Division 26-4a Standings - 2017

District Overall
W L W L T
Sweeny Bulldogs 10 0 20 10 0
El Campo Ricebirds 6 4 16 13 0
Columbia Roughnecks 6 4 13 11 1
Wharton Tigers 4 6 10 12 0
Bay City Blackcats 3 7 7 12 0
Brazosport Exporters 1 9 5 19 0

Sweeny Bulldogs

Team Website:

Coach: David Luster(4 Years As Head Coach, 82 Career Wins)

Assistant Coaches: Mark Durham; Dale Ryan

2016 Record: 30-8/10-0; Regional Finalist

Returning Starters

Elijah Smith, Sr, INF (.301, 6 2B, 15 RBI, 1st Team AD INF) Kyle Schaefer, Sr, INF/P (.288, 37 K, 1st Team AD P) Ty Ringo, Jr, OF/P (86 K, 2.03 ERA, 1st Team AD P) Quinton Martin, So, UTIL (28 RBI, Newcomer of the Year) Wes Folse, So, C/OF (.279, 5 2B, 17 RBI, 1st Team AD OF)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/20 Regular Richmond Foster Falcons 11-1(W) 1-0-0
02/23 Tournament Bellville Brahmas 13-0(W) 2-0-0
02/23 Tournament Sealy Tigers 2-1(L) 2-1-0
02/24 Tournament Needville Blue Jays 2-1(W) 3-1-0
02/25 Tournament Waller Bulldogs 1-7(L) 3-2-0
03/02 Tournament Rosenberg Terry Rangers 6-1(W) 4-2-0
03/02 Tournament Houston St. Thomas Eagles 1-2(L) 4-3-0
03/03 Tournament Cypress Ridge Rams 4-2(W) 5-3-0
03/03 Tournament Katy Taylor Mustangs 5-3(L) 5-4-0
03/04 Tournament Klein Forest Golden Eagles 1-0(W) 6-4-0
03/09 Tournament Ft. Bend Austin Bulldogs 3-2(L) 6-5-0
03/09 Tournament Ft. Bend Bush Broncos 1-3(L) 6-6-0
03/10 Tournament League City Clear Springs 0-4(L) 6-7-0
03/17 District Bay City Blackcats 9-2(W) 7-7-0
03/21 District El Campo Ricebirds 10-5(W) 8-7-0
03/28 District Brazosport Exporters 13-2(W) 9-7-0
03/31 District Wharton Tigers 6-0(W) 10-7-0
04/01 Regular Houston Christian Mustangs 10-6(W) 11-7-0
04/01 Regular Houston Christian Mustangs 3-0(W) 12-7-0
04/04 District Columbia Roughnecks 15-11(W) 13-7-0
04/07 District Bay City Blackcats 12-1(W) 14-7-0
04/13 District El Campo Ricebirds 6-1(W) 15-7-0
04/18 District Brazosport Exporters 2-0(W) 16-7-0
04/21 District Wharton Tigers 3-0(W) 17-7-0
04/22 Regular Brazoswood Buccaneers 2-3(L) 17-8-0
04/25 District Columbia Roughnecks 8-0(W) 18-8-0
05/05 Playoff Bellville Brahmas 1-0(W) 19-8-0
05/06 Playoff Bellville Brahmas 1-0(W) 20-8-0
05/12 Playoff Geronimo Navarro Panthers 3-2(L) 20-9-0
05/13 Playoff Geronimo Navarro Panthers 7-6(L) 20-10-0

El Campo Ricebirds

Team Website:

Coach: Russell Krenek(6 Years As Head Coach, 112 Career Wins)

