Division 28-3a Standings - 2018

District Overall
W L W L T
Tidehaven Tigers 8 2 26 7 0
Vanderbilt Industrial Cobras 7 3 19 11 0
Edna Cowboys 7 3 13 10 0
Palacios Sharks 4 6 12 11 0
Van Vleck Leopards 3 7 9 14 0
Boling Bulldogs 1 9 6 18 0

Tidehaven Tigers

Team Website:

Coach: Eddie Russell(6 Years As Head Coach, 65 Career Wins)

Assistant Coaches: Trevor Archer; Robert Briscoe

2017 Record: 15-8/6-4; Bi-District Finalist

Returning Starters

Bryce Galvan, Sr, C/P (4-2, 55 K, 0.61 ERA, 1st Team AD P) Jacob Galvan, Sr, 2B/SS/P (.356, 2.14 ERA, 1st Team AD INF) Chris Rodriguez, Sr, 1B/P (.270, .989 FP, 1st Team AD 1B) Andrew Silva, Sr, UTIL/P (.265, 8 SB, 2nd Team AD 2B) Brandon Rozner, Sr, OF (.274, 10 BB, 10 SB, HM AD OF) Gilbert Charles, Sr, DH/UTIL/P (.258, 14 RBI, HM All-District) Hunter Vongontard, Sr OF (.182) Gordo Moreno, Jr, SS/C/P (.388, 56 K, Defensive POTY) Cade Galvan, Jr, 3B/P (.333, 3.75 ERA, 2nd Team AD P)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament Smithville Tigers 11-0(W) 1-0-0
02/23 Tournament Weimar Wildcats 12-2(W) 2-0-0
02/24 Tournament Georgetown Gateway Gators 0-4(L) 2-1-0
02/27 Regular Bay City Blackcats 6-5(W) 3-1-0
03/01 Tournament Smithville Tigers 7-3(W) 4-1-0
03/02 Tournament Needville Blue Jays 12-2(W) 5-1-0
03/02 Tournament Cuero Gobblers 4-2(W) 6-1-0
03/03 Tournament La Vernia Bears 6-3(W) 7-1-0
03/06 Regular Columbus Cardinals 2-10(L) 7-2-0
03/09 Tournament Luling Eagles 4-1(W) 8-2-0
03/09 Tournament Flatonia Bulldogs 12-8(W) 9-2-0
03/10 Tournament East Bernard Brahmas 8-3(W) 10-2-0
03/15 Regular Altair Rice Consolidated Raiders 10-2(W) 11-2-0
03/20 Regular Bloomington Bobcats 12-1(W) 12-2-0
03/23 District Palacios Sharks 9-3(W) 13-2-0
03/26 District Van Vleck Leopards 1-0(W) 14-2-0
03/29 District Edna Cowboys 0-1(L) 14-3-0
04/03 District Boling Bulldogs 11-1(W) 15-3-0
04/06 District Vanderbilt Industrial Cobras 0-1(L) 15-4-0
04/10 District Palacios Sharks 3-2(W) 16-4-0
04/13 District Van Vleck Leopards 5-2(W) 17-4-0
04/16 District Edna Cowboys 3-0(W) 18-4-0
04/20 District Boling Bulldogs 3-0(W) 19-4-0
04/24 District Vanderbilt Industrial Cobras 8-3(W) 20-4-0
04/27 Regular Flatonia Bulldogs 5-2(W) 21-4-0
04/28 Regular Weimar Wildcats 11-4(W) 22-4-0
05/03 Playoff Nixon-Smiley Mustangs 6-3(W) 23-4-0
05/05 Playoff Nixon-Smiley Mustangs 4-0(W) 24-4-0
05/10 Playoff Blanco Panthers 9-5(L) 24-5-0
05/12 Playoff Blanco Panthers 5-4(W) 25-5-0
05/12 Playoff Blanco Panthers 8-6(W) 26-5-0
05/17 Playoff Hallettsville Brahmas 1-0(L) 26-6-0
05/19 Playoff Hallettsville Brahmas 14-13(L) 26-7-0

