5-4A

Wichita Falls & Guyer have both clinched a playoff spot

Division 5-4a Standings - 2014

District Overall
W L W L T
Wichita Falls Coyotes 10 2 15 7 1
Denton Guyer Wildcats 9 3 14 10 0
Byron Nelson Bobcats 8 4 14 11 1
Lake Dallas Falcons 7 5 12 14 2
Azle Hornets 5 7 9 16 1
Wichita Falls Rider Raiders 4 8 12 12 0
Ft. Worth Brewer Bears 3 9 11 16 0
Denton Broncos 2 10 5 19 0

Wichita Falls Coyotes

Coach: Rob Johnson(8 Years As Head Coach, 133 Career Wins)

Assistant Coaches: Cole Woodward, Roger Enruiquez, Keith Toland

2013 Record: 19-8, 7-7, t-5th place

Returning Starters

Garron Bates, Sr, 1B/OF, 5-4A Offensive MVP Zack Murphy, Sr, P/3B, 1st Team All District Pete Thomas, Sr, OF/P/C, 5-4A Utility Player of the Year Kade Hutchins, Sr, P/IF Connor McCutheon, Sr, OF Hayden Russell, Sr, OF Ross Harvey, Sr, IF Koy Daws, Jr, C/1B

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/20 Tournament Arlington Heights Jackets 5-6(L) 0-1-0
02/20 Tournament Canyon Randall Raiders 10-7(L) 0-2-0
02/21 Tournament Denton Ryan Raiders 6-5(W) 1-2-0
02/21 Tournament Liberty Christian 5-12(L) 1-3-0
02/22 Tournament Arlington Heights Jackets 4-4(T) 1-3-1
02/27 Tournament Vernon Lions 7-14(L) 1-4-1
02/27 Tournament Amarillo Caprock Longhorns 14-0(W) 2-4-1
02/28 Tournament Burkburnett Bulldogs 13-0(W) 3-4-1
03/01 Tournament Amarillo Caprock Longhorns 8-1(W) 4-4-1
03/04 District Ft. Worth Brewer Bears 5-2(W) 5-4-1
03/08 Regular Ranger Bulldogs 7-11(L) 5-5-1
03/11 District Azle Hornets 2-12(W) 6-5-1
03/14 District Denton Broncos 4-9(W) 7-5-1
03/18 District Byron Nelson Bobcats 4-3(W) 8-5-1
03/21 District Lake Dallas Falcons 8-4(W) 9-5-1
03/25 District Denton Guyer Wildcats 3-2(L) 9-6-1
03/28 District Wichita Falls Rider Raiders 4-5(W) 10-6-1
04/04 District Ft. Worth Brewer Bears 8-2(W) 11-6-1
04/05 Regular Burkburnett Bulldogs 7-11(W) 12-6-1
04/08 District Azle Hornets 5-4(W) 13-6-1
04/11 District Denton Broncos 2-11(W) 14-6-1
04/15 District Byron Nelson Bobcats 5-4(L) 14-7-1
04/18 District Lake Dallas Falcons 6-0(W) 15-7-1

Denton Guyer Wildcats

Coach: Johnny Kinzy(8 Years As Head Coach, 257 Career Wins)

Assistant Coaches: Spencer McFarling, Mike Weatherford, Jeff Grindle, Kyle Keese, Curt Sprabeary

2013 Record: 16-19, 9-5, 2nd place, Area Finalist

Returning Starters

Tristan Brown, Sr, OF Daulton Horton, Sr, 1B/P Zak Koehler, Sr, 3B Kegan Branum, Jr, 2B