Assistant Coaches: Elliott Babcock; Kevin Gordon

2016 Record: 24-8/8-0; Regional Quarterfinalist

Returning Starters

Brock Brandl, Sr, C (THSBCA 2nd Team All-State) Kyle Mamerow, Sr, SS (1st Team AD) Dawson Mach, Sr, P (1st Team AD) Brandon Williams, Sr, 3B Deaderick Hollaway, Sr, OF Reed Spenrath, Jr, 1B (1st Team AD) Zach Lee, Jr, 2B (2nd Team AD) Tate Fuechec, Jr, OF (1st Team AD)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Regular Victoria St. Joseph Flyers 10-0(W) 1-0-0
02/23 Tournament Waller Bulldogs 7-8(L) 1-1-0
02/24 Tournament Navasota Rattlers 6-4(L) 1-2-0
02/24 Tournament Danbury Panthers 7-3(W) 2-2-0
02/25 Tournament Giddings Buffaloes 2-8(W) 3-2-0
02/28 Regular Rosenberg Lamar Consolidated Mustangs 6-1(W) 4-2-0
03/02 Tournament La Grange Leopards 4-3(L) 4-3-0
03/03 Tournament Boling Bulldogs 5-4(W) 5-3-0
03/03 Tournament Cuero Gobblers 2-0(L) 5-4-0
03/09 Tournament Richmond Foster Falcons 10-2(L) 5-5-0
03/10 Tournament Bishop Badgers 6-4(L) 5-6-0
03/14 Regular Stafford Spartans 14-4(W) 6-6-0
03/17 District Wharton Tigers 16-6(W) 7-6-0
03/21 District Sweeny Bulldogs 10-5(L) 7-7-0
03/28 District Bay City Blackcats 4-0(W) 8-7-0
03/31 District Columbia Roughnecks 6-4(L) 8-8-0
04/04 District Brazosport Exporters 10-0(W) 9-8-0
04/07 District Wharton Tigers 8-3(W) 10-8-0
04/13 District Sweeny Bulldogs 6-1(L) 10-9-0
04/19 District Bay City Blackcats 2-0(W) 11-9-0
04/21 District Columbia Roughnecks 3-1(L) 11-10-0
04/22 Regular Victoria East Titans 8-4(W) 12-10-0
04/25 District Brazosport Exporters 11-0(W) 13-10-0
05/05 Playoff Needville Blue Jays 4-2(W) 14-10-0
05/06 Playoff Needville Blue Jays 10-9(L) 14-11-0
05/06 Playoff Needville Blue Jays 5-4(W) 15-11-0
05/12 Playoff Boerne Greyhounds 10-7(W) 16-11-0
05/13 Playoff Boerne Greyhounds 14-2(L) 16-12-0
05/13 Playoff Boerne Greyhounds 15-14(L) 16-13-0

Columbia Roughnecks

Team Website:

Coach: Jeff Shank(16 Years As Head Coach, 254 Career Wins)