Vanderbilt Industrial Cobras

Team Website:

Coach: Zachery Marlow(4 Years As Head Coach, 38 Career Wins)

Assistant Coaches: Jason Stanley; Dylan Jackson

2017 Record: 14-10/5-5; Bi-District Finalist

Returning Starters

Bailey Kolb, Sr, INF/P (8-2, 66 K, 0.94 ERA, P of the Year) Lane Grymes, Sr, SS (.426, 2nd Team AD INF) Daniel Gonzales, Sr, OF/P (1st Team AD OF) Zach Peterek, Sr, OF/P Kagan Estes, Jr, 2B/OF (.358) Reese Mikulec, Jr, C (.32)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/19 Regular Ingleside Mustangs 9-5(W) 1-0-0
02/24 Regular Shiner Comanches 0-11(W) 2-0-0
02/24 Regular Shiner Comanches 4-0(L) 2-1-0
03/01 Tournament Yoakum Bulldogs 9-3(L) 2-2-0
03/01 Tournament Bloomington Bobcats 7-0(W) 3-2-0
03/02 Tournament Poth Pirates 7-2(W) 4-2-0
03/03 Tournament Banquete Bulldogs 11-8(L) 4-3-0
03/06 Regular Altair Rice Consolidated Raiders 17-0(W) 5-3-0
03/08 Tournament Needville Blue Jays 4-3(L) 5-4-0
03/09 Tournament Shiner Comanches 4-1(L) 5-5-0
03/10 Tournament Gonzales Apaches 8-2(W) 6-5-0
03/13 Regular Goliad Tigers 3-0(W) 7-5-0
03/16 Regular Bloomington Bobcats 7-3(W) 8-5-0
03/20 Regular Victoria St. Joseph Flyers 8-6(W) 9-5-0
03/23 District Boling Bulldogs 10-0(W) 10-5-0
03/26 District Palacios Sharks 2-1(W) 11-5-0
03/29 District Van Vleck Leopards 1-0(W) 12-5-0
04/03 District Edna Cowboys 6-1(L) 12-6-0
04/06 District Tidehaven Tigers 0-1(W) 13-6-0
04/10 District Boling Bulldogs 8-1(W) 14-6-0
04/13 District Palacios Sharks 2-1(W) 15-6-0
04/16 District Van Vleck Leopards 8-1(L) 15-7-0
04/20 District Edna Cowboys 3-2(W) 16-7-0
04/24 District Tidehaven Tigers 8-3(L) 16-8-0
04/27 Regular Shiner Comanches 1-2(W) 17-8-0
05/03 Playoff Yoakum Bulldogs 9-1(W) 18-8-0
05/05 Playoff Yoakum Bulldogs 12-7(L) 18-9-0
05/05 Playoff Yoakum Bulldogs 12-5(W) 19-9-0
05/11 Playoff Georgetown Gateway Gators 5-3(L) 19-10-0
05/12 Playoff Georgetown Gateway Gators 1-0(L) 19-11-0

Edna Cowboys

Team Website:

Coach: Eric Vasquez(1 Years As Head Coach, 19 Career Wins)

