Division 6-5a Standings - 2017

District Overall
W L W L T
Aledo Bearcats 4 1 18 4 0
Saginaw Rough Riders 4 1 13 7 1
Northwest Texans 3 2 15 8 0
White Settlement Brewer Bears 3 2 14 5 0
Chisholm Trail Rangers 2 3 11 11 0
Ft Worth Boswell Pioneers 2 3 9 12 0
Azle Hornets 1 4 4 9 1
Northwest Eaton Eagles 1 4 8 12 0

Aledo Bearcats

Team Website:

Coach: Chad Barry(7 Years As Head Coach, 148 Career Wins)

Assistant Coaches: Rocky Jones, Chris O'Donnell, Brock Gray,

2016 Record: 22-10 (11-3 District Runner Up) Area Finalist

Returning Starters

Kannon Brown, 12, P-San Angleo St (1st Team AD) Hunter Rosson, 11, SS (2nd Team AD) Michael Alvarez, 12, INF-Weatherford Cameron Caldwell, 12, LF (2nd Team AD) Calloway Shands, 12, 2B (2nd Team AD)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament Birdville Hawks 7-6(W) 1-0-0
02/23 Tournament Ennis Lions 3-2(W) 2-0-0
02/24 Tournament Abilene Eagles 7-6(W) 3-0-0
02/24 Tournament North Crowley Panthers 13-3(W) 4-0-0
02/25 Tournament Mansfield Legacy Broncos 12-8(W) 5-0-0
02/25 Tournament Crowley Eagles 2-1(W) 6-0-0
03/02 Tournament Fort Worth Nolan Catholic Vikings 6-3(W) 7-0-0
03/03 Tournament Terrell Tigers 9-2(W) 8-0-0
03/03 Tournament Arlington Heights Jackets 4-0(W) 9-0-0
03/04 Tournament All Saints Episcopal Saints 4-6(L) 9-1-0
03/04 Tournament Fort Worth Christian Cardinals 3-1(W) 10-1-0
03/09 Tournament Midland Christian Mustangs 14-3(W) 11-1-0
03/09 Tournament Abilene Eagles 8-7(L) 11-2-0
03/10 Tournament Midland Christian Mustangs 14-3(W) 12-2-0
03/10 Tournament Abilene Wylie Bulldogs 4-0(L) 12-3-0
03/10 Tournament San Angelo Lake View Chiefs 0-6(W) 13-3-0
03/11 Tournament Midland Christian Mustangs 6-5(W) 14-3-0
03/14 District Azle Hornets 6-1(W) 15-3-0
03/17 District Northwest Eaton Eagles 5-9(W) 16-3-0
03/21 District White Settlement Brewer Bears 9-1(W) 17-3-0
03/24 District Northwest Texans 12-2(W) 18-3-0
03/28 District Ft Worth Boswell Pioneers 9-6(L) 18-4-0

Saginaw Rough Riders

Team Website: Rough Rider Baseball Twitter Saginaw Rough Rider GameChanger

Coach: Craig Coheley(1 Years As Head Coach, 415 Career Wins)

Assistant Coaches: Chris Carter, Colby Page, Casey Frost

2016 Record: 5-22 (3-9)

Returning Starters

Bryson Hill, 12, P/3B- Cisco CC Brady Thorton, 12, 2B (.298, 1st Team AD) Pedro Ithier, 12, C (.276) Jeff Nieves, 11, SS Cameron Manalo, 12, 3B (.267) Justin Rojas, 12, P/SS (.274)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament Denton Broncos 2-3(W) 1-0-0
02/23 Tournament Allen Eagles 8-1(L) 1-1-0
02/24 Tournament Denton Braswell Bengals 2-5(W) 2-1-0
02/24 Tournament Denison Yellow Jackets 8-6(L) 2-2-0
02/25 Tournament Mansfield Lake Ridge Eagles 5-9(W) 3-2-0
03/02 Tournament Mesquite Horn Jaguars 1-0(L) 3-3-0
03/03 Tournament North Forney Falcons 3-15(L) 3-4-0
03/03 Tournament Wylie East Raiders 3-3(T) 3-4-1
03/04 Tournament Bryan Adams Cougars 11-0(W) 4-4-1
03/04 Tournament West Mesquite Wranglers 15-0(W) 5-4-1
03/09 Tournament Killeen Ellison Eagles 6-5(L) 5-5-1
03/09 Tournament Dallas Kimball Knights 13-0(W) 6-5-1
03/10 Tournament Greenville Lions 7-4(W) 7-5-1
03/10 Tournament Cleburne Yellow Jackets 0-10(L) 7-6-1
03/11 Tournament Ft. Worth Southwest Raiders 13-4(W) 8-6-1
03/11 Tournament Terrell Tigers 11-1(W) 9-6-1
03/14 District Northwest Texans 9-0(L) 9-7-1
03/17 District Azle Hornets 6-5(W) 10-7-1
03/21 District Ft Worth Boswell Pioneers 3-0(W) 11-7-1
03/24 District Northwest Eaton Eagles 9-8(W) 12-7-1
03/28 District Chisholm Trail Rangers 4-3(W) 13-7-1