Assistant Coaches: Earnest Pena; Sean Cook

2016 Record: 15-15/6-4; Area Finalist

Returning Starters

Josh Jimenez, Sr, OF/P (.349, 2-4, HM AD) Saylaion Dunlap, Sr, INF (.297, 2 HR, 2nd Team AD INF) J.D. McLaren, Sr, C/DH (.310, 17 RBI, 1st Team AD DH) Tyler Russell, Jr, OF/P (.379, 20 RBI, 1st Team AD) Michael Carlson, Jr, INF/P (.281, 2-1) Matt Hagen, Jr, INF/P (.232, 1-0) Jack Russell, Jr, INF/OF/P (.371, 6-3; 2nd Team AD P)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament Needville Blue Jays 6-3(W) 1-0-0
02/23 Tournament Waller Bulldogs 4-3(W) 2-0-0
02/24 Tournament Bellville Brahmas 5-3(L) 2-1-0
02/25 Tournament Navasota Rattlers 1-6(W) 3-1-0
03/02 Tournament Ft. Bend Hightower Hurricanes 16-0(W) 4-1-0
03/02 Tournament Brazoswood Buccaneers 2-0(L) 4-2-0
03/03 Tournament Angleton Wildcats 5-4(L) 4-3-0
03/03 Tournament Brazosport Exporters 15-2(W) 5-3-0
03/09 Tournament Needville Blue Jays 3-3(T) 5-3-1
03/09 Tournament HCYA 0-2(L) 5-4-1
03/10 Tournament Bishop Badgers 5-0(W) 6-4-1
03/15 Regular Angleton Wildcats 6-3(L) 6-5-1
03/17 District Brazosport Exporters 5-3(W) 7-5-1
03/21 District Bay City Blackcats 5-4(L) 7-6-1
03/28 District Wharton Tigers 12-2(L) 7-7-1
03/31 District El Campo Ricebirds 6-4(W) 8-7-1
04/04 District Sweeny Bulldogs 15-11(L) 8-8-1
04/07 District Brazosport Exporters 17-5(W) 9-8-1
04/13 District Bay City Blackcats 8-5(W) 10-8-1
04/19 District Wharton Tigers 3-0(W) 11-8-1
04/21 District El Campo Ricebirds 3-1(W) 12-8-1
04/25 District Sweeny Bulldogs 8-0(L) 12-9-1
05/05 Playoff Columbus Cardinals 8-6(W) 13-9-1
05/06 Playoff Columbus Cardinals 10-5(L) 13-10-1
05/06 Playoff Columbus Cardinals 11-9(L) 13-11-1

Wharton Tigers

Team Website:

Coach: Ricky Witt(3 Years As Head Coach, 322 Career Wins)

Assistant Coaches: Kevin Baranows

2016 Record: 8-13/4-6

Returning Starters

Chase Torres, Sr, C/P (1st Team AD) Tre Woods, Sr, OF (1st Team AD) JaCorrey Harris, OF/P (HM AD) Cameron Branch, Sr, OF (2nd Team AD) Travis Fox, Jr, C/SS (2nd Team AD) Christian Wynn, So, 3B/SS (HM AD)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/25 Tournament Altair Rice Consolidated Raiders 13-1(W) 1-0-0
02/25 Tournament Wallis Brazos Cougars 10-5(W) 2-0-0
03/02 Tournament Bay Area Christian School Broncos 10-1(L) 2-1-0
03/02 Tournament Needville Blue Jays 7-0(L) 2-2-0
03/04 Tournament Anahuac Panthers 12-9(W) 3-2-0
03/04 Tournament Danbury Panthers 2-5(W) 4-2-0
03/10 Tournament Shiner Comanches 6-4(L) 4-3-0
03/10 Tournament Orangefield Bobcats 5-0(W) 5-3-0
03/16 Regular Needville Blue Jays 6-5(W) 6-3-0
03/17 District El Campo Ricebirds 16-6(L) 6-4-0
03/21 District Brazosport Exporters 6-2(L) 6-5-0
03/28 District Columbia Roughnecks 12-2(W) 7-5-0
03/31 District Sweeny Bulldogs 6-0(L) 7-6-0
04/04 District Bay City Blackcats 9-6(W) 8-6-0
04/07 District El Campo Ricebirds 8-3(L) 8-7-0
04/12 District Brazosport Exporters 6-2(W) 9-7-0
04/19 District Columbia Roughnecks 3-0(L) 9-8-0
04/21 District Sweeny Bulldogs 3-0(L) 9-9-0
04/25 District Bay City Blackcats 8-6(W) 10-9-0
04/28 Regular Hallettsville Brahmas 6-2(L) 10-10-0
05/05 Playoff Sealy Tigers 4-1(L) 10-11-0
05/06 Playoff Sealy Tigers 11-0(L) 10-12-0

Bay City Blackcats

Team Website:

Coach: Travis Gibson(1 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Todd Harris; James Werner

2016 Record: 8-16/2-6; Bi-District Finalist

Returning Starters

Michael Torrez, Sr, C/P (2nd Team AD C) Hardik Vashi, Sr, P (2nd Team AD P) Adrian Lara, Sr, OF Bryce Quinn, Jr, 3B/P Reggie De Leon, Jr, UTIL/P (1st Team AD DH) Anthony Dominguez, Jr, SS