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/20 Tournament Marcus Marauders 8-2(L) 0-1-0
02/21 Tournament The Colony Cougars 6-12(W) 1-1-0
02/21 Tournament Frisco Raccoons 5-7(W) 2-1-0
02/22 Tournament Arlington Martin Warriors 1-3(L) 2-2-0
02/22 Tournament Lewisville Fighting Farmers 5-0(L) 2-3-0
02/27 Tournament Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 10-1(W) 3-3-0
02/27 Tournament Chisholm Trail Rangers 6-1(W) 4-3-0
02/28 Tournament Mansfield Legacy Broncos 5-6(L) 4-4-0
02/28 Tournament Ft Worth Boswell Pioneers 1-9(L) 4-5-0
03/01 Tournament Mansfield Summit Jaguars 12-3(L) 4-6-0
03/01 Tournament Saginaw Rough Riders 1-15(W) 5-6-0
03/05 District Azle Hornets 5-2(W) 6-6-0
03/07 Regular Frisco Centennial Titans 4-10(L) 6-7-0
03/11 District Denton Broncos 0-1(W) 7-7-0
03/14 District Byron Nelson Bobcats 8-5(W) 8-7-0
03/18 District Lake Dallas Falcons 4-5(W) 9-7-0
03/21 District Wichita Falls Rider Raiders 1-2(L) 9-8-0
03/25 District Wichita Falls Coyotes 3-2(W) 10-8-0
03/28 District Ft. Worth Brewer Bears 10-9(W) 11-8-0
04/04 District Azle Hornets 2-8(L) 11-9-0
04/09 District Denton Broncos 2-1(L) 11-10-0
04/11 District Byron Nelson Bobcats 6-2(W) 12-10-0
04/15 District Lake Dallas Falcons 7-2(W) 13-10-0
04/18 District Wichita Falls Rider Raiders 9-1(W) 14-10-0

Byron Nelson Bobcats

Coach: Mike Killian(1 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Richi Trotter, Brett Rusche, Cody Gambill

2013 Record: 14-11, 9-6, 4th, Regional Quarterfinalist

Returning Starters

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/20 Tournament Dallas Sunset Bisons 11-10(W) 1-0-0
02/20 Tournament Texarkana Texas Tigers 4-5(L) 1-1-0
02/21 Tournament Sherman Bearcats 11-1(W) 2-1-0
02/21 Tournament Lucas Lovejoy Leopards 5-5(T) 2-1-1
02/22 Tournament Keller Timber Creek Falcons 2-3(L) 2-2-1
02/22 Tournament Denison Yellow Jackets 7-6(W) 3-2-1
02/27 Tournament Frisco Centennial Titans 1-6(L) 3-3-1
02/27 Tournament Allen Eagles 4-3(L) 3-4-1
02/28 Tournament Denison Yellow Jackets 8-6(W) 4-4-1
02/28 Tournament Highland Park Scots 5-10(L) 4-5-1
03/01 Tournament El Paso Eastlake Falcons 10-0(L) 4-6-1
03/01 Tournament Austin Vandegrift Vipers 4-5(W) 5-6-1
03/04 District Wichita Falls Rider Raiders 2-1(W) 6-6-1
03/07 Regular Dallas Jesuit Rangers 7-9(L) 6-7-1
03/11 District Lake Dallas Falcons 1-4(L) 6-8-1
03/14 District Denton Guyer Wildcats 8-5(L) 6-9-1
03/15 Regular Argyle Eagles 9-5(W) 7-9-1
03/18 District Wichita Falls Coyotes 4-3(L) 7-10-1
03/21 District Ft. Worth Brewer Bears 8-7(W) 8-10-1
03/25 District Azle Hornets 5-4(W) 9-10-1
03/28 District Denton Broncos 0-11(W) 10-10-1
04/04 District Wichita Falls Rider Raiders 4-1(W) 11-10-1
04/08 District Lake Dallas Falcons 5-2(W) 12-10-1
04/11 District Denton Guyer Wildcats 6-2(L) 12-11-1
04/15 District Wichita Falls Coyotes 5-4(W) 13-11-1
04/18 District Ft. Worth Brewer Bears 8-0(W) 14-11-1

Lake Dallas Falcons

Coach: John Tompkins(6 Years As Head Coach, 129 Career Wins)