Northwest Texans

Team Website: Northwest Texans Baseball

Coach: John Herrick(4 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Weston Franco, Doug Castleberry, Matt Percle

2016 Record: 16-10 (6-8)

Returning Starters

Doger Gilliland, 12 Cayde Ward, 12, 1B (1st Team AD) Jarod Riggio, 12, 2B Tanner Tredaway, 12, SS (1st Team AD) Javi Rosa, 12, 3B Bryson Wrobel, 12, OF/P Austin Whitelock, 12, P-North Central Tx Garrett Barnes, 12, UTL

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament Plano Wildcats 8-3(L) 0-1-0
02/23 Tournament Lewisville Fighting Farmers 4-2(L) 0-2-0
02/24 Tournament Plano East Panthers 11-1(W) 1-2-0
02/24 Tournament Frisco Centennial Titans 8-7(W) 2-2-0
02/25 Tournament Midland Lee Rebels 5-0(L) 2-3-0
02/25 Tournament Frisco Raccoons 11-3(W) 3-3-0
03/02 Tournament College Station Cougars 3-1(W) 4-3-0
03/02 Tournament Marcus Marauders 4-2(L) 4-4-0
03/03 Tournament Grapevine Mustangs 13-9(L) 4-5-0
03/03 Tournament Frisco Wakeland Wolverines 0-7(L) 4-6-0
03/04 Tournament El Paso Eastlake Falcons 10-0(W) 5-6-0
03/04 Tournament Grapevine Mustangs 6-5(W) 6-6-0
03/09 Tournament Frisco Lone Star Rangers 4-2(W) 7-6-0
03/09 Tournament Frisco Lone Star Rangers 5-4(W) 8-6-0
03/10 Tournament Richland Rebels 0-10(W) 9-6-0
03/10 Tournament North Norman OK 9-7(W) 10-6-0
03/11 Tournament Northside Ark 5-4(W) 11-6-0
03/11 Tournament Northside Ark 15-5(W) 12-6-0
03/14 District Saginaw Rough Riders 9-0(W) 13-6-0
03/17 District Ft Worth Boswell Pioneers 4-1(L) 13-7-0
03/21 District Chisholm Trail Rangers 13-5(W) 14-7-0
03/24 District Aledo Bearcats 12-2(L) 14-8-0
03/28 District Azle Hornets 15-1(W) 15-8-0

White Settlement Brewer Bears

Team Website:

Coach: Gilbert Ramirez(2 Years As Head Coach, 142 Career Wins)

Assistant Coaches: Garrett Campfield, Clayton Shipley, Kevin Evans, Brooks Pinckard

2016 Record: 15-11 (7-7)

Returning Starters

Zane Whiteside, 12, P/UTL (.425, 1st Team AD) Nick Deatherage, 12, OF/P (.408, Newcomer of the Year) Christian Cagigal, 12, P/OF (2nd Team AD) Billy McDaniel, 12, 3B (.348, 2nd Team AD) Adrian Pena, 12, OF (.344, 2nd Team AD) Hunter Lewis, 10, SS/P (.295) Oscar Trevino, 12, OF (.304) Hunter Ellis, 12, P (1.45 ERA)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament Canyon Eagles 3-5(W) 1-0-0
02/23 Tournament Ft. Worth Paschal Panthers 17-2(L) 1-1-0
02/24 Tournament Ft. Worth Western Hills Cougars 5-4(W) 2-1-0
02/24 Tournament Granbury Pirates 5-0(W) 3-1-0
02/25 Tournament Fort Worth Country Day 5-4(W) 4-1-0
03/02 Tournament Ft. Worth Carter-Riverside Eagles 9-0(W) 5-1-0
03/02 Tournament Ft. Worth Southwest Raiders 15-4(W) 6-1-0
03/03 Tournament Fort Worth Country Day 8-0(W) 7-1-0
03/04 Tournament Fort Worth Christian Cardinals 5-3(W) 8-1-0
03/04 Tournament All Saints Episcopal Saints 1-11(L) 8-2-0
03/09 Tournament Fort Worth Benbrook 2-5(W) 9-2-0
03/09 Tournament Wichita Falls Coyotes 5-4(W) 10-2-0
03/10 Tournament Burleson Elks 15-9(W) 11-2-0
03/11 Tournament Ft. Worth Western Hills Cougars 11-1(L) 11-3-0
03/14 District Ft Worth Boswell Pioneers 1-2(W) 12-3-0
03/16 District Chisholm Trail Rangers 3-6(W) 13-3-0
03/21 District Aledo Bearcats 9-1(L) 13-4-0
03/24 District Azle Hornets 11-1(W) 14-4-0
03/28 District Northwest Eaton Eagles 5-4(L) 14-5-0