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/21 Regular Wallis Brazos Cougars 17-0(W) 1-0-0
02/23 Tournament Yoakum Bulldogs 6-0(L) 1-1-0
02/24 Tournament La Grange Leopards 11-1(L) 1-2-0
02/24 Tournament Gonzales Apaches 10-0(W) 2-2-0
02/25 Tournament Rosenberg Lamar Consolidated Mustangs 5-1(L) 2-3-0
02/28 Regular Danbury Panthers 7-3(W) 3-3-0
03/03 Regular Tidehaven Tigers 6-5(L) 3-4-0
03/04 Regular Tidehaven Tigers 6-3(L) 3-5-0
03/09 Tournament Bishop Badgers 5-4(W) 4-5-0
03/17 District Sweeny Bulldogs 9-2(L) 4-6-0
03/21 District Columbia Roughnecks 5-4(W) 5-6-0
03/28 District El Campo Ricebirds 4-0(L) 5-7-0
03/31 District Brazosport Exporters 6-0(W) 6-7-0
04/04 District Wharton Tigers 9-6(L) 6-8-0
04/07 District Sweeny Bulldogs 12-1(L) 6-9-0
04/13 District Columbia Roughnecks 8-5(L) 6-10-0
04/19 District El Campo Ricebirds 2-0(L) 6-11-0
04/21 District Brazosport Exporters 3-2(W) 7-11-0
04/25 District Wharton Tigers 8-6(L) 7-12-0

Brazosport Exporters

Team Website:

Coach: Ken Schulte(3 Years As Head Coach, 242 Career Wins)

Assistant Coaches: Julian Jiminez; Jonny Herrera

2016 Record: 7-17/5-5; Bi-District Finalist

Returning Starters

Jacob Lerma, Sr, SS (1st Team AD) Chris Serna, Sr, C Julian Valdez, Sr, P Sergio Diaz, Sr, P Cruz Cabrera, Sr, P Angel Amador, Jr, 2B Joshua Luna, Jr, OF JoJo Martinez, Jr, OF Christian Guevara, So, 3B Jermaine Ellis, So, OF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/22 Regular Danbury Panthers 10-5(W) 1-0-0
02/23 Tournament Kinkaid School Falcons 0-7(L) 1-1-0
02/23 Tournament Texas City Stingarees 1-5(L) 1-2-0
02/24 Tournament Dickinson Gators 4-2(L) 1-3-0
02/25 Tournament Dickinson Gators 0-5(L) 1-4-0
02/27 Regular Boling Bulldogs 18-5(W) 2-4-0
03/02 Tournament La Marque Cougars 0-17(W) 3-4-0
03/02 Tournament Angleton Wildcats 2-9(L) 3-5-0
03/03 Tournament Brazoswood Buccaneers 6-0(L) 3-6-0
03/03 Tournament Columbia Roughnecks 15-2(L) 3-7-0
03/07 Regular Danbury Panthers 7-3(L) 3-8-0
03/10 Regular La Marque Cougars 14-3(W) 4-8-0
03/13 Regular Stafford Spartans 3-1(L) 4-9-0
03/15 Regular Corpus Christi Incarnate Word Angels 6-5(L) 4-10-0
03/17 District Columbia Roughnecks 5-3(L) 4-11-0
03/21 District Wharton Tigers 6-2(W) 5-11-0
03/28 District Sweeny Bulldogs 13-2(L) 5-12-0
03/31 District Bay City Blackcats 6-0(L) 5-13-0
04/04 District El Campo Ricebirds 10-0(L) 5-14-0
04/07 District Columbia Roughnecks 17-5(L) 5-15-0
04/12 District Wharton Tigers 6-2(L) 5-16-0
04/18 District Sweeny Bulldogs 2-0(L) 5-17-0
04/21 District Bay City Blackcats 3-2(L) 5-18-0
04/25 District El Campo Ricebirds 11-0(L) 5-19-0