Assistant Coaches: Michael Cowart, Michael Ottis, Bill Cosper

2013 Record: 17-11, 7-7, 5th place

Returning Starters

Jackson Owens, Sr, SS/P, 2nd Team All District Christian Boulware, So, C, 2nd Team All District Daniel Rivera, So, CF, 2nd Team All District

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/20 Tournament Richardson Berkner Rams 8-5(W) 1-0-0
02/20 Tournament Prosper Eagles 6-6(T) 1-0-1
02/21 Tournament Coppell Cowboys 1-9(L) 1-1-1
02/21 Tournament Richardson Pearce Mustangs 4-2(L) 1-2-1
02/22 Tournament McKinney Boyd Broncos 10-2(L) 1-3-1
02/22 Tournament Ft. Bend Ridge Point Panthers 4-8(L) 1-4-1
02/27 Tournament Granbury Pirates 2-2(T) 1-4-2
02/27 Tournament Paris North Lamar Panthers 4-3(W) 2-4-2
02/28 Tournament Richardson Eagles 5-7(L) 2-5-2
02/28 Tournament Sherman Bearcats 4-5(L) 2-6-2
03/01 Tournament Sherman Bearcats 0-3(L) 2-7-2
03/01 Tournament John Paul II 18-2(W) 3-7-2
03/04 District Denton Broncos 0-3(W) 4-7-2
03/06 Tournament Keller Central Chargers 3-8(L) 4-8-2
03/06 Tournament Mesquite Skeeters 5-3(W) 5-8-2
03/07 Tournament South Grand Prairie Warriors 3-13(L) 5-9-2
03/07 Tournament North Mesquite Stallions 4-2(W) 6-9-2
03/11 District Byron Nelson Bobcats 1-4(W) 7-9-2
03/14 District Wichita Falls Rider Raiders 4-3(W) 8-9-2
03/18 District Denton Guyer Wildcats 4-5(L) 8-10-2
03/21 District Wichita Falls Coyotes 8-4(L) 8-11-2
03/25 District Ft. Worth Brewer Bears 15-4(W) 9-11-2
03/28 District Azle Hornets 9-2(W) 10-11-2
04/04 District Denton Broncos 2-5(W) 11-11-2
04/08 District Byron Nelson Bobcats 5-2(L) 11-12-2
04/11 District Wichita Falls Rider Raiders 5-2(W) 12-12-2
04/15 District Denton Guyer Wildcats 7-2(L) 12-13-2
04/18 District Wichita Falls Coyotes 6-0(L) 12-14-2

Azle Hornets

Coach: Anthony Barron(3 Years As Head Coach, 54 Career Wins)

Assistant Coaches: Jason Vines, Darrell Barron, Duston Shepherd

2013 Record: 21-12-1, 10-6, 3rd place, Bi-district Team

Returning Starters

Trenton Walcott, Sr, SS Jesse Salisbury, Sr, OF Trevor Boiles, Jr, OF, 5-4A Newcomer of the Year Trey Ramos, So, OF

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/20 Tournament Mansfield Summit Jaguars 11-9(L) 0-1-0
02/20 Tournament Birdville Hawks 2-1(L) 0-2-0
02/21 Tournament Northwest Texans 5-11(L) 0-3-0
02/21 Tournament South Grand Prairie Warriors 3-6(L) 0-4-0
02/22 Tournament Midland Christian 4-15(L) 0-5-0
02/27 Tournament Mansfield Summit Jaguars 10-9(W) 1-5-0
02/27 Tournament Ft Worth Boswell Pioneers 5-6(L) 1-6-0
02/28 Tournament Saginaw Rough Riders 15-10(W) 2-6-0
02/28 Tournament Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 3-4(W) 3-6-0
03/01 Tournament Mansfield Legacy Broncos 2-8(L) 3-7-0
03/01 Tournament Chisholm Trail Rangers 7-3(L) 3-8-0
03/05 District Denton Guyer Wildcats 5-2(L) 3-9-0
03/08 Regular Stephenville Yellowjackets 3-3(T) 3-9-1
03/11 District Wichita Falls Coyotes 2-12(L) 3-10-1
03/14 District Ft. Worth Brewer Bears 11-0(W) 4-10-1
03/18 District Wichita Falls Rider Raiders 5-2(L) 4-11-1
03/21 District Denton Broncos 0-9(W) 5-11-1
03/25 District Byron Nelson Bobcats 5-4(L) 5-12-1
03/28 District Lake Dallas Falcons 9-2(L) 5-13-1
03/29 Regular Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 7-3(W) 6-13-1
04/04 District Denton Guyer Wildcats 2-8(W) 7-13-1
04/08 District Wichita Falls Coyotes 5-4(L) 7-14-1
04/11 District Ft. Worth Brewer Bears 2-3(L) 7-15-1
04/12 District Dallas Jesuit Rangers 9-2(L) 7-16-1
04/15 District Wichita Falls Rider Raiders 5-3(W) 8-16-1
04/18 District Denton Broncos 7-1(W) 9-16-1