Assistant Coaches: Dustin Durham; Jeff Akin

2017 Record: 12-13/6-4; Area Finalist

Returning Starters

Dylan Yaws, Sr, 1B/P (2nd Team AD P) Josh Yaws, Sr, C/2B (1st Team AD INF) Alex Taylor, Sr, OF (2nd Team AD P) Riley Gerdes, Sr, SS/P (1st Team AD P) Paul Cortez, Sr, 3B Reese Orsak, Jr, OF (2nd Team AD OF)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/24 Tournament Bay City Blackcats 8-1(W) 1-0-0
02/24 Tournament Rockport-Fulton Pirates 4-7(L) 1-1-0
02/27 Regular Cuero Gobblers 5-0(L) 1-2-0
03/02 Tournament Wallis Brazos Cougars 2-4(W) 2-2-0
03/02 Tournament Royal Falcons 4-5(L) 2-3-0
03/03 Tournament Ganado Indians 10-0(W) 3-3-0
03/06 Regular Bloomington Bobcats 8-5(W) 4-3-0
03/08 Tournament Hallettsville Sacred Heart Indians 7-5(W) 5-3-0
03/08 Tournament East Bernard Brahmas 2-4(L) 5-4-0
03/10 Tournament Flatonia Bulldogs 15-1(W) 6-4-0
03/13 Regular George West Longhorns 6-5(L) 6-5-0
03/14 Regular Goliad Tigers 2-0(L) 6-6-0
03/23 District Van Vleck Leopards 6-2(W) 7-6-0
03/26 District Boling Bulldogs 17-3(W) 8-6-0
03/29 District Tidehaven Tigers 0-1(W) 9-6-0
04/03 District Vanderbilt Industrial Cobras 6-1(W) 10-6-0
04/06 District Palacios Sharks 2-0(W) 11-6-0
04/10 District Van Vleck Leopards 5-2(W) 12-6-0
04/13 District Boling Bulldogs 10-8(L) 12-7-0
04/16 District Tidehaven Tigers 3-0(L) 12-8-0
04/20 District Vanderbilt Industrial Cobras 3-2(L) 12-9-0
04/24 District Palacios Sharks 7-4(W) 13-9-0
05/03 Playoff Marion Bulldogs 8-4(L) 13-10-0

Palacios Sharks

Team Website:

Coach: Hudson Bates(6 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Koby Gerberman; Chris Martinez

2017 Record: 6-11/0-10

Returning Starters

Americo Pena, Sr, 2B/P Jacob Martinez, Jr, SS/P Jakob Nemes, Jr, OF Slone Greaves, So, SS/P Kolby Wilson, So, C/P Jordin Nemes, SO, 3B Keegan Garcia, So, OF/P

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/19 Regular Wallis Brazos Cougars 8-7(L) 0-1-0
02/24 Tournament Hempstead Bobcats 1-5(W) 1-1-0
02/24 Tournament Hitchcock Bulldogs 0-16(W) 2-1-0
02/27 Regular Little Cypress-Mauriceville Bears 13-6(L) 2-2-0
03/02 Regular Goliad Tigers 14-1(W) 3-2-0
03/02 Regular Goliad Tigers 5-4(W) 4-2-0
03/08 Tournament Giddings Buffaloes 8-0(L) 4-3-0
03/08 Tournament Stockdale Brahmas 5-13(W) 5-3-0
03/10 Tournament Fort Worth Calvary Christian Conquerors 13-3(W) 6-3-0
03/14 Regular Mathis Pirates 10-2(W) 7-3-0
03/20 Regular Skidmore-Tynan Bobcats 12-2(W) 8-3-0
03/23 District Tidehaven Tigers 9-3(L) 8-4-0
03/26 District Vanderbilt Industrial Cobras 2-1(L) 8-5-0
03/30 District Boling Bulldogs 3-2(W) 9-5-0
04/03 District Van Vleck Leopards 12-0(W) 10-5-0
04/06 District Edna Cowboys 2-0(L) 10-6-0
04/10 District Tidehaven Tigers 3-2(L) 10-7-0
04/13 District Vanderbilt Industrial Cobras 2-1(L) 10-8-0
04/16 District Boling Bulldogs 7-1(W) 11-8-0
04/20 District Van Vleck Leopards 4-1(W) 12-8-0
04/24 District Edna Cowboys 7-4(L) 12-9-0
05/03 Playoff Hallettsville Brahmas 14-3(L) 12-10-0
05/05 Playoff Hallettsville Brahmas 4-3(L) 12-11-0

Van Vleck Leopards

Team Website:

Coach: Lance Matt(5 Years As Head Coach, 30 Career Wins)

