Website:

Coach: Tim Erickson(3 Years As Head Coach, 93 Career Wins)

Assistant Coaches: Dennis Vansa; Hunter Uzzle

2018 Record: 18-8/6-4; Bi-District Finalist

Returning Starters

Johnny Armstrong, Sr, OF (1st Team AD OF) Blake Bradley, Sr, UTIL (1st Team AD P) Mason Gonzales, Sr, 3B/1B (1st Team AD 3B) Kent Michael, Jr, C (1st Team AD C) Kadeon Evans, Jr, SS (HM AD) Gunner Jones, So, OF (2nd Team AD OF)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Lumberton Raiders 2-3(L) 0-1-0
02/21 Tournament Bridge City Cardinals 2-3(L) 0-2-0
02/22 Tournament Nederland Bulldogs 3-6(L) 0-3-0
02/23 Tournament Port Arthur Memorial Titans 5-0(W) 1-3-0
02/28 Tournament Kilgore Bulldogs 5-6(L) 1-4-0
03/01 Tournament Longview Lobos 0-3(L) 1-5-0
03/01 Tournament Hardin-Jefferson Hawks 5-3(W) 2-5-0
03/02 Tournament New Diana Eagles 5-2(W) 3-5-0
03/05 Regular West Orange-Stark Mustangs 6-0(W) 4-5-0
03/07 Tournament Livingston Lions 15-2(L) 4-6-0
03/08 Tournament Hardin-Jefferson Hawks 8-3(L) 4-7-0
03/12 District Kirbyville Wildcats 3-2(W) 5-7-0
03/15 District East Chambers Buccaneers 19-0(W) 6-7-0
03/19 District Warren Warriors 5-4(W) 7-7-0
03/22 District Kountze Lions 12-0(W) 8-7-0
03/26 District Hardin Hornets 14-2(W) 9-7-0
03/29 District Buna Cougars 10-0(W) 10-7-0
04/02 District Anahuac Panthers 7-0(W) 11-7-0
04/05 District Kirbyville Wildcats 12-5(L) 11-8-0
04/09 District East Chambers Buccaneers 11-1(W) 12-8-0
04/12 District Warren Warriors 5-4(W) 13-8-0
04/16 District Kountze Lions 11-1(W) 14-8-0
04/19 District Hardin Hornets 12-2(W) 15-8-0
04/23 District Buna Cougars 7-5(L) 15-9-0

Buna Cougars

Team Website:

Coach: Kevin Terrier(14 Years As Head Coach, 208 Career Wins)

Assistant Coaches: Kyle Clark; Drew Charlton

2018 Record: 16-13/10-4; Area Finalist

Returning Starters

Trent Berry, Sr, 1B Kendal Knox, Sr, SS Kameron Hebert, Sr, INF Pate Shields, Sr, P Karson Goldman, Jr, 2B Reid Pollard, So, 3B Peyton Leon, So, OF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Tournament Nederland Bulldogs 3-8(L) 0-1-0
02/22 Tournament Port Arthur Memorial Titans 5-5(T) 0-1-1
02/23 Tournament Bridge City Cardinals 4-4(T) 0-1-2
02/26 Regular Bridge City Cardinals 1-14(L) 0-2-2
03/01 Tournament La Marque Cougars 14-2(W) 1-2-2
03/02 Tournament Northside Home School 5-4(W) 2-2-2
03/02 Tournament Little Cypress-Mauriceville Bears 0-1(L) 2-3-2
03/07 Tournament Lumberton Raiders 4-4(T) 2-3-3
03/08 Regular Kelly Catholic Bulldogs 3-6(L) 2-4-3
03/08 Tournament Silsbee Tigers 1-13(L) 2-5-3
03/12 District East Chambers Buccaneers 3-1(W) 3-5-3
03/15 District Warren Warriors 7-4(W) 4-5-3
03/19 District Kountze Lions 3-2(W) 5-5-3
03/22 District Hardin Hornets 3-2(L) 5-6-3
03/26 District Anahuac Panthers 17-16(W) 6-6-3
03/29 District Orangefield Bobcats 10-0(L) 6-7-3
04/02 District Kirbyville Wildcats 0-13(L) 6-8-3
04/05 District East Chambers Buccaneers 9-8(W) 7-8-3
04/09 District Warren Warriors 4-1(W) 8-8-3
04/12 District Kountze Lions 5-3(L) 8-9-3
04/16 District Hardin Hornets 7-3(W) 9-9-3
04/18 District Anahuac Panthers 3-2(L) 9-10-3
04/23 District Orangefield Bobcats 7-5(W) 10-10-3