Wichita Falls Rider Raiders

Coach: Josh Bobbitt( Years As Head Coach, 51 Career Wins)

Assistant Coaches: Jeremy Crouch, Tim Radtke, Mike Page

2013 Record: 32-9, 10-4, 1st place, State Semifinalist

Returning Starters

Dylan Hutcheson, Jr, CF, 1st Team All District

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/20 Tournament Odessa Permian Panthers 5-4(W) 1-0-0
02/21 Tournament Hebron Hawks 7-10(L) 1-1-0
02/21 Tournament Arlington Colts 6-5(W) 2-1-0
02/22 Tournament Richardson Eagles 11-1(W) 3-1-0
02/22 Tournament Marcus Marauders 7-3(L) 3-2-0
02/27 Tournament Burkburnett Bulldogs 19-3(W) 4-2-0
02/27 Tournament Amarillo Caprock Longhorns 10-0(W) 5-2-0
02/28 Tournament Vernon Lions 15-0(W) 6-2-0
03/04 District Byron Nelson Bobcats 2-1(L) 6-3-0
03/06 Tournament Northwest Texans 1-10(L) 6-4-0
03/06 Tournament McKinney Lions 2-5(L) 6-5-0
03/07 Tournament Dallas Hillcrest Panthers 8-3(W) 7-5-0
03/08 Tournament Fort Smith (AR) 7-4(W) 8-5-0
03/11 District Ft. Worth Brewer Bears 4-6(L) 8-6-0
03/14 District Lake Dallas Falcons 4-3(L) 8-7-0
03/18 District Azle Hornets 5-2(W) 9-7-0
03/21 District Denton Guyer Wildcats 1-2(W) 10-7-0
03/25 District Denton Broncos 2-8(W) 11-7-0
03/28 District Wichita Falls Coyotes 4-5(L) 11-8-0
04/04 District Byron Nelson Bobcats 4-1(L) 11-9-0
04/09 District Ft. Worth Brewer Bears 9-5(W) 12-9-0
04/11 District Lake Dallas Falcons 5-2(L) 12-10-0
04/15 District Azle Hornets 5-3(L) 12-11-0
04/18 District Denton Guyer Wildcats 9-1(L) 12-12-0

Ft. Worth Brewer Bears

Coach: Brad McIntire( Years As Head Coach, 79 Career Wins)

Assistant Coaches: Kevin Evans, Garrett Campfield, Chris Gannaway, Clayton Shipley