Assistant Coaches: Quantaa Jackson; Randy Zinsmeyer

2017 Record: 5-20/4-6

Returning Starters

Easton Brown, Sr, C Cameron Wlecyk, Sr, UTIl Matt Reed, Sr, 2B Austin Evans, Sr, OF Travis Kolbia, Jr, C/P (District Newcomer of the Year) Kameron Wied, Jr, SS Cade Noster, Jr, 1B/P DJ Vargas, Jr, OF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/19 Regular Bay City Blackcats 8-4(L) 0-1-0
02/22 Tournament Fulshear Chargers 7-8(W) 1-1-0
02/23 Tournament Sealy Tigers 7-0(L) 1-2-0
02/24 Tournament Needville Blue Jays 6-0(L) 1-3-0
03/02 Tournament Columbia Roughnecks 14-8(W) 2-3-0
03/02 Regular Brazoswood Buccaneers 10-2(L) 2-4-0
03/03 Tournament Brazosport Exporters 7-6(L) 2-5-0
03/03 Tournament Angleton Wildcats 9-8(L) 2-6-0
03/05 Regular Katy Faith West Academy Eagles 9-4(W) 3-6-0
03/09 Tournament Wallis Brazos Cougars 0-10(W) 4-6-0
03/09 Tournament Fort Worth Calvary Christian Conquerors 13-5(W) 5-6-0
03/10 Tournament Giddings Buffaloes 9-6(W) 6-6-0
03/20 Regular Kinkaid School Falcons 9-4(L) 6-7-0
03/23 District Edna Cowboys 6-2(L) 6-8-0
03/26 District Tidehaven Tigers 1-0(L) 6-9-0
03/29 District Vanderbilt Industrial Cobras 1-0(L) 6-10-0
04/03 District Palacios Sharks 12-0(L) 6-11-0
04/06 District Boling Bulldogs 11-2(W) 7-11-0
04/10 District Edna Cowboys 5-2(L) 7-12-0
04/13 District Tidehaven Tigers 5-2(L) 7-13-0
04/16 District Vanderbilt Industrial Cobras 8-1(W) 8-13-0
04/20 District Palacios Sharks 4-1(L) 8-14-0
04/24 District Boling Bulldogs 11-9(W) 9-14-0

Boling Bulldogs

Team Website:

Coach: Caleb Berry(1 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches:

2017 Record: 12-13/6-4; Area Finalist

Returning Starters

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/19 Regular Schulenburg Shorthorns 15-0(W) 1-0-0
02/23 Tournament Altair Rice Consolidated Raiders 2-3(W) 2-0-0
02/24 Tournament bridgeland 0-10(L) 2-1-0
02/26 Regular Brazosport Exporters 11-1(L) 2-2-0
03/01 Tournament Shepherd Pirates 8-5(W) 3-2-0
03/02 Tournament The Woodlands Christian Academy Warriors 4-15(L) 3-3-0
03/03 Tournament Onalaska Wildcats 8-5(L) 3-4-0
03/06 Regular Port Lavaca Calhoun Sandcrabs 13-3(L) 3-5-0
03/08 Tournament Geronimo Navarro Panthers 15-5(L) 3-6-0
03/08 Tournament Weimar Wildcats 11-6(W) 4-6-0
03/09 Tournament La Grange Leopards 7-3(L) 4-7-0
03/09 Tournament Columbus Cardinals 6-13(L) 4-8-0
03/13 Regular El Campo Ricebirds 8-6(L) 4-9-0
03/13 Regular El Campo Ricebirds 10-5(W) 5-9-0
03/23 District Vanderbilt Industrial Cobras 10-0(L) 5-10-0
03/26 District Edna Cowboys 17-3(L) 5-11-0
03/30 District Palacios Sharks 3-2(L) 5-12-0
04/03 District Tidehaven Tigers 11-1(L) 5-13-0
04/06 District Van Vleck Leopards 11-2(L) 5-14-0
04/10 District Vanderbilt Industrial Cobras 8-1(L) 5-15-0
04/13 District Edna Cowboys 10-8(W) 6-15-0
04/16 District Palacios Sharks 7-1(L) 6-16-0
04/20 District Tidehaven Tigers 3-0(L) 6-17-0
04/24 District Van Vleck Leopards 11-9(L) 6-18-0