Kountze Lions

Team Website:

Coach: Jeremy Hogan(5 Years As Head Coach, 58 Career Wins)

Assistant Coaches: Kale Terrier; Quintin Porter

2018 Record: 7-15/3-11

Returning Starters

Brayden Voigtman, Sr, C Kyler Thompson, Sr, 3B (2nd Team AD) Jaxon Martinka, Sr, INF Konnor Ballance, Sr, INF/P Hagen Matthews, Jr, OF/P Caden Laird, Jr, 1B/P Caleb Carter, Jr, OF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Liberty Panthers 9-8(L) 0-1-0
02/21 Tournament Silsbee Tigers 11-9(W) 1-1-0
02/22 Tournament Hamshire-Fannett Longhorns 10-3(W) 2-1-0
02/22 Tournament Onalaska Wildcats 12-1(W) 3-1-0
02/28 Tournament Hull-Daisetta Bobcats 20-0(W) 4-1-0
03/01 Tournament Hamshire-Fannett Longhorns 4-5(L) 4-2-0
03/02 Tournament High Island Cardinals 16-5(W) 5-2-0
03/12 District Anahuac Panthers 7-6(W) 6-2-0
03/15 District Hardin Hornets 8-3(W) 7-2-0
03/19 District Buna Cougars 3-2(L) 7-3-0
03/22 District Orangefield Bobcats 12-0(L) 7-4-0
03/26 District Kirbyville Wildcats 13-0(L) 7-5-0
03/29 District East Chambers Buccaneers 7-5(W) 8-5-0
04/02 District Warren Warriors 14-4(W) 9-5-0
04/05 District Anahuac Panthers 7-0(L) 9-6-0
04/10 District Hardin Hornets 13-8(L) 9-7-0
04/12 District Buna Cougars 5-3(W) 10-7-0
04/16 District Orangefield Bobcats 11-1(L) 10-8-0
04/19 District Kirbyville Wildcats 20-4(L) 10-9-0
04/23 District East Chambers Buccaneers 12-10(W) 11-9-0

Hardin Hornets

Team Website:

Coach: Heath Pavliska(16 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Trad Taylor