Chisholm Trail Rangers

Team Website:

Coach: Kyle Mickles(1 Years As Head Coach, Career Wins)

Assistant Coaches: Carl Hollums, Eric Chavez, Phillip Miles

2016 Record: 20-15 (9-5 3rd Place) Area Finalist

Returning Starters

Malek Bolin, 12, UTL (1st Team AD) Josh Garza, 12, 1B/LHP (2nd Team AD) Brendan Martin, 12, RHP- North Central Tx Michael Rodriguez, 11, SS/C (Hon Mention AD)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament Arlington Seguin Cougars 6-5(W) 1-0-0
02/23 Tournament Rowlett Eagles 5-7(L) 1-1-0
02/24 Tournament Denison Yellow Jackets 2-12(W) 2-1-0
02/24 Tournament Cedar Park Vista Ridge Rangers 15-1(L) 2-2-0
02/24 Tournament Mansfield Lake Ridge Eagles 1-9(L) 2-3-0
02/25 Tournament Keller Timber Creek Falcons 10-2(L) 2-4-0
03/02 Tournament Cleburne Yellow Jackets 1-2(W) 3-4-0
03/03 Tournament Canyon Eagles 1-2(W) 4-4-0
03/03 Tournament Mansfield Summit Jaguars 8-2(W) 5-4-0
03/04 Tournament Denton Guyer Wildcats 2-1(L) 5-5-0
03/04 Tournament North Crowley Panthers 7-1(L) 5-6-0
03/09 Tournament Kaufman Lions 0-6(W) 6-6-0
03/09 Tournament Wylie East Raiders 6-8(L) 6-7-0
03/10 Tournament Richardson Eagles 7-1(W) 7-7-0
03/10 Tournament Richardson Pearce Mustangs 4-0(L) 7-8-0
03/11 Tournament Dallas Sunset Bisons 3-2(W) 8-8-0
03/11 Tournament Richardson Berkner Rams 11-4(W) 9-8-0
03/14 District Northwest Eaton Eagles 5-3(W) 10-8-0
03/16 District White Settlement Brewer Bears 3-6(L) 10-9-0
03/21 District Northwest Texans 13-5(L) 10-10-0
03/24 District Ft Worth Boswell Pioneers 5-2(W) 11-10-0
03/28 District Saginaw Rough Riders 4-3(L) 11-11-0

Ft Worth Boswell Pioneers

Team Website:

Coach: Steve Foster(8 Years As Head Coach, 125 Career Wins)

Assistant Coaches: Dillon Smith, John Naylor, Pete Houpt

2016 Record: 14-16-1 (10-4 District Runner Up) Bi District Finalist

Returning Starters

Gabe Kurtzhals, 11, P/UTL (.309, 1st Team AD) Chris Delgado, 12, SS- New Orleans (.396, 2nd Team AD) Hunter Harp, 12, 3B (.375, 1st Team AD) JJ Lundquist-Irvin, 12, P/OF (.345, 2nd Team AD) Branson Paris, 12, P/2B (.250) Jacob Mueller, 12, C (.308) Jesse De Hoyos, 11, C (.275)