2013 Record: 11-17-1, 4-10, 7th place

Returning Starters

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/20 Tournament Keller Timber Creek Falcons 10-3(L) 0-1-0
02/20 Tournament Lake Highlands Wildcats 7-3(W) 1-1-0
02/21 Tournament Rowlett Eagles 2-4(L) 1-2-0
02/21 Tournament Saginaw Rough Riders 12-2(L) 1-3-0
02/22 Tournament Dallas Sunset Bisons 9-5(W) 2-3-0
02/22 Tournament Tomball Cougars 3-8(L) 2-4-0
02/27 Tournament Fort Worth Christian 0-8(L) 2-5-0
02/28 Tournament Ft. Worth Southwest Raiders 11-8(W) 3-5-0
02/28 Tournament Fort Worth Country Day 14-8(W) 4-5-0
03/01 Tournament Keller Central Chargers 9-5(W) 5-5-0
03/01 Tournament Nolan Catholic 1-7(L) 5-6-0
03/04 District Wichita Falls Coyotes 5-2(L) 5-7-0
03/06 Tournament Joshua Owls 6-3(W) 6-7-0
03/06 Tournament Cleburne Yellow Jackets 6-4(W) 7-7-0
03/07 Regular Ft. Worth Western Hills Cougars 7-2(W) 8-7-0
03/08 Tournament Aledo Bearcats 7-4(L) 8-8-0
03/11 District Wichita Falls Rider Raiders 4-6(W) 9-8-0
03/14 District Azle Hornets 11-0(L) 9-9-0
03/18 District Denton Broncos 2-7(W) 10-9-0
03/21 District Byron Nelson Bobcats 8-7(L) 10-10-0
03/25 District Lake Dallas Falcons 15-4(L) 10-11-0
03/28 District Denton Guyer Wildcats 10-9(L) 10-12-0
04/04 District Wichita Falls Coyotes 8-2(L) 10-13-0
04/09 District Wichita Falls Rider Raiders 9-5(L) 10-14-0
04/11 District Azle Hornets 2-3(W) 11-14-0
04/15 District Denton Broncos 6-1(L) 11-15-0
04/18 District Byron Nelson Bobcats 8-0(L) 11-16-0

Denton Broncos

Coach: Glen Harrison(4 Years As Head Coach, 229 Career Wins)

Assistant Coaches: Nick Buck, Dave McDougall, Brandon Melson, Blaine McBride, Jake Williamson

2013 Record: 8-18, 1-13, 8th place

Returning Starters

Dakota Soward, Sr, OF Roman Arnold, Sr, P/1B Mark Johnson, Sr, P/SS, 1st Team All District Dylan Tekell, Sr, C John Collins, Jr, 3B Josh Chavez, Jr, P/UT Malik Minter, So, P/UT

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/20 Tournament Saginaw Rough Riders 4-8(W) 1-0-0
02/20 Tournament Tomball Cougars 9-0(L) 1-1-0
02/21 Tournament Texarkana Texas Tigers 10-9(W) 2-1-0
02/21 Tournament Denison Yellow Jackets 5-3(W) 3-1-0
02/22 Tournament Allen Eagles 8-7(L) 3-2-0
02/22 Tournament McKinney Lions 1-5(L) 3-3-0
02/27 Tournament Ft. Bend Dulles Vikings 1-6(L) 3-4-0
02/28 Tournament Richmond George Ranch Longhorns 1-7(L) 3-5-0
02/28 Tournament Angleton Wildcats 6-7(L) 3-6-0
03/01 Tournament Richmond Foster Falcons 12-6(L) 3-7-0
03/01 Tournament Brazoswood Buccaneers 1-12(L) 3-8-0
03/04 District Lake Dallas Falcons 0-3(L) 3-9-0
03/07 Regular Greenville Lions 4-6(L) 3-10-0
03/11 District Denton Guyer Wildcats 0-1(L) 3-11-0
03/14 District Wichita Falls Coyotes 4-9(L) 3-12-0
03/18 District Ft. Worth Brewer Bears 2-7(L) 3-13-0
03/21 District Azle Hornets 0-9(L) 3-14-0
03/25 District Wichita Falls Rider Raiders 2-8(L) 3-15-0
03/28 District Byron Nelson Bobcats 0-11(L) 3-16-0
04/04 District Lake Dallas Falcons 2-5(L) 3-17-0
04/09 District Denton Guyer Wildcats 2-1(W) 4-17-0
04/11 District Wichita Falls Coyotes 2-11(L) 4-18-0
04/15 District Ft. Worth Brewer Bears 6-1(W) 5-18-0
04/18 District Azle Hornets 7-1(L) 5-19-0