2018 Record: 21-6/9-3; Area Finalist

Returning Starters

Dylan Balch, Sr, OF/P (2nd Team AD OF) Liam Beausoleil, So, OF/P (District Newcomer of the Year) Hunter Caldwell, So, SS/P (2nd Team AD P)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Onalaska Wildcats 14-9(L) 0-1-0
02/21 Tournament Cleveland Tarkington Longhorns 11-2(W) 1-1-0
02/22 Tournament Coldspring Trojans 5-3(L) 1-2-0
02/28 Tournament Beaumont United Timberwolves 15-6(W) 2-2-0
03/02 Tournament Hitchcock Bulldogs 3-1(L) 2-3-0
03/02 Tournament Hamshire-Fannett Longhorns 8-6(L) 2-4-0
03/05 Regular Cleveland Indians 12-5(W) 3-4-0
03/07 Tournament Hitchcock Bulldogs 12-3(W) 4-4-0
03/08 Tournament Legacy Christian Academy Warriors 3-0(L) 4-5-0
03/08 Tournament West Orange-Stark Mustangs 5-0(W) 5-5-0
03/12 District Warren Warriors 4-3(W) 6-5-0
03/15 District Kountze Lions 8-3(L) 6-6-0
03/19 District Anahuac Panthers 14-7(L) 6-7-0
03/22 District Buna Cougars 3-2(W) 7-7-0
03/26 District Orangefield Bobcats 14-2(L) 7-8-0
03/29 District Kirbyville Wildcats 10-0(L) 7-9-0
04/02 District East Chambers Buccaneers 4-0(L) 7-10-0
04/05 District Warren Warriors 6-0(W) 8-10-0
04/10 District Kountze Lions 13-8(W) 9-10-0
04/12 District Anahuac Panthers 8-7(W) 10-10-0
04/16 District Buna Cougars 7-3(L) 10-11-0
04/19 District Orangefield Bobcats 12-2(L) 10-12-0
04/23 District Kirbyville Wildcats 9-3(L) 10-13-0

Anahuac Panthers

Team Website:

Coach: Ryan Roecker( Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Brandon Hillin; Chad Beighley

2018 Record: 11-14/3-11

Returning Starters

Bryan Wilpitz, Sr, OF/P Sean Chavez, Sr, INF/OF Sam Chavez, Sr, INF/OF Foster Kreuzer, Jr, OF/P (2nd Team AD P) Brian McDaniel, Jr, C Alex Vallejo, So, INF/OF (2nd Team AD UTIL) Cade Dye, So, OF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular Deweyville Pirates 11-0(W) 1-0-0
02/21 Tournament Silsbee Tigers 4-5(L) 1-1-0
02/22 Tournament Hamshire-Fannett Longhorns 8-4(W) 2-1-0
02/22 Tournament Evadale Rebels 4-3(W) 3-1-0
02/25 Regular Hull-Daisetta Bobcats 21-2(W) 4-1-0
02/28 Tournament High Island Cardinals 20-5(W) 5-1-0
03/01 Tournament Beaumont United Timberwolves 2-1(W) 6-1-0
03/01 Tournament Hamshire-Fannett Longhorns 2-10(L) 6-2-0
03/02 Tournament Legacy Christian Academy Warriors 5-3(W) 7-2-0
03/05 Regular Hitchcock Bulldogs 7-5(W) 8-2-0
03/09 Regular Legacy Christian Academy Warriors 17-5(W) 9-2-0
03/12 District Kountze Lions 7-6(L) 9-3-0
03/15 District Kirbyville Wildcats 13-0(L) 9-4-0
03/19 District Hardin Hornets 14-7(W) 10-4-0
03/22 District East Chambers Buccaneers 8-5(W) 11-4-0
03/26 District Buna Cougars 17-16(L) 11-5-0
03/29 District Warren Warriors 4-14(L) 11-6-0
04/02 District Orangefield Bobcats 7-0(L) 11-7-0
04/05 District Kountze Lions 7-0(W) 12-7-0
04/09 District Kirbyville Wildcats 9-1(L) 12-8-0
04/12 District Hardin Hornets 8-7(L) 12-9-0
04/16 District East Chambers Buccaneers 8-3(W) 13-9-0
04/18 District Buna Cougars 3-2(W) 14-9-0
04/23 District Warren Warriors 6-5(L) 14-10-0

Warren Warriors

Team Website:

Coach: V.J. Bunner(2 Years As Head Coach, 15 Career Wins)

Assistant Coaches: Travis Moore; Rickie Jacks

2018 Record: 15-13/8-6

Returning Starters

Chase Simms, Sr, OF (1st Team AD) Brody Brockman, Sr, C (HM AD) Bryce Herrington, Sr, UTIL (HM AD) Seth Smith, Sr, OF Trace Daigle, So, INF/P