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament Midlothian Panthers 2-5(L) 0-1-0
02/23 Tournament Richardson Pearce Mustangs 6-2(L) 0-2-0
02/24 Tournament South Grand Prairie Warriors 10-3(W) 1-2-0
02/24 Tournament Mesquite Poteet Pirates 3-5(L) 1-3-0
02/25 Tournament Keller Fossil Ridge Panthers 6-0(L) 1-4-0
02/25 Tournament Keller Central Chargers 6-5(L) 1-5-0
03/02 Tournament Canyon Eagles 0-7(W) 2-5-0
03/02 Tournament Denton Guyer Wildcats 8-6(L) 2-6-0
03/03 Tournament Cleburne Yellow Jackets 3-12(L) 2-7-0
03/03 Tournament Richardson Eagles 4-3(W) 3-7-0
03/04 Tournament Richland Rebels 7-5(L) 3-8-0
03/09 Tournament San Antonio Reagan Rattlers 7-2(W) 4-8-0
03/10 Tournament Cibolo Steele Knights 12-0(W) 5-8-0
03/10 Tournament San Antonio MacArthur Brahmas 1-0(W) 6-8-0
03/11 Tournament New Braunfels Unicorns 5-3(W) 7-8-0
03/11 Tournament Smithson Valley Rangers 9-2(L) 7-9-0
03/14 District White Settlement Brewer Bears 1-2(L) 7-10-0
03/17 District Northwest Texans 4-1(W) 8-10-0
03/21 District Saginaw Rough Riders 3-0(L) 8-11-0
03/24 District Chisholm Trail Rangers 5-2(L) 8-12-0
03/28 District Aledo Bearcats 9-6(W) 9-12-0

Azle Hornets

Team Website:

Coach: Stephen Smith(2 Years As Head Coach, 200 Career Wins)

Assistant Coaches: Jason Vines, Darrell Barron, Duston Shepherd, Eric Elrod

2016 Record: 10-19 (4-10)

Returning Starters

Tyler Lehr, 12, RHP/OF Tyler Ruelas, 12, OF (Hon Mention AD) Dylan Flynn, 11, SS (Hon Mention AD) Zachary Edwards, 11, C

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament Brownwood Lions 5-4(L) 0-1-0
02/24 Tournament Birdville Hawks 9-8(L) 0-2-0
02/25 Tournament North Crowley Panthers 6-5(L) 0-3-0
02/25 Tournament Abilene Eagles 8-0(L) 0-4-0
02/27 Regular Mansfield Legacy Broncos 9-1(L) 0-5-0
03/02 Tournament Kennedale Wildcats 7-3(W) 1-5-0
03/03 Tournament Stephenville Yellowjackets 3-3(T) 1-5-1
03/04 Tournament Ft. Worth Trimble Tech Bulldogs 4-11(W) 2-5-1
03/07 Regular Fort Worth Benbrook 5-4(W) 3-5-1
03/14 District Aledo Bearcats 6-1(L) 3-6-1
03/17 District Saginaw Rough Riders 6-5(L) 3-7-1
03/21 District Northwest Eaton Eagles 12-3(W) 4-7-1
03/24 District White Settlement Brewer Bears 11-1(L) 4-8-1
03/28 District Northwest Texans 15-1(L) 4-9-1

Northwest Eaton Eagles

Team Website:

Coach: Jeremy Fatheree(2 Years As Head Coach, 151 Career Wins)

Assistant Coaches: Jeremy Walker, Chad Gohike, Colin Sikes

2016 Record: New School

Returning Starters

Previous Games

Date Game Opponent Score Record
02/23 Tournament Celina Bobcats 1-12(W) 1-0-0
02/23 Tournament Pittsburg Pirates 1-3(W) 2-0-0
02/24 Tournament Gunter Tigers 3-7(W) 3-0-0
02/24 Tournament Grandview Zebras 4-2(L) 3-1-0
02/25 Tournament Boyd Yellow Jackets 3-7(W) 4-1-0
02/25 Tournament Pittsburg Pirates 4-3(L) 4-2-0
03/02 Tournament The Colony Cougars 8-4(W) 5-2-0
03/02 Tournament Richland Rebels 8-6(L) 5-3-0
03/02 Tournament Richardson Eagles 7-5(W) 6-3-0
03/03 Tournament North Crowley Panthers 7-6(L) 6-4-0
03/04 Tournament Canyon Eagles 11-5(L) 6-5-0
03/04 Tournament Cleburne Yellow Jackets 7-5(L) 6-6-0
03/09 Tournament Denton Braswell Bengals 13-2(W) 7-6-0
03/10 Tournament Richland Rebels 7-3(L) 7-7-0
03/11 Tournament Frisco Lone Star Rangers 8-7(L) 7-8-0
03/14 District Chisholm Trail Rangers 5-3(L) 7-9-0
03/17 District Aledo Bearcats 5-9(L) 7-10-0
03/21 District Azle Hornets 12-3(L) 7-11-0
03/24 District Saginaw Rough Riders 9-8(L) 7-12-0
03/28 District White Settlement Brewer Bears 5-4(W) 8-12-0