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/18 Regular West Sabine Tigers 15-5(W) 1-0-0
02/21 Tournament Legacy Christian Academy Warriors 11-6(L) 1-1-0
02/22 Tournament Deweyville Pirates 18-7(W) 2-1-0
02/23 Tournament Lovelady Lions 11-7(W) 3-1-0
03/01 Tournament Centerville Tigers 0-9(W) 4-1-0
03/01 Tournament Iola Bulldogs 9-4(L) 4-2-0
03/02 Tournament Franklin Lions 12-2(L) 4-3-0
03/02 Tournament Hempstead Bobcats 9-2(W) 5-3-0
03/05 Regular Deweyville Pirates 17-2(W) 6-3-0
03/07 Tournament New Waverly Bulldogs 7-1(L) 6-4-0
03/08 Tournament Shepherd Pirates 4-6(W) 7-4-0
03/09 Tournament Buffalo Bison 11-5(L) 7-5-0
03/12 District Hardin Hornets 4-3(L) 7-6-0
03/15 District Buna Cougars 7-4(L) 7-7-0
03/19 District Orangefield Bobcats 5-4(L) 7-8-0
03/22 District Kirbyville Wildcats 9-4(L) 7-9-0
03/26 District East Chambers Buccaneers 11-8(W) 8-9-0
03/29 District Anahuac Panthers 4-14(W) 9-9-0
04/02 District Kountze Lions 14-4(L) 9-10-0
04/05 District Hardin Hornets 6-0(L) 9-11-0
04/09 District Buna Cougars 4-1(L) 9-12-0
04/12 District Orangefield Bobcats 5-4(L) 9-13-0
04/16 District Kirbyville Wildcats 15-0(L) 9-14-0
04/18 District East Chambers Buccaneers 10-8(W) 10-14-0
04/23 District Anahuac Panthers 6-5(W) 11-14-0

East Chambers Buccaneers

Team Website:

Coach: Jason Broomas(3 Years As Head Coach, 78 Career Wins)

Assistant Coaches: Chris Burdette; Mike Todd

2018 Record: 16-12/8-6; Area Finalist

Returning Starters

Brandon Henry, Sr, OF/P Colby Kahla, Sr, 1B Luke Collins, Sr, OF Peyton Bertrand, Sr, SS Isaiah Hart, Jr, 3B/P Tyler Duhon, Jr, UTIL

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Tournament Liberty Panthers 10-1(L) 0-1-0
02/22 Tournament Cleveland Indians 8-2(L) 0-2-0
02/28 Tournament Hamshire-Fannett Longhorns 11-2(L) 0-3-0
03/01 Tournament Beaumont United Timberwolves 11-1(W) 1-3-0
03/02 Tournament Hitchcock Bulldogs 13-0(W) 2-3-0
03/05 Regular Liberty Panthers 1-8(L) 2-4-0
03/07 Tournament Legacy Christian Academy Warriors 15-12(L) 2-5-0
03/07 Tournament West Orange-Stark Mustangs 2-6(L) 2-6-0
03/08 Tournament Hitchcock Bulldogs 14-6(W) 3-6-0
03/12 District Buna Cougars 3-1(L) 3-7-0
03/15 District Orangefield Bobcats 19-0(L) 3-8-0
03/19 District Kirbyville Wildcats 11-1(L) 3-9-0
03/22 District Anahuac Panthers 8-5(L) 3-10-0
03/26 District Warren Warriors 11-8(L) 3-11-0
03/29 District Kountze Lions 7-5(L) 3-12-0
04/02 District Hardin Hornets 4-0(W) 4-12-0
04/05 District Buna Cougars 9-8(L) 4-13-0
04/09 District Orangefield Bobcats 11-1(L) 4-14-0
04/12 District Kirbyville Wildcats 9-2(L) 4-15-0
04/16 District Anahuac Panthers 8-3(L) 4-16-0
04/18 District Warren Warriors 10-8(L) 4-17-0
04/23 District Kountze Lions 12-10(L) 4-18-0